S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Amerykańskie akcje gwałtownie spadły w piątek, a główne indeksy nie zgadzały się co do kierunku tygodniowych spadków

Amerykańskie akcje znacznie osłabiły się w piątek, a za ich spadkiem stali producenci chipów i duże firmy technologiczne.

Indeks Dow stracił 0,83% i zakończył notowania na poziomie 34 618,24 punktów, szerszy indeks S&P 500 spadł o 1,22% do 4 450,32 punktów, a indeks rynku technologicznego Nasdaq Composite spadł o 1,56% do 13 708,33 punktów. Indeks zmienności VIX podskoczył o 7,57% do 13,79 punktu, a rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o około pięć punktów bazowych do 4,336%.

Akcje producentów chipów osłabiły się z powodu obaw o popyt. Były one podsycane m.in. przez strajki w amerykańskich fabrykach producentów samochodów General Motors, Ford Motor i Stellantis. Akcje internetowego sprzedawcy detalicznego Amazon (-2,99%), giganta oprogramowania Microsoft (-2,50%) i innych dużych firm technologicznych znalazły się pod presją, ponieważ rentowność amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła.

Wstępne wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan wykazały, że indeks zaufania konsumentów spadł we wrześniu do 67,7 punktu z 69,5 punktu w sierpniu. Był to drugi z rzędu miesiąc spadku.

Uwaga inwestorów skupia się teraz na amerykańskiej Rezerwie Federalnej, która w przyszłym tygodniu podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Według agencji Reuters, rynki finansowe nadal oczekują, że Fed pozostawi stopy procentowe bez zmian w przyszłym tygodniu.

Europejski Bank Centralny podniósł w tym tygodniu swoją kluczową stopę procentową o ćwierć punktu procentowego do 4,50%, podczas gdy niektórzy analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W ciągu ostatniego tygodnia Dow wzrósł o 0,12%, S&P 500 spadł o 0,16%, a Nasdaq Composite spadł o 0,39%.

Dolar nieznacznie osłabił się w piątek

Na rynku walutowym dolar osłabił się nieznacznie w piątek po raporcie o spadku zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Euro zyskało około 0,2% w stosunku do dolara do poziomu 1,066 USD około godziny 22:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Najważniejsze wydarzenia piątku na rynkach amerykańskich

Około 13 000 pracowników w trzech amerykańskich fabrykach samochodów w Detroit, General Motors (GM), Ford i Stellantis, rozpoczęło w piątek rano jednoczesny strajk w celu uzyskania lepszych płac. Jak donoszą media, jest to pierwszy przypadek w 88-letniej historii związku zawodowego pracowników przemysłu samochodowego UAW, kiedy pracownicy wszystkich trzech zakładów samochodowych rozpoczęli strajk jednocześnie. Prezydent USA Joe Biden powiedział, że pracodawcy powinni dzielić się swoimi zyskami z pracownikami i ogłosił, że wysyła swoich pracowników do Detroit, aby pomóc w znalezieniu kompromisu.

Amerykańska firma internetowa Google udostępniła niewielkiej grupie firm swój nowy model sztucznej inteligencji (AI) o nazwie Gemini. Powołując się na poinformowane źródła, The Information donosi, że Google chce wykorzystać to narzędzie do konkurowania z modelem ChatGPT-4 firmy OpenAI, który jest wspierany przez Microsoft.

Amerykańska firma Apple wyda aktualizację oprogramowania dla użytkowników swoich urządzeń iPhone 12 we Francji. Chce w ten sposób rozwiązać spór z tamtejszymi organami regulacyjnymi, które nakazały zawieszenie sprzedaży telefonu z powodu naruszenia limitów fal elektromagnetycznych. Francuski rząd z zadowoleniem przyjął ten ruch i powiedział, że szybko przetestuje aktualizację. Może to pozwolić na wznowienie sprzedaży modelu wprowadzonego na rynek w 2020 roku, podał w piątek Reuters.

