Pokud máte trpělivost, s tímhle S&P 500 ETF nemůžete udělat chybu

Věřím, že nejlepší způsob jak začít investovat je pomocí ETF. Pokud někdo váhá, kam vložit své prostředky, index trhu může být optimální volbou a to jak pro nováčky, tak i pro pokročilé investory. Jedním z oblíbených ETF je SPDR S&P 500 ETF Trust $SPY+0.0%.

 

SPY skvěle sleduje index S&P 500, který zahrnuje 500 nejznámějších společností veřejně obchodovaných na amerických burzách.

S&P 500 je jedním z nejčastěji sledovaných a citovaných indexů při posuzování relativní síly amerického akciového trhu. Pokud tedy investujete do akcií SPY, sledujete v podstatě trh obecně.

SPY je pozoruhodný také proto, že byl prvním indexovým burzovně obchodovaným fondem - tedy ETF, který plně sleduje a replikuje jeden z tržních indexů.

Kromě toho má SPY od svého vzniku průměrný roční výnos více než 10 %. A má mimořádně nízký nákladový poměr 0,095 %, tedy 9,50 USD ročně při investici 10 000 USD.

Graf SPDR S&P 500 ETF od roku 1993, zdroj - Google

Akcie fondu SPDR S&P 500 ETF Trust

Jedna důležitá věc, kterou je třeba o fondu SPDR S&P 500 ETF Trust vědět, je, že se nejedná o fond s rovnou váhou. Equal-weight fondy mají zhruba stejnou váhu portfolia pro každou akcii zastoupenou ve fondu.

Například fond Investco S&P 500 Equal Weight ETF $RSP-0.6% sleduje 505 jmen. Každá akcie představuje zhruba 0,2 % fondu.

Takovou konzistenci u akcií SPY nenajdete. Fond SPDR S&P 500 ETF Trust je více zatížen technologickými akciemi, které představují 25 % fondu.

Finanční služby tvoří necelých 14 % SPY, následuje zdravotnictví (13,3 %) a spotřebitelské cyklické akcie (11,9 %).

Není tedy divu, že největší a nejznámější technologické akcie na světě mají v SPY nadměrnou váhu. Největší podíl má společnost Apple $AAPL-0.8% , která tvoří jen něco málo přes 7 % SPY. Těsně za ním následuje společnost Microsoft $MSFT s váhou 6 %. To je 13 % celého ETF SPY jen ve dvou akciích!

Dalšími významnými držiteli fondu SPDR S&P 500 ETF jsou gigant v oblasti elektronického obchodu Amazon $AMZN+0.1%, vyhledávač a cloudová společnost Alphabet $GOOG+0.9% ,výrobce elektromobilů Tesla $TSLA-2.4% a společnost Nvidia $NVDA+1.8% vyrábějící polovodičové čipy.

Proč jsou akcie SPY dobrou investicí

Možná vás přesvědčí slova samotného Věštce z Omahy, Warrena Buffetta.

https://youtu.be/SzKlsWsWRRY

Buffett, šéf konglomerátu Berkshire Hathaway $BRK.A , $BRK.B, je dlouhodobým zastáncem indexových fondů. Výroční zasedání Berkshire Hathaway v roce 2021 proto využil k tomu, aby opět obhajoval výhody investování do produktů, jako je SPY.

Buffett říká, že místo výběru jednotlivých akcií by investoři měli raději zvolit nízkonákladový indexový fond. "Doporučuji lidem indexový fond S&P 500 a doporučuji jim to už dlouho, dlouho."

Aby zajistil svou rodinu, Buffett nařídil správci, který má na starosti jeho majetek, aby po jeho smrti investoval 90 % jeho peněz do indexu S&P 500 a 10 % do státních pokladničních poukázek.

Závěr

Poslední věc, kterou je třeba mít na paměti v souvislosti s ETF SPY, jsou aktuální události. Technologický sektor dostává v posledních týdnech zabrat, protože investoři. Investoři se zbavují růstových akcií a hledají bezpečné útočiště před rostoucími úrokovými sazbami a očekávanými kroky Fedu v tomto roce.

Pakliže se tedy rozhodnete v tuhle chvílí do fondu SPDR S&P 500 ETF Trust investovat. Měli by jste počítat s tím, že vaše krátkodobé výnosy nemusejí být veliké. To ale nevadí, protože se jedná o dlouhodobou investici

SPY bych tedy doporučil těm investorům, kteří jsou trpělivý a mají dostatečně dlouhý investiční horizont. Mimo jiné tu existují i další podobná ETF,  jakými jsou například Shares Core S&P 500 ETF (IVV) nebo Vanguard S&P 500 ETF (VOO).

Nejedná se o investiční doporučení, případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. 

Zdroj: investorplace


No comments yet
Timeline Tracker Overview