S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Teď jsem koukal na akcie $KOFOL.PR-0.7% a mám z toho takové smíšené pocity. Kofola je skvělá společnost, aktuální cena akcie není špatná pro nákup a společnost vyplácí slušnou dividendu. Ovšem říkám si, že za ty peníze můžu koupit jiné akcie, které budou mít výkonnost vyšší, nebo budou vyplácet vyšší dividendu.

Jaký názor máte na akcie $KOFOL.PR-0.7% vy?

KOFOL.PR
271 Kč -2 Kč -0.73%
Capital Structure
Market Cap
5.8B
Enterpr. Val.
8.6B
Valuation
P/E
16.5
P/S
0.7
Dividends
Yield
5.0%
Payout
80.9%

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Ahojte, pokud mohu trochu na obranu Kofoly, že by byla neatraktivní, to si nemyslím. Mám zatím 500ks, cílový stav je cca 1000 ks Kofoly.

 A teď k fundamentům. Ono docela pruser bylo u Kofoly Polsko, tak ta expanze totálně selhala (Premium Rosa je velmi okrajová záležitost v celkové struktuře, proto ji nebudeme brát do úvahy), polsko prostě Kofolu nepřijalo.. Nicméně poučili se z chyb a výsledek můžeme vidět sami v podobě Radenska a Studenacu. To jim vyšlo a mají podle mě dobře našlápnuto.

Na domácím trhu teď vstoupili do piva, což je v našich krajích (ČR a SR) velmi atraktivní záležitost. Jsem zvědav na projev akvizice v budoucnosti. Celkově ale strategii podniku chápu, schvaluji a beru ji jako velmi logickou. A postupnou! Mnoho lidí ani neví, že "používají" výrobky kofoly, ať už kofolu samotnou, nebo také RC Colu, Rauch džusy, Jupíky, Jupí sirupy, minerálky Rajec, Kláštorná, Ondrášovka, Korunní, Salátové bary a fresh džusy UGO... Takže future is bright IMHO..

Co se globálního srovnání týká, nebyl bych až tak pesimistický. Glob. konkurenti by mohli být asi jen KO a PEP (i když to moc relevantní srovnání není, vím)

Kofola trochu pokulhává s operating margin, tady by mohli trochu přidat. Otázka je, co teď udělá zamýšlená daň na sladké nápoje, kofola by z toho mohla profitovat (na druhou stranu např KO má silný pricing power, takže kolik lidí přejde na levnější variantu je otázkou), no uvidíme.

Pokud vezmeme např ROA, u kofoly je nějakých 5%, PEP a KO mají 8%. 
ROIC: Kofola 5.5, KO 12.7, PEP 12.9
P/E: 23, 28, 26
P/S: 0.6, 5.6, 2.5
P/B: 4, 12, 13
EPS: 0.5, 2.2, 6.5
Net Debt / EBITDA: 3, 2.2, 2.2
(hodnoty v USD)

Aktuální cena: Kofola 12,2, KO 59, PEP 168

Takže asi tak. Podle mě, všechno jsou celkem stabilní byznysy, u Kofoly bych právě viděl vyšší šance expanze a rozvoje. Výrazné plus pro KO a PEP je neustále se zvyšující divi. Snad to čeká i Kofolu. Nevýhodou US akcií je samozřejmě kurzové riziko. 

Je teba zvážit, jestli stojí si připlatit, jestli je třeba KO v 5x lepší kondici, než Kofola. Navíc, domácí trh je domácí trh, víme "dřív", co se se společnostmi děje. Proto co můžu nakoupit doma, to nakupuju doma.

Zapoměl jsem DPS:

Kofola: $0.6 (4.91 %)
KO: $1.84 (3.14 %)
PEP: $4.95 (2.95 %)

V pohodě, díky za souhrn a přehled 👍

Upřímně nemám rád dlouhé zprávy, ale tato se mi četla velice dobře a vůbec mi to nevadilo. S většinou souhlasím, vidím to velice podobně a rozhodně se na Kofolu nekoukám negativně ale naopak. Ovšem pořád si říkám, že ty peníze radši vložím třeba do PEP.

Kofulu mám, ale už nemám v plánu dal prikupovat

Jasný chápu. Jak moc velkou část tvoří akcie Kofoly vaše portfolio.

Na konci má být samozřejmě otazník :D

Pro mě je to neatraktivní už jen z toho důvodu, že působí jen tady v Evropě. Kdybych chtěl nápojáře, tak dám radějí přednost Pepsi nebo Cole s globální působností a stovkou značek pod sebou.

Máme stejný názor.

Super👍

globalni hrac uz na trhu je a vyrazne (to vyrazne je dulezite) expanduje hur nez nekdo mensi, pripadne lokalni - kofolu mam male procento portfolia, ale taky moc zasadne neplanuji prikupovat, jen jsem chtel nahodit, ze to nemusi byt jen o te velikosti

Souhlasím o velikosti to není, ovšem i tak pro mě Kofola není moc atraktivní.

Naprosto souhlasím a vidím to stejně :D

Přesně tak. Ta možnost expanze mimo náš trh je dost omezená, ačkoliv Kofola to dělá dobře, si myslím.