@jaczekvodizcka

Emirates Telecommunications (ET) ogłosiło, że kupuje 9,8% udziałów w Vodafone $VOD za 4,4 mld USD. Firma ET poinformowała, że zainwestowała w Vodafone, aby uzyskać znaczącą ekspozycję na globalnego lidera w dziedzinie łączności i usług cyfrowych. Czy inwestycja w Vodafone może być dla Ciebie opłacalna?

Co skłoniło Emirates do dokonania tej ogromnej inwestycji?

Dlaczego inwestują w Vodafone?

ET ogłosiła, że w ramach dążenia do wzrostu chce wejść na nowe rynki w Afryce, Europie i Azji oraz w obszarach niezwiązanych z telekomunikacją, takich jak technologie finansowe.

Emirates Telecommunications w pełni popiera zarząd i obecny zespół zarządzający Vodafone oraz jego obecną strategię biznesową ogłoszoną w listopadzie 2021 r. Nie stara się jednak w żaden sposób wywierać kontroli ani wpływać na zarząd lub zespół zarządzający Vodafone.

Co to jest Emirates Telecommunication?

Emirates Telecommunication Group Company, występująca pod nazwą handlową Etisalat, to międzynarodowy dostawca usług telekomunikacyjnych z siedzibą w Emiratach Arabskich, działający obecnie w 16 krajach Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest 18. co do wielkości operatorem telefonii komórkowej na świecie pod względem liczby abonentów.

Dlaczego nie miałbym inwestować w Vodafone?

Zasadniczo jest to firma, która od ponad 22 lat pozostaje bez zmian i nie odnotowuje żadnych dobrych wyników finansowych.

Inwestorzy firmy $VOD krytykują zarząd i naciskają na firmę, aby przyspieszyła i poprawiła swoje wyniki. Miniona dekada była trudna dla europejskich operatorów telekomunikacyjnych, ponieważ ostra konkurencja i surowe przepisy wpłynęły na przychody.

Prezes Nick Read znajduje się pod zwiększoną presją od stycznia, kiedy okazało się, że największy europejski inwestor aktywistyczny, Cevian Capital, objął udziały w spółce i przygotowuje się do gruntownej reorganizacji grupy, w tym do pozbycia się słabo radzących sobie firm, konsolidacji na kluczowych rynkach i zwiększenia doświadczenia w dziedzinie telekomunikacji w zarządzie.

Vodafone od miesięcy informował inwestorów, że będzie zawierał umowy z grupami konkurencyjnymi na rynkach, na których panuje duża konkurencja, takich jak Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania - ale jak dotąd nie udało mu się zrealizować żadnego z tych planów.

W lutym Vodafone odrzucił wartą 11 mld euro ofertę francuskiego konkurenta Iliad na zakup swojego włoskiego oddziału . Spółka jest ostro krytykowana za błędy i słabe wyniki rozwoju, które utrudniają jej działalność, a akcjonariusze są coraz bardziej zniecierpliwieni i pozbywają się swoich udziałów.

Następnie, po miesiącach negocjacji z hiszpańską grupą telekomunikacyjną w sprawie ewentualnej sprzedaży swojego hiszpańskiego biznesu, MasMovil (dyrektor) zrezygnował z Vodafone na rzecz fuzji z Orange.

Co jest najbardziej niepokojące dla inwestorów?

Vodafone nie skomentował tych niewykorzystanych szans, nie wydał żadnego komunikatu prasowego ani uzasadnienia. Jedyną wiadomością była niewykorzystana szansa we Włoszech, gdzie firma stwierdziła, że nie leży to w interesie udziałowców i dlatego zrezygnowała z udziału w projekcie.

  • Oczekiwano, że nowy dyrektor generalny Vodafone poprawi kurs firmy. Słaba komunikacja i świadomość inwestorów doprowadza wielu ludzi do frustracji, a być może dyrektor generalny sam podkopuje swoją pozycję.

Co może być pozytywnym katalizatorem?

Niektórzy inwestorzy naciskają na Vodafone, aby sprzedał udziały w swojej grupie infrastrukturalnej Vantage Towers, którą wydzielił w zeszłym roku. Większość inwestorów twierdzi, że transakcja dotycząca wieżowców będzie miała istotny wpływ na wyniki Vodafone, zmniejszając zadłużenie i uwalniając gotówkę na inwestycje. Inne grupy telekomunikacyjne, takie jak Altice, wydzieliły firmy zajmujące się działalnością wieżową po bardzo wysokich wycenach.

Biorąc wszystko pod uwagę, inwestowanie w $VOD nie ma dla mnie obecnie sensu. Czy mamy tu jakichś inwestorów Vodafone? Czego możemy się spodziewać po firmie w przyszłości?

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
Discussion
No comments yet

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