Ochrana před krachem? 4 akcie Warrena Buffetta, které tvoří 75 % jeho portfolia

Buffettova firma Berkshire Hathaway přinesla v posledních několika desetiletích investorům průměrně 20 % ročně a od roku 1964 jim tak zhodnotila něco okolo 3 800 000 %. Přesto může investory překvapit, že Věštec z Omahy, jak se Buffettovi začalo říkat, není nějak velkým příznivcem diverzifikace a i době korekcí koncentruje kapitál pouze do několika vybraných kousků. Proto zhruba 75 % jeho portfolia tvoří čistě jen následující 4 akcie... 


Apple $AAPL-0.6%  

Berkshire hodnota investice: 156,5 miliardy dolarů (44,8 % portfolia).

Čistě nominálně je technologický král Apple $AAPL-0.6% Buffettovou největší investicí. Podle dopisu akcionářům Berkshire Hathaway pro rok 2020 drží Buffettova společnost více než 907 milionů akcií společnosti Apple v nákladové základně 34,26 dolarů za akcii. 

Vzhledem k tomu, že Apple minulý týden uzavřel zhruba na hodnotě 170 dolarů za akcii, znamená to, že Buffettova společnost sedí na nerealizovaném zisku ve výši 125 miliard dolarů! 

Navíc nejhodnotnější veřejně obchodovaná společnost na světě vyplácí ročně dividendu ve výši 0,88 dolaru, takže Berkshire získává roční příjem z dividend ve výši téměř 799 milionů dolarů.

$AAPL-0.6% vs. SPX

Buffett dlouho věřil, že diverzifikace je nutná pouze tehdy, když nevíte, co děláte. Vzhledem k tomu, že téměř 45 % investovaných aktiv společnosti Berkshire je vázáno ve společnosti Apple, zjevně věří v možnosti dlouhodobého růstu společnosti Apple $AAPL-0.6% a jejího generálního ředitele Tima Cooka.

Bank of America $BAC-0.1% 

Berkshire hodnota investice: 49,9 miliardy dolarů (14,3 % portfolia).

Buffett a jeho investiční tým také zainvestovali do Bank of America $BAC-0.1%. Berkshire Hathaway drží ve svém portfoliu více než 1 miliardu akcií za průměrnou cenu 14,17 dolarů za akcii. 

Na základě závěrečné nedávné ceny 48 dolarů drží Věštec z Omahy nerealizovaný zisk ve výši 35,2 miliardy dolarů. Dále, roční výplata 0,84 dolaru ze strany Bank of America přináší do pokladny Berkshire Hathaway téměř 868 milionů dolarů ve formě dividendových příjmů.

American Express $AXP-1.8% 

Berkshire hodnota investice: 28,2 miliardy dolarů (8,1 % portfolia).

AmEx, jak je společnost známější, je v portfoliu Berkshire nepřetržitě od roku 1993. Na ceně 185 dolarů má Berkshire průměrnou nákladovou bázi pouze 8,49 dolaru za akcii, což znamená, že Věštec z Omahy získal téměř 2,100 %, tedy téměř 26,9 miliardy dolarů z jeho původní investice.  

Berkshire Hathaway je také na cestě k tomu, aby v letošním roce inkasovala od AmEx téměř 261 milionů dolarů na dividendách. American Express přesně zapadá do Buffettova tématu nákupu cyklických podniků, které se časem zlepšují.

AmEx je jak zpracovatelem úvěrových plateb, tak věřitelem. Ačkoli oba segmenty při nevyhnutelných recesích utrpí újmu, období hospodářské expanze trvají podstatně déle než období poklesu a recese. 

Coca-Cola $KO+0.1% 

Berkshire hodnota investice: 24,4 miliardy dolarů (7 % portfolia).

Čtvrtou akcií, do které Buffett investoval, je globální nápojový gigant Coca-Cola $KO+0.1%. Coca-Cola je nejdéle trvající investicí společnosti Berkshire Hathaway. Drží ji nepřetržitě od roku 1988 a její pořizovací cena činí pouhých 3,25 dolaru za akcii.

https://twitter.com/Nvest_Platform/status/468855180008910848 

 Se závěrečnou cenou 61 dolarů to znamená, že Buffettova investice vzrostla o více než 1 700 %, přičemž nerealizovaný zisk činí přibližně 23,1 miliardy dolarů, nepočítaje v to dividendy.

Když už jsme u toho, roční výplata 1,68 dolaru u Coca-Coly znamená výnos z nákladů (tj. roční výplata v poměru k nákladové základně společnosti Berkshire u Coca-Coly) 52 %

Buffettova společnost je na cestě k tomu, aby v letošním roce inkasovala od Coca-Coly 672 milionů dolarů na dividendách i když toto číslo bude pravděpodobně vyšší, protože se očekává, že Coca-Cola zvýší výplatu již 60. rok po sobě.

Investiční kouzlo Coca-Coly $KO+0.1% pramení z její geografické rozmanitosti a atraktivity značky. Co se týče prvního z nich, Coca-Cola prodává své výrobky ve všech zemích světa kromě dvou (Kuba a Severní Korea).

*toto není investiční doporučení a inspirace přišla z původního textu Seana Williamse

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No já bych to spíš viděl pouze čistě jen na ten $BAC-0.1%. Zbytek nevím nevím 😅

Proč ne zbytek?

Tohle je naprostá klasika. Ale jsem upřímně pyšná na to, že můžu prohlásit, že držím v portfoliu všechny 4 😁. Buffett byl velkou inspirací