@jaczekvodizcka

Akcji banków nie powinno zabraknąć w żadnym zdywersyfikowanym portfelu. Jednak obecna dekoniunktura sprawiła, że niektóre akcje z tego sektora znacznie potaniały, nawet o kilkadziesiąt procent. Przede wszystkim kupowana spółka powinna spełniać kluczowe parametry inwestycyjne, takie jak solidne podstawy działalności i trwała wypłata dywidendy. Są to, moim zdaniem, jedne z najlepszych akcji bankowych na rynku.

2 wiodące akcje banków

1. JPMorgan Chase

Gdy sytuacja na Wall Street jest niepewna, zwykle następuje ucieczka do jakości w dużych, stabilnych, wiodących w branży spółkach, które z powodzeniem przetrwały poprzednie korekty i rynki niedźwiedzia.JPMorgan Chase $JPMdokładnie pasuje do tego opisu.

JPMorgan Chase

JPMorgan Chase jest największym bankiem w USA, zarządzającym aktywami o wartości ok. 3 bln USD, który w ciągu ostatniej dekady stale osiągał lepsze wyniki niż inne banki. Koncentracja na "mocnym" bilansie pozwoliła utrzymać płynność finansową na wysokim poziomie, a zadłużenie na niskim, dzięki czemu firma jest w stanie przetrwać pogorszenie koniunktury i nadal wypłacać dywidendę.

Posiada źródła płynności o wartości 1,7 bln USD oraz wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego na poziomie 0,80, co oznacza, że jego aktywa są finansowane głównie z kapitału własnego, a nie z długu. "Nasza długoterminowa hierarchia kapitału pozostaje niezmienna - po pierwsze inwestować w nasze wiodące na rynku firmy i rozwijać je, po drugie wypłacać trwałą, konkurencyjną dywidendę, a następnie zwracać akcjonariuszom nadwyżki kapitału poprzez wykup akcji" - powiedział Prezes Jamie Dimon w raporcie finansowym za pierwszy kwartał, opublikowanym 13 kwietnia.

Przyobecnej cenie akcji JPMorganChase oferuje wysoką stopę zwrotu w wysokości3,4%, przy wskaźniku wypłaty dywidendy wynoszącym około 29% - co oznacza, że 29% zysku jest przeznaczane na dywidendę. Jest to bardzo zrównoważony odsetek, który powinien pozwolić JPMorgan Chase na dalsze zwiększanie wypłat. Będzie to już dziesiąty rok z rzędu, w którym JPMorgan Chase zwiększył swoją roczną wypłatę dywidendy i ta passa prawdopodobnie się utrzyma.

2. grupa usług finansowych PNC

Sektor bankowy powinien skorzystać na wzroście stóp procentowych, o ile uda się opanować inflację i nie dojdzie do recesji. To duże "jeśli" - ale rynki byka w USA trwają historycznie dłużej niż rynki niedźwiedzia, a w długim okresie rynek akcji odnotowuje średni roczny całkowity zwrot w wysokości około 10%.

PNC Bank

Bankiem z prawdopodobnie najlepszą dywidendą jest obecniePNC Financial Services Group $PNC - szósty co do wielkości bank w USA . W drugim kwartale spółka podniosła kwartalną dywidendę o 20%, do 1,50 USD na akcję. Przy obecnej cenie akcji daje to stopę zwrotu w wysokości 3,35% - jedną z najwyższych wśród spółek porównywalnych. Wskaźnik wypłaty wynosi około 37%, czyli mieści się w komfortowym przedziale, w którym utrzymywał się przez ostatnią dekadę. Jest wzorem konsekwencji - przez ostatnie 12 lat co roku zwiększała swoją wypłatę.

Cena akcji PNC Financial spada o 22% od początku roku, ale ma niską wycenę z bieżącym wskaźnikiem forward price-to-earnings na poziomie 11 - z 15 na początku 2022 r. Podobnie jak JPMorgan Chase, PNC ma bilans jak twierdza z bardzo niskim wskaźnikiem zadłużenia do kapitału własnego na poziomie 0,35% i 56 mld USD w gotówce. Oba te banki przynoszą wysokie zyski, mają dobre wyniki finansowe, wspaniałą historię i trwałe dywidendy.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Dave Kovaleski przeanalizował oba banki.

Discussion
No comments yet

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