Wskaźnik cen eksportowych w USA spadł w sierpniu o 5,5% rok do roku (lipiec: -8%, po korekcie z -7,9%) i wzrósł o 1,3% miesiąc do miesiąca (lipiec: +0,5%, po korekcie z +0,7%). Indeks cen importowych w USA spadł o 3% r/r (lipiec: -4,6%, po korekcie z -4,4%) i wzrósł o 0,5% m/m (lipiec: +0,1%, po korekcie z +0,4%).

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w sierpniu o 0,4% m/m (szacunki: +0,1%, lipiec: +0,7%) i o 0,2% r/r (lipiec: bez zmian, po korekcie z -0,2%).

Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan spadł we wrześniu według wstępnych danych do 67,7 pkt (szacunki: 69,1 pkt, sierpień: 69,5 pkt).

Indeks aktywności przemysłowej New York Fed (indeks Empire State) wzrósł we wrześniu do 1,9 punktu (szacunki: -10 punktów, sierpień: -19 punktów).

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia na rynkach amerykańskich

Meta Platforms pracuje nad nowym systemem sztucznej inteligencji (AI), który ma być tak potężny, jak najbardziej zaawansowany model oferowany przez OpenAI. Informację tę podał The Wall Street Journal, powołując się na poinformowane źródła. Firma macierzysta Facebooka chce, aby jej nowy model sztucznej inteligencji, który ma być kilkakrotnie potężniejszy niż jego komercyjna wersja o nazwie Llama 2, był gotowy w przyszłym roku.

QUALCOMM ogłosił, że będzie dostarczać Apple modemy 5G do iPhone'ów do 2026 roku.

Chevron Australia nie spodziewa się osiągnąć porozumienia ze związkami zawodowymi w obecnym sporze o płace i warunki pracy. Zamiast tego spróbuje wykorzystać nową, niesprawdzoną opcję prawną, aby powstrzymać strajki w swoich zakładach skroplonego gazu ziemnego (LNG) Gorgon i Wheatstone. Reuters poinformował o tym w poniedziałek. Związki zawodowe w obu zakładach, które odpowiadają za ponad pięć procent globalnych dostaw LNG, przygotowują się obecnie do strajku na pełną skalę.

Amerykańska firma technologiczna Apple zaprezentowała we wtorek nową linię smartfonów, iPhone 15. Firma przeszła z własnego złącza ładowania dla tej linii na bardziej rozpowszechniony system USB-C, którego jednolite stosowanie zdecydowała się wymusić Unia Europejska. Firma zaprezentowała również we wtorek nową linię smartwatchów, Apple Watch. W przypadku tych zegarków, określona czynność, taka jak zatrzymanie alarmu lub odebranie połączenia, będzie aktywowana przez dwukrotne dotknięcie palcem wskazującym kciuka bez dotykania samego zegarka.

Niemiecki producent sandałów Birkenstock przedstawi w tym tygodniu plan wejścia na giełdę. Oczekuje się, że nastąpi to poprzez rejestrację w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), podał dziennik Handelsblatt, powołując się na źródła w kręgach finansowych, a inne niemieckie media podchwyciły tę historię. Oczekuje się, że akcje spółki zaczną być notowane na nowojorskiej giełdzie 9 października.

Amerykański producent samochodów Tesla i jego dostawcy potroją swoje inwestycje w planowaną fabrykę w mieście Monterrey w meksykańskim stanie Nuevo León do 15 miliardów dolarów. Reuters poinformował o tym we wtorek, powołując się na gubernatora stanu.

Irlandzki Smurfit Kappa zgodził się na fuzję ze swoim amerykańskim rywalem WestRock. Połączenie firm stworzy jednego z największych producentów papieru i opakowań na świecie, o wartości rynkowej prawie 20 miliardów dolarów. Firmy ogłosiły to we wtorek w komunikacie prasowym.

Chińska aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo TikTok uruchomiła sprzedaż online w Stanach Zjednoczonych po miesiącach prób. Firma, która jest częścią internetowego przedsięwzięcia ByteDance, ogłosiła tę wiadomość na swoim blogu we wtorek. TikTok próbuje naśladować sukces osiągnięty w Stanach Zjednoczonych przez konkurencyjne platformy Shein i Temu z siedzibą w Chinach.

