Výhled na rok 2023 očima zkušených investorů v podání Radovana Vávry a Štěpána Hájka

Zajímá vás, jak to vidí s rokem 2023 zkušení investoři? V tom případě se rozhodně podívejte na tento článek, kde nám poodkrývá svůj pohled Radovan Vávra a Štěpán Hájek. Jaké akcie pro ně představují letos příležitost?

Rozhodl jsem se, že udělám sérii článků na téma - Predikce/výhled na rok 2023 očima zkušených investorů. V prvním díle nám poodkrývá svůj pohled Radovan Vávra a Štěpán Hájek.

V první řadě jen musím zmínit, že jsem všem vděčný za otevřenost a za poskytnutí názorů. Predikce jsou často ošemetné a málokdo se dokáže trefit do puntíku. Proto to berte prosím s nadhledem a přeji příjemné čtení! 😎

Radovan Vávra

Odpovědi na otázky vyplynou samy z pohledu na svět, který na příští rok máme. Ten pochopitelně odpovídá našim informacím ke dnešku a bude se v čase měnit. Nicméně můj základní scénář je tento. Celý rok 2023 bude trvat restriktivní politika centrálních bank všech významných ekonomik s výjimkou Japonska a Číny. Válka na Ukrajině bude pokračovat podobným způsobem, jako poslední kvartál a nedojde k mírové dohodě. Svět nezasáhne nová, horší mutace viru SARS-Cov-2. Budou přetrvávat zvýšené ceny energií, zejména v Evropě. Ceny ostatních surovin budou klesat. Dodavatelské řetězce se dále budou dostávat do normálu. Inflace všude ve světě bude významně nad cíli centrálních bank. Světová ekonomika s výjimkou Číny dále zpomalí, některé části se propadnou do stagflace. Žádný z těchto trendů pochopitelně nezačne a neskončí s rokem 2023, ale budou jej charakterizovat.

Zajímalo by mě Vaše očekávání od roku 2023. Dočkáme se konečně zlepšení nebo nás čeká ještě nějaká ‘’bolest’’ a problémy? 

Rok 2023 bude rokem vyčkávání, tedy nedojde k dramatickému světovému oživení. Krize bude nejhorší v Evropě, kde se sečtou vysoké ceny energií, restriktivní politika ECB a pokles poptávky na exportních trzích. Inflace bude vysoká, růst slabý. Evropská ekonomika dále prohloubí své zaostávání za US a Čínou. Jsme prostě Starý Kontinent ve všech smyslech slova. Největší Evropskou firmou podle tržní kapitalizace je… počkejte si… LVMH. Žádná automobilka, žádné IT, AI… Výrobce kabelek.

Kde vidíte v tuto chvíli na trhu příležitosti? Bude se v roce 2023 dařit nějakému konkrétnímu sektoru více, než těm ostatním?

Dodávky zbraní Ukrajině znamenají, že NATO má prázdné sklady (v některých komoditách). Patrioty ani F35 nejdou vyrobit přes noc, takže celý zbrojní sektor je BUY. Rozšíření NATO a zvýšení výdajů na obranu to jenom dále podpoří. Takže LMT, RTX, NOC…

Může pokračovat i letos dominance energetických akcií?

Energetiky budou trpět snížením globálního ekonomického růstu, takže za mne ne.

Bude rok 2023 dobrým bodem pro vstup do US akcií? 

Jasně!!!

Máte vyhlédnuté nějaké konkrétní akcie pro letošní rok? 

Microsoft, Google, Tesla… Každý z jiného důvodu, ale BUY je pro mne každá z nich. Zdůvodnění by bylo na samostatnou esej. Například ale Apple a Amazon už tak jasně nevidím…

Jak to vidí s rokem 2023 Štěpán Hájek?

Zajímalo by mě Vaše očekávání od roku 2023. Dočkáme se konečně zlepšení nebo nás čeká ještě nějaká ‘’bolest’’ a problémy?

Rok 2022 byl o inflaci a boji centrálních bank s inflací, což se propsalo do výkonnosti akciových trhů. Rok 2023 bude o zpožděných dopadech utažení politiky centrálních bank, což se historicky ukázalo jako celkem nepříjemné období. Silný názor na to, jestli přijde recese a dramatický propad akciových trhů nemám. Jsou k tomu však „nejlepší“ podmínky za posledních několik let. Zisky firem budou příští rok přinejlepším stagnovat a marže budou pod tlakem. To není pro akcie příliš pozitivní. Vypadá to tedy spíše na problémy, které však svou hloubkou mohou způsobit rychlý pokles inflace a donutit fed přehodnotit svou měnovou politiku. To by rázem bylo pro akcie pozitivní.

Kde vidíte v tuto chvíli na trhu příležitosti? Bude se v roce 2023 dařit nějakému konkrétnímu sektoru více, než těm ostatním? Může pokračovat i letos dominance energetických akcií?

