S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Spojrzenie na Google: Genialny gigant czy kusząca pułapka na inwestorów?

Google należy do absolutnych liderów technologicznych na świecie. Stoi jednak na znacznie większej ilości filarów niż większość ludzi myśli. To czyni go super wytrzymałym i stabilnym, ale sprawia też, że jest atakowany przez różnego rodzaju problemy na kilku frontach. Mimo to, jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych akcji. Pytanie jednak brzmi: Czy Google to nadal dobry zakup po obecnej cenie?

Google Financial Review. Przy okazji, te wykresy są naprawdę fajne

Główne cechy szczególne

Każdy zna swoją przeglądarkę i wyszukiwarkę - wiadomo więc, że wyszukiwanie w Google stanowi ponad połowę przychodów firmy Google $GOOG+0.6%. Ale przychody z YouTube i chmury też nie są bez znaczenia. Google również nie pozostaje w tyle za konkurencją, wydając na R&D (badania i rozwój) blisko 10 mld dolarów kwartalnie.

Wyszukiwarka Google ma ogromną fosę (przewagę konkurencyjną), a ponieważ coraz więcej ludzi na świecie łączy się z internetem, nie wygląda na to, by przychody Google z wyszukiwania miały się zmniejszyć. Z drugiej strony YouTube podgryza kolejnych widzów streamujących z Twitcha.

Również Tiktok jest sztywną konkurencją dla Shortów. Tak samo oczywiście robi Reels na Instagramie.

Chmura Google 'a ma mniej więcej 10% udziału w rynku w szybko rozwijającej się branży o wartości 203,5 mld dolarów. Chmura jest trzecim największym graczem w branży za AWS (34%) i Azure (21%).

Google zamyka drogę do konkurencji. Źródło

Google stale wprowadza innowacje, aby utrzymać swój udział w rynku, a jego fosa nie maleje.

O ile P/E na poziomie 21,9 i P/B na poziomie 6,2 mogą być wysokie, o tyle premia wciąż wydaje mi się całkiem przystępna. Chociaż inwestorzy wartościowi pewnie mnie ukamienują.

Dane finansowe Google

Google ładnie wykorzystuje przepływy pieniężne także w przejęciach. Wspomnę o FitBit, który jest jednym z głównych graczy w przestrzeni wearables.

Przejęcia Google z ostatnich lat. Źródło

Podziel się

Po zamknięciu rynku 15 lipca firma zakończyła split akcji Alphabet w stosunku 20:1. Akcje Google wzrosły o 5% od czasu podziału akcji.

W dłuższej perspektywie split akcji Google może utorować drogę gigantowi technologicznemu do wejścia do Dow Jones Industrial Average. Akcje Google mogą być bardziej atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych.

Downside

Jeden z głównych problemów może być ich najsilniejszą bronią. Dzięki systemowi Android firmy Google, który jest częścią urządzeń sprzedawanych na całym świecie, Google Play jest motorem wzrostu przychodów.

Ale władze orzekły we wrześniu 2021 roku, że Apple musi pozwolić twórcom aplikacji mobilnych na przekierowanie klientów do zewnętrznych metod płatności, stosując się do nakazu, o który zabiegało Epic Games w trwającej rok batalii sądowej. Polityka Google'a również jest poddawana kontroli. Czy będą następni w kolejce?

Google powiedział w 2021 roku, że opłaty za usługi w jego Sklepie Play spadną z 30% do 15%. Posunięcie to spowodowało zmniejszenie przychodów.

Departament Sprawiedliwości złożył pozew antymonopolowy przeciwko Google w październiku 2020 roku. DOJ oskarżył Google o szkodzenie konkurencji i konsumentom poprzez zmonopolizowanie wyszukiwania internetowego i reklam związanych z wyszukiwaniem. Dzięki ogromnym zasobom gotówki, akcje Google'a są wolne od trzech kar o łącznej wartości 9,3 mld dolarów, nałożonych przez Unię Europejską z powodów antymonopolowych.

https://www.youtube.com/watch?v=0NK-rlCJGEM

Google zaproponował wydzielenie części swojego biznesu technologii reklamowej do osobnej firmy pod firmą macierzystą Alphabet, aby uchronić się przed drugim spodziewanym pozwem antymonopolowym ze strony Departamentu Sprawiedliwości.

Perspektywy analityków dla Google. Bardziej jak jeden z możliwych wskaźników niż karta przetargowa. Źródło

A co z tobą? Czy uważasz Google za oczywisty wybór, czy może uważasz go za niepotrzebny wydatek?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet