S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Jaki kierunek obierze Meta w ciągu najbliższych 5 lat?

Meta$FB+0.5%, znany wcześniej jako Facebook, jest jednym z najczęściej używanych serwisów społecznościowych. Jest to gigant, z którego korzystamy dzisiaj i każdego dnia, z perspektywy inwestora ważna jest jedna informacja: Czy $FB+0.5% powróci do wartości, które schlebiają inwestorom? W dzisiejszym artykule omawiamy, czy firma ma odpowiednie predyspozycje, aby tego dokonać.

Może to niektórych zaskoczy, ale ja oczekuję wzrostu.

Dysponujemy 2 opiniami inwestorów na temat spółki. Byki zawsze doceniały dynamiczny rozwój działalności reklamowej i ekspansję rodziny aplikacji (Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp), które docierają do miliardów użytkowników na całym świecie. Niedźwiedzie argumentowały, że zależność firmy od ukierunkowanych reklam jest nietrwała i że jej platformy ułatwiają rozpowszechnianie mowy nienawiści, dezinformacji i fałszywych wiadomości, które szkodzą społeczeństwu.

Obecnie przeważają opinie niedźwiedzi, ponieważ spółka nie osiągnęła dobrych wyników kwartalnych, a kiepskie (jeśli to nie jest zbyt mocne słowo) wyniki są przyczyną spadku kursu akcji o około 40%. W związku z tą sytuacją firma zrzuciła winę na Apple $AAPL+1.7%, które dzięki zmianie polityki prywatności nie jest już pod "mikroskopem" reklam firmy $FB+0.5%.

Oczywiście nie było to jedyne wydarzenie, które spowodowało, że $FB+0.5% znalazł się nad przepaścią. Po raz pierwszy w historii liczba aktywnych użytkowników Facebooka spadła, co było szokiem. Podobno tendencja spadkowa pojawiła się szybciej niż powinna. Ponadto firma jest krytykowana za to, że bez tej pomocy nie jest w stanie lepiej targetować reklam, a także za to, że nie ma dobrych narzędzi do monetyzacji (instagram). Na koniec należy wspomnieć o ogromnych inwestycjach w metaverse, w których $FB+0.5% widzi kolejną szansę na rozwój.

Czy metaverse może uratować firmę przed upadkiem?

Spadek o 43% dzieli spółkę od poziomu ATH, który posiadała kwartał temu.

  • Być może już wkrótce zaczniemy dostrzegać genialność tego posunięcia (inwestowanie w metawersy).

W zeszłym roku Facebook zmienił nazwę na Meta, aby podkreślić swoją koncentrację na "metawersum", które zaciera granice między światem fizycznym i cyfrowym, za pomocą urządzeń rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR).

  • Najnowszy samodzielny zestaw słuchawkowy VR firmy Meta$FB+0.5%, Quest 2, jest obecnie najlepiej sprzedającym się urządzeniem tego typu na świecie.
  • Firma IDC szacuje, że Meta$FB+0.5% dostarczy prawie 9 milionów zestawów słuchawkowych Quest 2 w 2021 roku, co będzie stanowić 78% całego rynku zestawów słuchawkowych AR/VR.

Meta Horizon Worlds, plac zabaw VR, który pozwala użytkownikom Quest na wzajemną interakcję, osiągnął podobno w lutym tego roku 300 000 aktywnych użytkowników miesięcznie, co oznacza dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Znajduje się w nim również około 10 000 wirtualnych światów. Liczby te są niewielkie w porównaniu z 3,59 miliardami osób, które każdego miesiąca korzystają z jednej z czterech głównych aplikacji, ale stanowią solidny fundament na rodzącym się rynku metaverse.

Jeśli chodzi o rynek AR, firma Meta wprowadziła na rynek parę inteligentnych okularów o nazwie Ray-Ban Stories, które umożliwiają użytkownikom łatwe robienie zdjęć i nagrywanie filmów na potrzeby historii na Facebooku i Instagramie. Po tym urządzeniu firma planuje wprowadzenie trzech coraz bardziej zaawansowanych urządzeń AR w latach 2024, 2026 i 2028.

