S&P 500 ^GSPC
5,001.45
-0.19%
Nvidia NVDA
$824.95
-2.57%
Meta META
$489.18
-2.51%
Amazon AMZN
$176.28
-1.64%
Apple AAPL
$165.41
-0.98%
Alphabet GOOG
$156.63
-0.53%
Microsoft MSFT
$402.64
-0.40%
Tesla TSLA
$150.07
+0.09%

Te trzy REIT-y od dłuższego czasu osiągają lepsze wyniki niż rynek. Budowanie pasywnego dochodu dzięki ponadprzeciętnym…

W ostatnim czasie na rynek akcji napływało wiele złych wiadomości, w tym gwałtownie rosnąca inflacja i stopy procentowe, niepewność łańcucha dostaw spowodowana trwającą pandemią oraz wojna na Ukrainie. Aha, no i jeszcze obecna sytuacja na rynku. Wygląda więc na to, że niewiele jest schronień przed tą finansową burzą, gdyż upadła nawet większość najbardziej wiarygodnych stabilnych firm. Ale może jest jakiś wyjątek!

Miejsca do przechowywania. Stosunkowo nudne. Ale właśnie tego oczekuję od moich inwestycji. Chcę, żeby były nudne.

Ponadto historia pokazuje, że to, co spada, w końcu wzrasta, a teraz jest czas na szukanie przyszłych zwycięzców.

Według analityków, dobrą odskocznią mogą być te cztery fundusze inwestycyjne działające na rynku nieruchomości(REITs), które przez lata osiągały imponujące wyniki pod względem całkowitej stopy zwrotu w porównaniu z indeksem S&P 500. Posiadają one również aktualne portfele, które powinny nadal przynosić dochody z dywidend w okresie spowolnienia gospodarczego, a także działają w sektorach, które powinny być liderami, gdy na rynek zaczną powracać pieniądze w wystarczającej ilości.

Są to Equinix$EQIX+0.5% (centra danych), leasingodawca logistyczny First Industrial Realty Trust $FR-1.5%, specjalista od infrastruktury mobilnej Crown Castle International $CCI+0.5% oraz gigant w dziedzinie magazynowania Extra Space Storage $EXR+0.3%.

Konwencjonalna tradycja inwestycyjna głosi, że zwykły zakup funduszu indeksowego S&P 500 i podążanie za nim pozwoli zgromadzić więcej bogactwa niż przeciętny inwestor, który sam dokonuje wyboru. Ale nie są to tylko fundusze o przeciętnych wynikach. W ciągu ostatnich 10 lat stopa zwrotu indeksu S&P 500 wyniosła 258,6%. Spółka Extra Space Storage prawie potroiła tę wartość, a pozostałe trzy spółki również osiągnęły lepsze wyniki od głównego indeksu rynkowego.

Zrobić trzy razy tyle? Huhuu

Equinix jest jednym z niewielu właścicieli centrów danych i największym REIT tego typu, posiadającym ponad 220 obiektów na ponad 60 rynkach na pięciu kontynentach. Ponadto przez siedem kolejnych lat zwiększała swoją dywidendę, która obecnie wynosi około 1,98%.

Podobnie jak wszystkie inne, także ten REIT znajduje się obecnie w fazie wyprzedaży. Jedynie wskaźnik P/E jest nadal nieco zaniżony.

Extra Space Storage gromadzi środki pieniężne z rosnącego portfela 2130 jednostek magazynowych, co czyni ją drugim co do wielkości właścicielem/operatorem i największą zewnętrzną firmą zarządzającą magazynami samoobsługowymi w kraju. Obecnie stopa zwrotu z akcji wynosi około 3,54% po 14 latach wzrostu dywidendy z rzędu, w tym 10,23% w ciągu ostatnich trzech lat. Są to dość interesujące liczby nawet dla nas, inwestorów dywidendowych.

Tutaj jest trochę lepiej. Zniżka nie jest jednak tak duża.

Firma Crown Castle jest drugim co do wielkości właścicielem wież komórkowych w Stanach Zjednoczonych i koncentruje się na infrastrukturze sieci i kabli światłowodowych, które są niezbędne do wykorzystania rozwoju sieci 5G. W ciągu ostatnich trzech lat spółka Crown Castle zwiększyła wypłatę o 8,5%, co daje bieżącą stopę zwrotu na poziomie około 3,35%.

Z kolei w tym przypadku REIT zachowuje się ogólnie lepiej niż reszta rynku

First Industrial posiada portfel 434 budynków w kluczowych centrach dystrybucyjnych w całym kraju, obsługuje prawie 1000 klientów z branży czerwonych magazynów i przez dziewięć lat z rzędu zwiększała swoją dywidendę, w tym o 7,47% w ciągu ostatnich trzech lat, a obecnie jej stopa zwrotu wynosi około 2,27%.

Również w tym przypadku spadek jest nieco większy

To wszystko są bardzo pozytywne wartości, liczby i perspektywy.
Wszystkie cztery wymienione akcje są obecnie w gorszej sytuacji niż indeks S&P 500, który w 2022 r. spadł o ok. 17%. Cena akcji Crown Castle spadła od początku roku o ok. 17%, następnie First Industrial - o 21%, Extra Space Storage - o 22% i Equinix - o 25%
.

Według niektórych analityków z Wall Street są to dobre okazje do kupna. Wszystkie cztery wymienione REIT-y mają wiele cech charakterystycznych dla spółek, których akcje warto kupować i utrzymywać, w tym duże i rosnące rynki adresowalne oraz wysokie bariery wejścia dla potencjalnych konkurentów. To prawda, że tysiące akcji mają dość wysoką fosę.

Pytanie brzmi, czy i kiedy nastąpi powrót wzrostu rynku. A co z Tobą, czy rozważyłbyś zainwestowanie w jeden z tych REIT-ów? A może wolisz pozostać przy sprawdzonych i prawdziwych klasykach? A może w ogóle nie inwestować w fundusze powiernicze rynku nieruchomości?

Zastrzeżenie:Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moje zestawienie akcji oparte na danych z Internetu i kilku innych analizach. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet