Společnost ITC Ltd dnes reportovala výsledky. Je řeč o indické společnosti, ve které má $BATS.L/$BTI+0.0% zhruba 30% podíl.

Q2 2024
Zajímavá jsou čísla ze segmentu fast moving consumer goods, které zahrnují cigarety. Tržby z cigaret meziročny vzrostly o 10,1%. Rozdílný trend od evropského.

Odkaz na výsledky:
https://www.itcportal.com/about-itc/shareholder-value/key-financials/quarterly-results.aspx

10%? Tyjo, osobně mi to přijde jako velké číslo. Jak toto vnímáš ty? Jelikož $BTI+0.0% tvoří velkou část mého portfolia, tak mě toto velice zajímá. Díky!

V Indii je hlavním důvodem růst populace za doprovodu rostoucích mezd. V Evropě ustupují cigarety i ve světle alternativních tabákových produktů, které v Indii nejsou zatím tak populární. Zatím, protože podobně jako v Evropě/USA bude indická vláda postupně podnikat (a už i podniká) všechny možné kroky, aby snížila spotřebu tabáku.
Dá se říct, že tento 30% podíl je u mě jedním z hlavních důvodů, proč jsem zvolil právě $BATS.L. Expozici vůči rozvíjejícím se trhům vnímám jako klíčovou.

Samozřejmě všechny odhady je třeba brát s rezervou, ale odkážu Tě třeba na tento:
https://www.statista.com/outlook/cmo/tobacco-products/india

Ještě pro zajímavost, abychom si uvědomili, jak veliký ten podíl je...

ITC má market cap ~67mld USD (30% podíl by představoval nějakých 20mld USD). Dluh $BTI+0.0% je 42mld USD - s tím by se dalo leccos udělat. 😃