S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Warren Buffett błyskotliwie wykorzystał spadki w sektorze energetycznym do powiększenia swojego portfela

Ceny ropy naftowej spadają w związku z rosnącymi obawami przed recesją. Handlowcy obawiają się, że spowolnienie gospodarcze spowoduje spadek popytu, a jego skutki odczuje przede wszystkim sektor energetyczny. Akcje energetyczne w większości zareagowały spadkiem, np. Occidental Petroleum $OXY+1.2% spadła do 55 USD od początku miesiąca, co oznacza spadek o prawie -21%. Cena ta nie pozostała niezauważona przez Warrena Buffetta, który powiększył swoją "kolekcję" akcji $OXY+1.2% o 9,6 mln akcji.

Buffett najwyraźniej ma dużo wiary w $OXY+1.2% i bez wahania rozszerza swoją pozycję.

Berkshire Hathaway kupuje 9,6 mln akcji Occidental, zwiększając swój udział w spółce do ponad 16,3%.

Zakupy zostały dokonane w ciągu ostatniego tygodnia i kosztowały około 529 mln dolarów - poinformowało Berkshire w środowym komunikacie. Są to kolejne zakupy akcji spółki naftowej przez Berkshire, które w zeszłym miesiącu wyniosły 336 mln USD, a na początku tego roku - 7 mld USD.

Po dokonaniu zakupów, Berkshire posiada obecnie około 152,7 mln akcji Occidental, wartych około 8,52 mld USD na podstawie środowego zamknięcia, co oznacza spadek o ponad 21% w porównaniu z osiągnięciem jednorocznego maksimum (ponad 70 USD za akcję) w maju.

Jednak cena akcji Occidental wzrosła w tym roku o ponad 90%, po ponad dwukrotnym wzroście, ponieważ firma skorzystała na zakupach Berkshire i rosnących cenach ropy naftowej po inwazji Rosji na Ukrainę.

Berkshire jest największym indywidualnym udziałowcem firmy Occidental. Firma posiada również opcje na zakup 83,9 mln akcji Occidental, których realizacja zwiększyłaby jej udział w spółce do ponad 25%.

W 2022 r. Berkshire zaczęło wydawać pieniądze. W pierwszym kwartale wydała 51,1 mld USD na akcje, w tym 25,9 mld USD na zwiększenie swoich udziałów w spółce naftowej Chevron Corp.

Analitycy postrzegali firmy Occidental i Chevron jako sposób, w jaki Berkshire może skorzystać na wzroście cen ropy naftowej po inwazji Rosji na Ukrainę.

Najnowsze wyniki $OXY+1.2%na dzień 10 maja 2022 r:

  • Przychody wyniosły 8,53 mld USD, co oznacza wzrost o 58% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
  • Skorygowany zysk na akcję rozwodnioną wyniósł 2,12 USD w porównaniu z 1,48 USD w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyniosły w tym kwartale 1,95 mld USD. Wall Street była bardzo zadowolona z faktu, że firma Occidental spłaciła w ciągu kwartału 12% swojego zadłużenia, czyli 3,3 mld USD.

Spłata zadłużenia jest bardzo ważna dla nas jako inwestorów.

Occidental Petroleum zmniejszył zadłużenie długoterminowe o 8,1 mld USD w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to dodatek do redukcji zadłużenia o 6,4 mld USD, którą przeprowadzono w 2021 r. Zmniejsza to koszty odsetek i zwiększa przepływy pieniężne. Otwiera to również drogę do zwiększenia dywidendy i wykupu akcji. Wszystko to będzie miało pozytywny wpływ na wyniki cen akcji.

Największym powodzeniem cieszy się sektor OxyChem.

PREZES ZARZĄDU $OXY+1.2%:

"Nasz oddział OxyChem osiągnął trzeci z rzędu rekordowy zysk kwartalny, ponieważ nasi pracownicy nadal zaspokajali rosnący popyt na podstawowe chemikalia..."

Zarząd planuje zwiększyć produkcję o ponad 6% w drugim kwartale.

Kolejny katalizator wzrostu

Pytacie, co mogłoby pomóc w napędzaniu firmy w dłuższej perspektywie? Odpowiedź jest prosta: wychwytywanie dwutlenku węgla. Firma planuje przeznaczyć do 1 mld USD na budowę instalacji do bezpośredniego pozyskiwania surowców (DAC). Vicki Hollub, dyrektor generalny Occidental Petroleum, powiedziała, że technologia ta może być "kolejnym przedsięwzięciem o wartości dodanej" dla giganta energetycznego.

Dążenie do dekarbonizacji DAC daje mu kolejną przewagę: możliwość sprzedaży oleju "netto zero".

Aby uzyskać więcej informacji i ciekawostek o $OXY+1.2%, polecam ten artykuł: Buffett dobrze o tym wiedział: 2 informacje, które przekonają Cię do zakupu Occidental Petroleum | Bulios

  • Inwestowanie w $OXY+1.2%?
  • Czy ktoś również kupił akcje po spadku o 21%?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet