Apple CEO Tim Cook promluvil: Dá technologický gigant šanci metaverse?

Metaverse je skloňována na každém rohu. Jedni o ní hovoří jako o nezvratné budoucnosti. Druzí ji kategoricky odmítají a démonizují. Ať už to dopadne jakkoliv... investory stejně spíše zajímá co to přinese jim. Některé společnosti v čele s Facebookem se vyjádřily jednoznačně. Jeden gigant ale stále mlčel. Až do teď. CEO Applu Tim Cook totiž možná nechtěně zmínil, že se společnost pod jeho vedením může vydat právě tímto směrem.

CEO Applu Tim Cook zdroj

Zájemci o společnost Apple $AAPL-1.1%  museli číst mezi řádky, aby zjistili, co si společnosti myslí o metaversu a jak se staví k prosperitě v tomto prostoru. Apple se o svém nadšení pro metaverzi nevyjadřoval tak veřejně jako jiné technologické společnosti; zejména společnost Meta Platforms $FB+0.5% , dříve známá jako Facebook, změnila svůj název, aby dala najevo, jak je z nové kategorie nadšená.

Naštěstí investoři získali další náhled do myšlenek společnosti Apple o metaverzu během konferenčního hovoru společnosti za první čtvrtletí fiskálního roku 2022, který se konal 27. ledna.

Obrovský rozpočet na výzkum a vývoj

Meta Platforms lze pravděpodobně připsat zásluhy za to, že přinesly slávu metaverzu. Její velkolepé oznámení během čtvrtletní zprávy pro investory mnohé překvapilo vzhledem k velikosti jejího závazku. Meta uvedla, že do budování metaverza v roce 2021 investuje 10 miliard dolarů a v následujících letech pravděpodobně ještě více. Taková výše výdajů může dát vzniknout živé síti vývojářů, kteří vytvářejí produkty a zážitky určené k tomu, aby do ní lákali lidi. Není tedy divu, že se "metaverze" stala po tomto oznámení oblíbeným buzzwordem.

Tímto termínem se označuje prostředí, v němž mohou lidé virtuálně komunikovat mezi sebou a se svým okolím. Míra požitku a pocitu pohlcení se samozřejmě může lišit v závislosti na hardwaru, který se k přístupu do metaverza používá. Při nošení náhlavní soupravy pro virtuální realitu budete mít mnohem realističtější pocit než při připojení přes počítač. Právě v tom má Apple potenciál se prosadit; průsečík mezi hardwarem a softwarem je místem, kde dominuje. Vytvoření spolehlivého hardwaru, který lidi připojí k metaverzu, a možná i softwaru, by mohlo být lukrativní příležitostí.

https://www.youtube.com/watch?v=6OMzvvJHYxU

Během konferenčního hovoru k prvnímu čtvrtletí roku 2022 bylo vedení společnosti dotázáno na své názory na metaverzi. Generální ředitel Tim Cook odpověděl: "Právě teď máme v App Store více než 14 000 aplikací AR (rozšířené reality), které dnes milionům lidí poskytují neuvěřitelné zážitky s rozšířenou realitou. A tak v tomto prostoru vidíme velký potenciál a podle toho investujeme."

Tento pohled musí akcionáře Applu bavit

Pro investory je zřejmě rozhodující část tohoto prohlášení: "odpovídajícím způsobem investovat". Ve čtvrtletí končícím 25. prosince investoval Apple do výzkumu a vývoje (R&D) 6,3 miliardy dolarů; ročně by to bylo přes 25 miliard dolarů. Předpokládejme, že Cook řekl, že Apple podle toho investuje a vidí v této oblasti velký potenciál; v takovém případě by v rámci rozpočtu na výzkum a vývoj ve výši 25 miliard dolarů bylo dost místa na vytvoření fantastických produktů.

Co by to mohlo znamenat pro akcionáře

Apple se již nyní může pochlubit instalovanou základnou 1,8 miliardy zařízení. Někteří lidé přitom vlastní více zařízení Apple. Některé domácnosti při tom spoléhají výhradně na Apple. Spotřebitelé navíc hodnotí produkty Apple velmi dobře. Podle posledního průzkumu společnosti 451 Research jsou uživatelé iPhonů se svými zařízeními spokojeni na 98 %.

Tato spokojenost a důvěra zákazníků by mohla vést k tomu, že zařízení Apple, která se připojují k metaverzi, budou mezi spotřebiteli tou nejlepší volbou. Určitě by nebylo od věci, kdyby Apple vytvořil další inovativní produkt, kterého se prodají miliony kusů a který vygeneruje miliardy dolarů na tržbách a ziscích.

Masivní příležitost: Tahle metaverse akcie jen čeká, až ji koupíte a vyděláte

Toto není investiční doporučení. Jedná se čistě o můj pohled na základě rozhovoru Tima Cooka a analýzy Parkeva Tatevosiana


Klasický přístup Applu - dají si na čas, ale dotáhnou to k dokonalosti.

Timeline Tracker Overview