S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Biden vs. Musk. Ovlivní americký prezident cenu akcií Tesly?

Již delší dobu můžeme pozorovat jistou nechuť administrativy Joe Bidena vůči společnosti Tesla pod taktovkou Elona Muska. Samozřejmě - Elon je dost kontroverzní. Ovšem nikdo nemůže zpochybnit jeho výsledky a naprosto jednoznačné prvenství v prodejích automobilů jeho značky. Zdá se, že ani tento argument ale americkému prezidentovi nestačí. Proč je tomu tak? Ovlivní to akcie Tesly?

 

Podivný, ale často zábavný spor mezi Bidenovou administrativou a společností Tesla Elona Muska nabral ve čtvrtek další směr.

Prezident Joe Biden ve videu s generální ředitelkou GM Mary Barraovou opět pochválil společnost General Motors $GM+0.0% jako lídra v oblasti elektromobilů. Musk reagoval - samozřejmě na Twitteru.

https://twitter.com/elonmusk/status/1486767109275328516

Současné problémy mezi společností Tesla $TSLA+0.0%  a administrativou se datují od srpna, kdy prezident na akci v Bílém domě oznámil svůj cíl, aby do roku 2030 bylo 50 % prodejů nových automobilů v USA plně elektrických. Přítomni byli tři největší zaměstnavatelé z odborového svazu United Auto Workers - GM, Ford Motor $F+0.0%  a Stellantis $STLA+0.0% . Tesla - největší světový výrobce plně elektrických vozidel a nejhodnotnější výrobce automobilů na světě - nebyla pozvána. Tesla však není sdružena v odborech, což později jako důvod odmítnutí pozvání naznačila tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Zdá se, že se to Muskovi dostalo pod kůži. V září v několika tweetech naznačil, že Biden není se současnou situací v oblasti elektromobilů obeznámen a více než elektrifikace vozidel ho zajímají odbory.

Tento týden Biden a Barra ve videu hovoří o vedení v oblasti elektromobilů a diskutují o nově oznámených plánech GM investovat přibližně 7 miliard dolarů do montáže elektromobilů a bateriových kapacit v Michiganu. Biden se o Tesle vůbec nezmiňuje.

Musk proto v následném tweetu jméno společnosti upřesnil. "Začíná na T, končí na A, uprostřed má ESL," vysvětlil Musk.

https://twitter.com/elonmusk/status/1486758032038113281

Musk má pravdu. Je, upřímně řečeno, zvláštní, že se o Tesle, americké společnosti, nezmiňuje Bílý dům, který nereagoval na několik žádostí o komentář k této záležitosti. Ford a GM prodaly v USA v roce 2021 přibližně 27 000 a 25 000 elektromobilů. Tesla jich loni celosvětově prodala téměř MILION. Tesla ani Bílý dům v pátek na žádosti o komentář bezprostředně nereagovaly.

Prozatím se jedná pouze o divadlo. Bidenova agenda však má potenciál ovlivnit akcie společnosti Tesla. Bidenův návrh zákona Build Back Better obsahoval dodatečnou pobídku k nákupu elektromobilů vyrobených s využitím odborové práce. To by Teslu znevýhodnilo oproti Fordu a GM. Dodatečná sleva by mohla činit 5 až 10 % z ceny elektromobilu. Tento návrh zákona však neprošel, když senátor Joe Manchin řekl, že pro něj nebude hlasovat.

Akcie Tesly po zprávě o výsledcích společnosti za čtvrté čtvrtletí již druhý den klesají. Akcie v premarketu klesly o 1,6 % na přibližně 816 USD, zatímco futures na indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average $^DJI+0.0%  klesly o přibližně 0,8 %, resp. 0,9 %.

Rozruch na Twitteru však tento týden akcie Tesly neovlivňuje. Očekávání investorů se před zprávou o výsledcích společnosti Tesla prostě příliš zvýšila. Tesla překonala odhady Wall Street o zhruba 8 %, ale investoři zřejmě chtěli na konferenčním hovoru společnosti k výsledkům slyšet více o nových modelech vozidel. Musk uvedl, že v roce 2022 nebudou představeny žádné nové modely, protože společnost se soustředí výhradně na zvyšování výroby ve svých výrobních závodech.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Cenou Tesly asi nehne. Ale rozhodně nechápu, proč mu tak leží v žaludku...

Podle mě mu prostě jenom nesedí do toho správného amerického příběhu o kvalitní firmě s dlouholetou tradicí...