S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zase ta inflace... A co teprve akcionáři ČEZ?

Dominik Guzdek
17. 10. 2022
4 min read

Navzdory již pěti letošním zvyšováním úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, čtvrteční zveřejnění indexu spotřebitelských cen ukázalo, že se vysoké hodnoty inflace stále nedostávají pod kontrolu.

Zářijová roční míra inflace v USA je na 8,2 %. Což je o 0,1 % méně než ukázal předešlý měsíc. Problém ale nastává u jádrové inflace. Ta je očištěna o ceny potravin a energií a předčila očekávání, když vzrostla na 6,6 %. Měsíční skok o 0,2% se řadí mezi největší za posledních 40 let. Americký Fed se nechal slyšet, že bude potřeba zaujmout ještě více jestřábí postoj a navyšovat tak úrokové sazby razantněji než doposud.

Výsledková sezóna v USA odstartovala u velkých amerických bank. Ty zveřejnily své výsledky o něco lepší, než se na trhu očekávalo. Indexy měly opět týden jako horské dráze a uzavřely v záporných číslech. Jediný americký index, co obstál a ukončil týdenní seanci v plusu, byl Dow Jones.

Akcie v Evropě se po prudkém poklesu z předchozího týdne lehce odrazily, některé se však pohybovaly smíšeně

Akcie v Evropě se po prudkém poklesu z předchozího týdne lehce odrazily, některé se však pohybovaly smíšeně. Německý index DAX posílil o 1,34 %, francouzský CAC 40 si připsal 1,11 % a index pražské burzy PX bohužel odepsal 1,9 %. Výkon indexu PX nejvíce ovlivnil propad ceny akcií ČEZ, které klesly o 13 %, zejména kvůli plánovému zavedení daně z mimořádných zisků. Rovněž britský index FTSE 100 zakončil týden v poklesu a ztratil 1,89 %.

Ekonomika Spojeného království stále klesá. To přimělo vládu premiérky Liz Trussové výrazně změnit již navrhovaný daňový plán. Trussová obměnila kancléře státní poklady a také zvrátila klíčový návrh na zrušení zvýšení daně z příjmu právnických osob.

Poprvé od října 2008 výnos amerického 10letého státního dluhopisu překročil 4 %. A to po zveřejnění měsíční zprávy o inflaci. V pátek tak uzavřel výnos na hodnotě 4,01 %. Vzrostl také výnos amerických 2letých státních dluhopisů a dosáhl 4,5 %. To je nejvíce od srpna 2007.

Z tržního průzkumu vyplynulo, že pětina drobných investorů v České republice musela omezit své investice. Důvodem je nutnost pokrytí zvyšujících se výdajů v domácnosti. Drobní investoři čelí nepříznivým podmínkám v rámci trhu, rostoucích výdajů a také dražším hypotékám. To vedlo dalších 14 % investorů k tvorbě nouzových úspor a 8 % respondentů k hromadění hotovosti za účelem plánovaných nákupů v době, kdy se trhy začnou odrážet ze dna a zotavovat se.

V týdnu se investoři dozví výsledky hospodaření od dalších velkých bank. Například od Goldman Sachs nebo Bank of America. Dalším lákadlem jsou společnosti Johnson&Johnson, IBM nebo Tesla. Na evropské půdě bude k vidění také Volvo AB a Ericsson. Na programu také budou veřejná vystoupení představitelů americké centrální banky a data z nemovitostního trhu. Inflaci oznámí Kanada, Japonsko a Velká Británie.

Graf: Ukazuje historickou délku medvědích trhů s průměrem kolem 13 měsíců. Zdroj: Bloomberg

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.