S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Ja też się dołączę i pewnie nawet całkowicie odkryję karty, bo nie mam tego w procentach. W każdym razie w 2024 roku chciałbym spróbować jakoś wprowadzić historię na rynek, jak to mówią. Przeszedłem przez porażkę biznesową i bankructwo. Około półtora roku temu zaczynałem od zera z czystym kontem. Cóż, jak stoję przez te półtora roku. Mam 11 tys. dolarów w akcjach, które obecnie przynoszą około 17% w tym roku. Następnie mam 32 tys. w złocie i około 15 tys. w kryptowalutach. Tak, niestety najmniej tam, chociaż wierzę, że pójdzie w górę w 2024 roku, ale nie złapałem dna i nie chcę już kupować po tych cenach. Aha i zawsze trzymam 2-3 wypłaty w banku jako rezerwę, ale nie jest to doceniane, bo dzięki temu mogę je od razu wykorzystać. A potem na Revolut mam kolejny $1k gotowy do użycia. Zawsze wymieniam tam środki ze względu na kurs wymiany i wysyłam środki na giełdę w odstępach co 1k $. ...więc nie trzymam teraz zbyt wiele w gotówce. Tylko gotówka na wszelkie nagłe potrzeby.

Dzięki za podzielenie się, twoja historia jest godna podziwu. Niezły kawałek podróży w półtora roku, tylko pod względem nastawienia. Trzymam kciuki!

Dziękuję, staram się. Wypadek bardzo mnie zmienił i tak jak piszesz, dużo zależy od tego, jak to ustawić, żeby po prostu gdzieś to odłożyć, zapisać, a nie iść i po prostu się tym cieszyć. Staram się i chcę pokazać ludziom, że jak to mówią, z gówna można ukręcić bat. Trochę sportowego żargonu. Nie jest to łatwe w moim wieku, kiedy bardziej oczekuje się ode mnie założenia rodziny, ale moim celem jest zbudowanie portfela o wartości 1 miliona czk, aby coś z nim zrobić. Dzięki i życzę powodzenia. 😊

Jeśli rezerwa nie zostanie uwzględniona, około 15% portfela

Tak, miałem na myśli bez rezerwy. Dzięki!

Super

Teraz mam 10%, czy spodziewasz się spadku w przyszłym roku i dlatego widzisz okazję do zakupu? Mam niezłą aprecjację na $MSFT+0.4%, ale nie wiem, co z nią zrobić...

Jest to raczej nagromadzenie z powodu zamykania pozycji, które moim zdaniem są "wyciśnięte". Nie chcę kupować zbyt wiele, gdy wszyscy są tak chciwi. Spodziewam się, że impet przynajmniej częściowo osłabnie na początku stycznia - będę gotowy.

Tak, całkowicie rozumiem. Idę po moją gotówkę😊

0%. Jaki jest sens posiadania gotówki po zakończeniu rynku niedźwiedzia, jeśli wierzę, że dno już nadeszło, a każdy dodatkowy kapitał można pozyskać za pomocą kredytu? Każdy, kto nie martwił się w styczniu, może dziś tylko śmiać się z oszczędności lub funduszy repo.

Obecna hossa trwa już od kilku tygodni, więc mogą pojawić się okazje do realizacji zysków.

Zależy od tego, co tam masz. Jeśli na przykład zgromadził długoterminowe obligacje amerykańskie lub małe spółki, jest dopiero na początku wzrostu w oczekiwaniu na spadek stóp procentowych.

Trzymam 20% w swoich cahs na nagłe wypadki itp.

Obecnie 6% ale to tylko dlatego, że wciąż waham się między $VLD-2.3% a $MRNA+0.9% te 6% jest z zysków nadzwyczajnych i dlatego jest przeznaczone na 🚀/⚰️ jutro postawię i znowu będzie zero. Trzymam się konsekwentnie DCA regularne inwestycje od regularnych dochodów do bezpieczeństwa ETF od razu (na solidną rentę teoretycznie powinny wystarczyć i wiem nawet, że bezpieczeństwo jest względne ale co nie 🤷‍♂️) a nieregularne od nadzwyczajnych do bardziej ryzykownych (wiem VLD to już chyba czysty hazard😂) inwestycji ale też zawsze jak najszybciej. 🤞

Więc nawet nie próbujesz wyczuć czasu na rynku, niezależnie od sytuacji makroekonomicznej? Może i rozsądnie, naiwnie będę próbował dalej. 😁

Cóż, tak, jestem całkowicie w porządku z pytaniem, co zrobić, gdy naprawdę nie mam już możliwości😂

Dodam, że 🚀/⚰️ to (powinny być) przełomowe technologie, a horyzont inwestycyjny wynosi 5 lat +, aby dać firmie wystarczająco dużo czasu na rozwój lub bankructwo, więc myślę, że czas nie ma tak dużego znaczenia.

Bezpośrednio u brokera jest to obecnie około 5% portfela.

Myślę, że u brokera lepiej jest trzymać mniej. U większości brokerów oprocentowanie jest dość niskie.

Dokładnie, większość mojej gotówki jest oczywiście w banku.

Zależy to od przypadku. Otrzymuję 5% kredytu na moim koncie USD. 😇

Cóż, inwestuję od lat, więc nie sprzedaję zbyt wiele i mam gotówkę w portfelu, więc 3% czasami maksymalnie 5-10%. Zwykle robię to tak, że kiedy chcę kupić akcje, biorę je prosto z banku i kupuję od razu. W banku mam zwykle tylko 30-35% gotówki na czynsz itp. Z rezerwą na kilka miesięcy. Ponieważ nie chcę dojść do punktu, w którym muszę sprzedać akcje na wynajem lub coś innego, stąd rezerwa.

Rozumiem. Nie chciałbym również znaleźć się w sytuacji, w której byłbym zmuszony do zanurzenia się w portfelu akcji.