S&P 500 ^GSPC 5,099.96 +1.02%
Alphabet GOOG $173.69 +9.97%
Nvidia NVDA $877.35 +6.18%
Amazon AMZN $179.62 +3.43%
Microsoft MSFT $406.32 +1.82%
Tesla TSLA $168.29 -1.11%
Meta META $443.29 +0.43%
Apple AAPL $169.30 -0.35%

Problematika vesmírného závodu | Virginu Galactic se výška 80 km nad zemí jako hranice vesmíru možná neuzná 😲

Richard Branson a Jeff Bezos se chystají odstartovat jen několik týdnů po sobě, ale přesná hranice a zkušenosti jejich vesmírných letů se staly předmětem sporu.

 

Bransonova společnost Virgin Galactic $SPCE+3.1% létá ve výšce nad 80 kilometrů, což je výška, kterou USA uznává jako hranici vesmíru, zatímco Bezosova raketa New Shepard Blue Origin létá ve výšce nad 100 kilometrů, která je obecně známá jako Kármánova linie.

 

Poté, co Branson oznámil, že plánuje start pouhých devět dní před dříve ohlášeným Bezosovým letem do vesmíru, generální ředitel Blue Origin Bob Smith odsoudil přístup Virgin Galactic jako "velmi odlišný zážitek", protože "oni nelétají nad Kármánovou linií", která je za hranici vesmíru považována většinou světa.

 

Generální ředitel $SPCE+3.1% Michael Colglazier odpověděl jednoduše: "Letíme nad hranicí kosmonautiky," a dodal, že je to "jediná komerční společnost, která doposud létala se soukromými astronauty".

 

V neděli plánuje Branson start čtvrtého zkušebního letu společnosti Virgin Galactic do vesmíru. Společnost založil před 17 lety, přičemž nyní se snaží dokončit vývojové testy v letošním roce, aby mohla začátkem roku 2022 zahájit lety pasažérů vesmírné turistiky. Bezosova Blue Origin má jiné cíle než turistický ruch, ale miliardář chce také letět na hranici vesmíru při prvním startu společnosti s posádkou 20. července.

 

Ústředním bodem sporu obou miliardářů je skutečnost, že hranice, kde začíná vesmír, není všeobecně uznávanou výškou, což v rozhovoru pro CNBC zdůraznil astrofyzik Jonathan McDowell. "Není to tak, že by USA byly na jedné straně a všichni ostatní na druhé... neexistuje žádná skutečná mezinárodní dohoda," řekl McDowell.

 

V debatě mezi nadmořskou výškou 100 nebo 80 kilometrů McDowell zdůraznil, že "vlastně není úplně správné říkat, že zbytek světa uznává 100 kilometrů". Uvedl, že správce leteckých rekordů Fédération Aéronautique Internationale (FAI) je "jediným oficiálním místem", které se drží 100 kilometrů, a znovu řekl, že "to není mezinárodní zákon".

 

Blue Origin na Twitteru má však jiný názor

Společnost Blue Origin nicméně v pátek na Twitteru utvrdila svůj názor na Kármánovu linii, přidáním tohoto příspěvku, ve kterém jasně zdůrazňuje výšku 100 km jako mezinárodně uznávanou hranicí vesmíru. "Pro 96 % světové populace začíná vesmír ve výšce 100 km," uvedla společnost. Firma se nebála jít ani tak daleko a rovnou porovnala zážitky ve strojích obou společností. Nezapomněla internetu připomenout, že ona (Blue Origin) využívá raketu, zatímco Virgin Galactic modifikované letadlo. Větší velikost oken v raketě New Shepard, únikový systém, šetrnost vůči životnímu prostředí a širší zkušenosti firmy mají být také důvody, proč by se zákazníci jednou měli raději rozhodnout pro let s Blue Origin, a ne Virgin Galactic.  

 

Jak tomu tedy je?

Pokud jde o vědecký základ, McDowell uvedl fyzikálně podložené argumenty pro 80 kilometrů, které vycházejí z hustoty horních vrstev atmosféry. Prostřednictvím modelování jeho výzkum ukázal, že okraj atmosféry "se tolik nevlní" a je poměrně konzistentní ve svém vlivu na kosmické lodě.

 

"Pokud se podíváte na družice na eliptických oběžných drahách, zjistíte, že mohou přežít, když se nejbližší bod jejich dráhy k Zemi nachází v polovině 80 kilometrů. Ale kdykoli klesne do poloviny 70. kilometru, prostě shoří a už nemohou obíhat," řekl McDowell.

 

Nakonec McDowell říká, že sám Theodor von Kármán "původně nevybral" 100 kilometrů jako hranici vesmíru. Jeho přístup byl také "fyzikálně založený" a "pohyboval se někde kolem" poloviny 80 kilometrů. Postupem času se však podle McDowella lidé, kteří pracovali na Kármánově výzkumu, rozhodli, že to "nebudou specifikovat tak přesně", a místo toho se rozhodli "prostě zaokrouhlit" na 100. "Kármánova linie se stala synonymem pro 100 kilometrů, ale to původně nebyla přímá definice této linie," řekl McDowell.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

I need karma

Ať už ty závody hlavně začnou, jedno jestli vyhraje $SPCE+3.1%nebo Blue Origin 🚀