W Stanach Zjednoczonych we wtorek rozpoczął się proces przeciwko Google w związku z zarzutami nadużywania pozycji rynkowej. Jak donoszą agencje informacyjne, z udziałem wielu świadków proces potrwa dziesięć tygodni. Proces jest ważny dla administracji prezydenta USA Joe Bidena, która pozycjonuje się jako orędownik konkurencji, ale ma trudności z przekonaniem sądów do swoich poglądów.

Indeks optymizmu małych firm (NFIB) spadł w sierpniu do 91,3 pkt (szacunki: 91,6 pkt, lipiec: 91,9 pkt).

Roczna stopa inflacji cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu do 3,7% z 3,2% w lipcu, podał Departament Pracy USA w czwartkowym raporcie. Wzrost inflacji był silniejszy niż oczekiwali analitycy. Jest to również największy wzrost od ponad roku. Ceny energii i wielu produktów są wyższe. Jednak tak zwana inflacja bazowa okazała się niższa niż oczekiwano. Analitycy twierdzą, że może to skłonić amerykański bank centralny do pozostawienia stóp procentowych bez zmian w przyszłą środę.

Ustawowe regulacje dotyczące sztucznej inteligencji (AI) są zdecydowanie potrzebne, ale nie powinny być tworzone w pośpiechu, powiedział lider większości w Senacie USA Chuck Schumer, Demokrata, po spotkaniu z szefami największych amerykańskich firm technologicznych, według Reutersa. Mark Zuckerberg, Elon Musk, Bill Gates i 19 innych liderów biznesu spędziło w środę kilka godzin z amerykańskimi senatorami. Musk określił spotkanie jako historyczne i służące ludzkości, podczas gdy niektórzy politycy skrytykowali fakt, że odbyło się ono za zamkniętymi drzwiami.

Cena akcji Arm w IPO osiągnęła 51 dolarów za sztukę. Źródło zaznajomione z sytuacją powiedziało CNBC.

Niemiecki producent obuwia Birkenstock złożył wniosek o pierwszą ofertę publiczną (IPO) w Stanach Zjednoczonych. Stał się drugą dużą europejską firmą, która w tym miesiącu starała się o wejście na giełdę w USA. We wniosku spółka nie ujawniła szczegółów finansowych oferty. Bloomberg, powołując się na swoje źródła, powiedział, że oferta może wycenić firmę nawet na osiem miliardów euro.

Amerykańska firma technologiczna Apple (-1,19% w środę) podniosła ceny swoich najnowszych iPhone'ów na niektórych kluczowych rynkach, w tym w Chinach, Japonii i Indiach. W Stanach Zjednoczonych ceny pozostały jednak na niezmienionym poziomie.

Stosunek globalnego zadłużenia do światowej produkcji gospodarczej spadł w ubiegłym roku drugi rok z rzędu. Pozostał jednak powyżej poziomów obserwowanych przed nadejściem pandemii COVID-19, podał w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według MFW stosunek globalnego zadłużenia do globalnego produktu krajowego brutto spadł w ubiegłym roku do 238 procent z 248 procent w 2021 r. W ujęciu nominalnym zadłużenie wyniosło 235 bilionów dolarów, co oznacza spadek o 200 miliardów dolarów w porównaniu z 2021 rokiem.

Chiny nie wydały zakazu zakupu i używania zagranicznych marek telefonów, poinformowało w środę chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Była to odpowiedź na doniesienia mediów, że niektóre agencje rządowe i firmy nakazały pracownikom zaprzestanie używania iPhone'ów Apple w pracy.

Howard Schultz, założyciel amerykańskiej sieci kawiarni Starbucks, odchodzi z zarządu firmy. Schultz kierował również firmą tymczasowo od wiosny ubiegłego roku, a stanowisko to zrzekł się w marcu tego roku. Odejście Schultza wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym. Wei Zhang, który był doradcą chińskiej firmy internetowej Alibaba, zostanie nowym członkiem zarządu w październiku. Firma ogłosiła zmiany w komunikacie prasowym.