Meta planuje kontynuować sprzedaż tanich urządzeń, aby przyciągnąć więcej użytkowników do tej "więziennej" platformy, a strategia ta może stopniowo zmniejszyć jej zależność od podstawowej działalności reklamowej.

Co dalej z kołowrotkami?

Krytyka skierowana przeciwko Instagram Reels jest uzasadniona - słaba monetyzacja pozbawia firmę dużych pieniędzy.

Podczas telekonferencji w ubiegłym kwartale Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta$FB+0.5%, wymienił Reels - funkcję krótkich filmów przypominającą TikTok, którą firma uruchomiła globalnie w lutym - jako jeden z "najważniejszych priorytetów inwestycyjnych na rok 2022".

Zuckerberg powiedział, że Reels to "zdecydowanie najszybciej rozwijający się format treści" dla firmy i "już teraz w największym stopniu przyczynia się do wzrostu zaangażowania na Instagramie". Zauważył, że "bardzo szybko rośnie" także na Facebooku.

Zuckerberg wierzy, że ekspansja Reels i agresywne inwestycje pomogą mu w walce z TikTok na rynku krótkich form wideo. Jednak krótkie filmy wideo są trudniejsze do spieniężenia niż dłuższe filmy i tradycyjne reklamy, więc Meta$FB+0.5% spodziewa się, że ta ekspansja ograniczy jej krótkoterminowy wzrost.

Meta $FB+0.5% będzie również kontynuować rozwój Facebooka i Instagrama jako platform "zakupów społecznościowych" ze zintegrowanymi funkcjami handlu elektronicznego. Jednak strategia ta napotyka na dwa poważne wyzwania: aktualizacja systemu iOS firmy Apple $AAPL+1.7% utrudniła sprzedawcom dotarcie do potencjalnych klientów, a inne platformy mediów społecznościowych, takie jak Pinterest $PINS+0.3%, celują w ten sam rynek.

Jednak dzięki miliardom użytkowników na całym świecie Meta $FB+0.5% może przezwyciężyć te trudności, stosując nowe metody targetowania (takie jak reklamy kontekstowe i śledzenie danych osób trzecich) oraz nawiązując współpracę z dużymi sprzedawcami. Jeśli tak się stanie, Meta $FB+0.5% może w ciągu najbliższych kilku lat zakłócić funkcjonowanie tradycyjnego rynku handlu elektronicznego.

Co przeoczyło wielu inwestorów?

Większość inwestorów skupia się na rozwoju firmy Meta na rynkach metaverse, krótkich filmów wideo i zakupów społecznościowych, ale Meta ma jeszcze kilka atutów w rękawie. Firma pokłada już duże nadzieje w nowych sposobach zarabiania na WhatsApp, takich jak funkcje płatności cyfrowych i funkcje społecznościowe do prowadzenia dyskusji grupowych.

Najważniejsze: firma zakończyła rok 2021 z 48 mld USD w gotówce i zbywalnych papierach wartościowych, więc może jeszcze dokonać kolejnych przejęć. Mądrym posunięciem byłoby kupno dużego wydawcy gier wideo, aby rozszerzyć swoją platformę metaverse i jeszcze bardziej ograniczyć zależność od reklam ukierunkowanych.

  • Myślę, że ten ruch nastąpi prędzej czy później. Kiedy tak się stanie, napiszę do Ciebie: A nie mówiłem! Ponieważ jest to bardzo sensowne (przejmowanie firm z branży gier).

Wnioski:

Meta $FB+0.5% może borykać się z pewnymi krótkoterminowymi problemami, ale uważam, że jej akcje będą piąć się w górę w ciągu najbliższych pięciu lat. Jeśli się z tym zgadzasz, to akcje tej firmy są po prostu zbyt tanie, by je zignorować teraz i po tych cenach.

  • Ci, którzy się ze mną nie zgadzają i mają inne przewidywania i opinie, mogą poinformować mnie i innych inwestorów Meta w komentarzach, co pociągnie firmę w dół.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet