Dominik Petrnoušek

Radami Warrena Buffetta se nikdy nešetří. Vzhledem k jeho výsledkům to ale dává smysl. Jenomže jeho konkrétní nákupy akcií jsou dost často zveřejněny a vysvětleny až dlouho po tom, co je daná příležitost nebo situace pryč. Co kdybych vám ale řekl, že existuje jedna akcie, kterou Buffett nakupuje při každém bearmarketu? A jak byste z toho mohli těžit vy?

Warren Buffett vždy kupuje tuto jedinou akcii

Co vás napadne jako první při spojení jména Warren Buffett + akcie proti bearmarketu? Nejspíš to bude něco jako $AAPL $KO nebo těžaři ropy $OXY $CVX. To jsou dobré tipy. Ale není to nic, co by Buffett nakupoval pravidelně v každém bearmarketu.

Za normálních okolností jsou medvědí trhy pro držení akcií ropných společností příšernou dobou kvůli obavám ze snížené poptávky po ropě a zemním plynu. Nyní však nastala výjimečná doba a Warren Buffett pravděpodobně předpokládá, že ceny energetických komodit zůstanou na vysoké úrovni po několik let. Ruská invaze na Ukrajinu navíc brzdí globální řetězec dodávek energií, zejména v Evropě.

Věštec z Omahy přikoupil i zmíněný Apple a také $HPQ. HP se jeví jako zajímavá hodnotová volba při ceně nižší než sedminásobek předpokládaného zisku pro nadcházející rok. I když poptávka po osobních počítačích poněkud oslabuje s návratem zaměstnanců na pracoviště, provozní cash flow společnosti HP bývá velmi předvídatelné. Spolu s tím také 3,5% výnos.

Tedy vaše tipy by nebyly úplně mimo, všechny tyto typicky "Buffettovské" tituly Věštec v bearmarketu koupil. Nejsou to však jména, která by kupoval v každém z posledních medvědích trhů. Takové je totiž jenom jedno - a nebudu lhát, byla to trochu past.

Je to totiž sama Berkshire Hathaway $BRK-A $BRK-B

Samozřejmě v podobě zpětných odkupů.

Před 17. červencem 2018 udělilo představenstvo společnosti Berkshire Hathaway Warrenu Buffettovi a jeho pravé ruce Charliemu Mungerovi možnost odkupu akcií, pokud se obchodovaly na úrovni 120 % účetní hodnoty nebo pod ní (tj. maximálně o 20 % nad účetní hodnotou společnosti). Po více než půl desetiletí, které vedlo k 17. červenci 2018, cena akcií společnosti Berkshire nikdy nedosáhla úrovně, kdy by bylo možné odkupy provádět.

https://www.youtube.com/watch?v=YalcD69EAsQ

Ale poté, co správní rada schválila změny, získali Buffett a Munger větší volnost při nasazování svého kapitálu na zpětný odkup akcií třídy A a B společnosti Berkshire Hathaway.

Dokud má společnost v rozvaze alespoň 30 miliard dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a amerických státních dluhopisech a Buffett i Munger věří, že cena akcií Berkshire Hathaway je ve své podstatě levná, lze zpětné odkupy provádět bez jakéhokoli omezení.

Cena Berkshire může být opravdu celkem rozumná

Warren Buffett co zameškal a v průběhu čtyř let řídil zpětný odkup akcií společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě 62,1 miliardy USD.

To, že Warren Buffett pokračuje ve zpětném odkupu akcií své společnosti během každého z posledních několika medvědích trhů, také svědčí o tom, že je ochoten vsadit na sebe a na rozsáhlou síť společností, které Berkshire Hathaway vlastní a do kterých investovala. Mnoho investic společnosti Berkshire Hathaway je v cyklických podnicích, které těží z neúměrně dlouhé doby, kterou americká a světová ekonomika tráví expanzí v porovnání s dobou, kdy padá.

Mimochodem, některé statistiky - včetně průměrné doby růstu a bearmarketu jsem probral v tomto článku:

100 let stará statistika se 100% úspěšností zaručuje, že bearmarket přejde. Řekne i kdy přijde jeho konec

Buybacky, tedy zpětné odkupy jsou vysvětleny zde:

https://www.youtube.com/watch?v=rVTHRvNpsFs

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@michalsnobl 3M

Když nevíš kam investovat, nakup BRK :d

@michalsnobl 3M

samozřejmě Buffett do dělá dobře a značí to, že si Buffett o akciích BRK myslí, že jsou levné. Jinak by je nekupoval.

@dominikpetrnousek 3M

Kdyby Cook používal Samsung a Musk jezdil Fordem, tak bych jim asi taky moc nevěřil :D

@dominikpetrnousek 3M

Víceméně je to za mě asi nejlepší volba pro lidi, kteří se v tom nechtějí hrabat sami.

@pavelbotek 3M

Skvěle o BRK mluví i Daniel Gladiš, nedávno jsem se díval na pár videí a četl pár rozhovorů, kde vyzdvihuje její kvality 👌

@pavelbotek 3M

Berkshire je dobrá volba do takového prostředí, ale samozřejmě i mimo aktuální období 👏

@sooskristian 3M

uplne idealna

@slavomiristvan 3M

Presne tak to robím aj ja. Pokiaľ nemám v danom mesiaci pevne určené, kam investujem dostupný cash, sú u mňa len dve možnosti $BRK-B a $SPY.

@dominikpetrnousek 3M

To je za mě úplně super volba. Občas není potřeba vymejšlet nějaký šílenosti a občas prostě není správnej čas na nějakou konkrétní investici. Tímhle člověk ušetří hrozně starostí. prostě vypne a dá to do Berkshire a ví, že peníze jsou v dobrých rukou

@sooskristian 3M

jasná voľba :D