Na akciovém trhu je potřeba být velmi selektivní. Příležitostí pro relativně bezpečnou investici jsou státní dluhopisy, které mohou doručit i velmi zajímavý kapitálový výnos. Roku 2023 může znovu dominovat energetický sektor, nebo zdravotnictví. Konkrétního favorita však nemám a investoři by se měli více poohlížet spíše po růstových titulech, které se mohou dostat pod ještě větší tlak, kde se mohou vyskytnout zajímavé nákupní příležitosti.

Bude rok 2023 dobrým bodem pro vstup do US akcií?

Každý rok je dobrým bodem ke vstupu do amerických akcií. Ekonomika však čelí složitým výzvám, a proto je potřeba počítat s dalšími propady.

Máte vyhlédnuté nějaké konkrétní akcie? Pokud ano, proč právě tato/tyto?

Budu chtít nakupovat společnosti v růstových sektorech, na kterých budou stát další dekády růstu světové ekonomiky, a to v oblasti zpracování dat, cloudu a polovodičů. Vyhlédnuté mám například akcie Nvidia $NVDA+1.8%, AMD $AMD+3.4%, Google $GOOGL+0.2%, ASML $ASML+0.3% a Veeva $VEEV+1.2%.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Pokud jim věříte, tak s chutí do toho 💪

good

Takze kupovat jen akcie zapadni Evropy, Kanady, Japonska a Australie s dividendou nad 5 %.

No dobre, keď to nejde vo všeobecnosti, aj keď si myslím, že som bol dosť konkrétny na príkladoch v minulom článku. Skúsime teda konkrétny príklad na jednej z Vašich odporúčaných spoločnosti.

Vezmeme teda do príkladu spoločnosť $BTI+0.1% ktorú odporúčate snáď v každom príspevku.

Investovaná suma bude 1000 Euro, aby sa nám to dobre počítalo a budeme brať do úvahy 5 a 10 ročné obdobie.

5 ročné obdobie: investovaných 1000 Euro, cena akcií dnes pokles o 40% = základná suma investície je dnes 600 Euro. Takže priemerná cena investície v rozmedzí 5 rokov bola 800 Euro. Túto sumu vezmeme do úvahy pre výpočet dividendy.

Zloženým úročením by bola dividenda (6%) pripisovaná štvrťročne 277 Euro. Dividendu zdaníme 15% = 277-42(15%)= 235 Euro.

Výsledok po 5 rokoch je 600(aktuálna suma investície) +235(dividenda) = 835 Euro = strata 16,5%

10 ročné obdobie: investovaných 1000 Euro, cena akcií dnes pokles o 20% = základná suma investície je dnes 800 Euro. Takže priemerná cena investície v rozmedzí 10 rokov je 900 Euro. Túto sumu vezmeme do úvahy pre výpočet dividendy.

Opäť dividenda (6%) pripisovaná štvrťročne 733 Euro - 15% daň (110) = 623 Euro.

Výsledok po 10 rokoch je 800(aktuálna suma investície) + 623(dividenda) = 1423 Euro = výnos 42,3%

A teraz príklad keby ste tých istých 1000 Eur investovali do jednej z rastových technologických spoločnosti pred 5 alebo 10 rokmi, mali by ste takéto sumy zo svojej pôvodnej investície:

Ticker         5 rokov          10 rokov

$AMD+3.4%    5 550 Euro    24 700 Euro

$AAPL+0.8%   2 890 Euro    6 650 Euro + dividendy (to sa mi ozaj už nechce :))

$NVDA+1.8%  2 680 Euro    43 549 Euro +dividendy

$MSFT+0.3%   2 750 Euro     8 957 Euro + dividendy

$AMZN-0.1%  1 420 Euro     6 413 Euro

$AVGO+1.2%  2 048 Euro     17 024 Euro + dividendy

Opäť netvrdím, že máte kupovať tieto spoločnosti. Ale tvrdiť, pod každým článkom ako výhodné je kupovať Vami odporúčané spoločnosti je neskutočná demagógia.

Asi si pletete autora 😄 Já o British Tobacco psal tak před půl rokem naposledy 🤔

fdsfs

Tvoje meme akcie byly ze vsech nejsilnejsi od 2012 do leta 2021, ale uz mely byt prodany, protoze se ve 'Velkem krachu 2021-2023" hluboko propadnou a budou mnoho let dostavat zpatky na vrchol z roku 2021. Tvoje meme akcie nejsou na stalo, ani apple, ani microsoft. Ale line levne dividendove akcie jsou na stalo, malo rostou, malo se propadnou. A kdyby je nekdo kontroloval za 50 let, mohly by dat lepsi vynos nez adobe amazon apple microsoft nvidia tesla. Tedy allianz koupit a apple prodat.