S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dyskusja: czy Meta Platformę spotka podobny los jak Netlifx?

Znaczący spadek akcji Netflix $NFLX+1.7% w środę otwiera pole do dyskusji, którą firmę warto śledzić. Logicznie rzecz biorąc, jednym z pierwszych, którzy przychodzą na myśl, jest Meta Platform $FB+0.5%, której akcje również ulegają dziś znacznej korekcie. Meta nie spełniła oczekiwań w swoich ostatnich wynikach i natychmiast stała się celem sprzedaży. Wyniki spółki mają być ogłoszone w najbliższy wtorek.

Czy akcje Mety czeka podobny scenariusz jak Netflixa?

W sekcji Yahoo Finance natknąłem się na analityka, który wypowiedział się na temat przyszłości akcji Meta Platformy $FB+0.5%. Mark Mahaney z EvercoreISI ocenia akcje jako raczej negatywne w krótkim terminie.

Oto jego komentarz dla Yahoo Finance Live: "Myślę, że oczekiwania będą bardzo niskie i zobaczymy oznaki dość słabej reklamy w Europie Zachodniej".

Nieodparte powody do upadku

Trudno wyobrazić sobie bardziej mroczny dzień dla firmy macierzystej Facebooka niż 3 lutego 2022 roku. Po bardzo rozczarowujących wynikach czwartego kwartału i prognozach przedstawionych przez firmę, akcje spadły o 26% w ciągu dnia na zamknięciu sesji. Spadek akcji spowodował utratę 251,3 mld USD wartości rynkowej, zapisując się w historii jako największa jednodniowa utrata wartości jakiejkolwiek spółki amerykańskiej w historii.

https://youtu.be/D1oke1VlHa0

Facebook poinformował, że w omawianym kwartale przybyło mu tylko 2 mln aktywnych użytkowników, co oznacza znaczny spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. W trzecim kwartale na platformie przybyło 15 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Ponadto liczba dziennych aktywnych użytkowników spadła o 1 mln, ponieważ Facebookowi przybyła konkurencja ze strony TikTok. Na domiar złego, w 2022 r. Facebook otrzymał 10 mld USD kary w związku ze zmianami w systemie operacyjnym iOS firmyApple $AAPL+1.7%.

Bardzo trudno jest przewidzieć, jakie wyniki firma przedstawi we wspomnianym dniu 27 kwietnia. W każdym razie Wall Street przygotowuje się do kolejnego pogorszenia koniunktury, a my powinniśmy mieć się na baczności. Akcje FB są jedną z trzech największych pozycji w moim portfelu i jest to również główny powód, dla którego będę uważnie śledził dalszy rozwój spółki.

W każdym razie, na zakończenie muszę zaznaczyć, że nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzać własną analizę.


No comments yet