Začátek roku ve znamení několika dobrých zpráv

Lednová výkonnost akciového trhu může být ukazatelem toho, co nás bude čekat po zbytek roku. Historicky v 71 % případů se tak opravdu stalo, že index S&P 500 vykázal za rok kladný či záporný výnos podle jeho lednového výsledku.

Zatím dle výsledků z minulého týdne se můžeme na tuto statistiku dívat pozitivně. Známé zámořské indexy Nasdaq 100 a S&P 500 začaly rok 2023 kladnými čísly a přerušily tak třítýdenní sérii ztrát, přičemž si oba indexy připsaly více než 1 %. Společnosti v indexu S&P 500 rovněž překonaly dividendový rekord a vyplatily akcionářům v roce 2022 rekordních 565 miliard dolarů. To je o téměř 11 % více, než v předchozím roce.

Navzdory riziku hospodářské recese zůstává americký trh práce zdrojem síly. Zveřejněna data ukázala, že v prosinci přibylo ve státech 223 tisíc nových pracovních míst a za rok tak ekonomika vytvořila 4,5 milionů pracovních míst. Tento fakt lze zařadit do druhého nejvyššího ročního úhrnu hned po roce 2021.

Graf ukazuje, že míra participace pracovní síly v USA se v poslední době zlepšila, zatímco dočasné mzdy začaly klesat. Zdroj: Bloomberg

Zatímco zpráva o trhu práce ukázala další měsíční nárůst pracovních míst, naznačila také zpomalení růstu mezd. To zmírnilo strach investorů z inflace a pozvedlo tak ceny státních amerických dluhopisů. Výnosy klesly, když 10letý americký státní dluhopis v pátek zakončil hodnotou 3,56 %. Jednalo se tak o značný týdenní pokles o 0,32 %.

Dobrá zpráva přišla z eurozóny, když prosincová inflace klesla z 10,1 % na 9,2 %. Inflaci přesto nejvíce ovlivňují neustálé rostoucí ceny energií. Výhledy a makroekonomické predikce také počítají s recesí evropské ekonomiky. Ta by měla být hlubší, než na americkém či asijském kontinentu. Díky dosavadnímu mírnému zimnímu počasí se ale snížila cena plynu, která koresponduje s nižší poptávkou. Za uplynulý měsíc se tak cena plynu snížila o polovinu na 70 euro za MWh.

Ve světě komodit se od začátku roku daří zlatu. To si připsalo od začátku roku téměř 2,5 %. Trh tímto reaguje na pokles ceny amerického dolaru, nepřispívá mu ani obava z jestřábí politiky Fedu. Vůči dolaru posílilo euro i česká koruna.

Druhý obchodní týden letošního roku bude plný očekávání. V pondělí přednese svůj projev šéf Fedu Jerome Powell o nezávislosti měnové politiky a odstartuje také výsledkový sezóna v USA za čtvrtý kvartál roku 2022. Největší zklamání lze čekat ze sektoru technologických firem, které zakončení roku moc nezvládly a ve velkém také propouštěly své zaměstnance. Investoři by také měli bedlivě sledovat statistiky české a americké inflace.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Tak doufejme, že dobré zprávy vydrží po celý rok, ten minulý nebyl zrovna zábavný 😅

Muzu se zeptat na ten udaj 565 milionu dolaru vyplacenych v dividendach. Je to spravne? Mne to prijde strasne malo. Dekuju za potvrzeni

Děkuji za komentář, máte pravdu, je tam chyba. Jdu to přepsat :)

Diky:)