Brytyjski projektant chipów Arm ustalił cenę swojej pierwszej oferty publicznej w Nowym Jorku na 51 USD za sztukę, co stanowi górną granicę proponowanego przedziału. Wycenia to całą firmę na 54,5 mld USD. Pierwsza oferta jest największą w tym roku i ma miejsce prawie siedem lat po przejęciu firmy przez jej obecnego właściciela, SoftBank Group, za 32 mld USD. Akcje spółki rozpoczną obrót na nowojorskiej giełdzie w czwartek.

Amerykańska firma rozrywkowa Walt Disney prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży swojej sieci telewizyjnej ABC operatorowi lokalnych stacji telewizyjnych Nexstar Media Group. Bloomberg podał w czwartek, powołując się na źródła zaznajomione z rozmowami.

W Stanach Zjednoczonych trwa sprawa antymonopolowa przeciwko Google, która może zmienić przyszłość Internetu. Departament Sprawiedliwości USA twierdzi, że firma wzbogaciła się, ponieważ ludzie pozostają przy jej wyszukiwarce, która jest ustawiona jako domyślna na wielu urządzeniach. Rząd zakończy w czwartek przesłuchanie Antonio Rangela, który wykłada biologię behawioralną w Kalifornijskim Instytucie Technologii. Inni świadkowie w sprawie to James Kolotouros z Google i Brian Higgins z Verizon Communications.

Komisja Europejska zamierza złożyć formalną skargę na praktyki amerykańskiej firmy programistycznej Microsoft w związku z jej aplikacją do wideokonferencji Teams. Komisja nie jest zadowolona z planu Microsoftu, aby oddzielić aplikację od pakietu oprogramowania biurowego Office, co firma miała nadzieję wykorzystać do złagodzenia obaw o konkurencję. Bloomberg poinformował o tym w czwartek, powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych w tygodniu kończącym się 9 września wzrosła do 220.000 z 217.000 w poprzednim tygodniu (skorygowana z 216.000), kiedy spodziewano się wzrostu do 225.000. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 2 września wzrosła do 1,688 mln z 1,684 mln w poprzednim tygodniu (zrewidowana z 1,679 mln), podczas gdy oczekiwano wzrostu do 1,695 mln.

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 0,6% m/m (prognoza: +0,2%, lipiec: +0,5%) i o 1,6% r/r (prognoza: +1,2%, lipiec: +0,8%).

Indeks cen producentów w USA wzrósł w sierpniu o 0,7% m/m (szacunki: +0,4%, lipiec: +0,3%), o 1,6% r/r (szacunki: +1,2%, lipiec: +0,8%).

Zeszłotygodniowy sezon wyników

Wyniki Oracle: Skorygowany zysk na akcję 1,19 USD (prognoza: 1,15 USD), przychody 12,45 mld USD (prognoza: 12,57 mld USD).

Wyniki Adobe za 3QFY2023: zysk na akcję 4,09 USD (szacunki: 3,98 USD), przychody 4,89 mld USD (szacunki: 4,87 mld USD).

Wyniki Lennar za 3QFY2023: zysk na akcję 3,91 USD (szacunki: 3,51 USD), przychody 8,73 mld USD (szacunki: 8,45 mld USD).


Super podsumowanie. Jesteśmy szczerze ciekawi, jaki będzie wynik ich sztucznej inteligencji.

Skoro jej nie lubię, to może jestem zły... :-D

Bardziej mnie przeraża niż jej nie lubię :D

Znaczące spadki dopiero nadejdą. Spodziewałbym się ich jednak głównie w Europie, gdzie Fed radzi sobie znacznie lepiej niż inne banki centralne.

Ale czytałem w weekend, że CNB liczy na 2% inflacji w przyszłym roku! :-D

Tak, ale Fed nie śledził inflacji bazowej.