S&P 500 ^GSPC 5,099.96 +1.02%
Alphabet GOOG $173.69 +9.97%
Nvidia NVDA $877.35 +6.18%
Amazon AMZN $179.62 +3.43%
Microsoft MSFT $406.32 +1.82%
Tesla TSLA $168.29 -1.11%
Meta META $443.29 +0.43%
Apple AAPL $169.30 -0.35%

Akcie Virgin Galactic jsou těsně před propadem! 😲😲😲

Jsem upřímně rád za Richarda Bransona, že se v neděli vydal do vesmíru. Byl to významný úspěch a doufám, že to vyvolá nadšení pro výzkum vesmíru a technologie. To však neznamená, že akcie Virgin Galactic $SPCE+3.1%  jsou dobrou investicí, a jak vysvětlím níže, myslím si, že "chytré peníze" (korporátní skupina) již akcie prodaly a cena pravděpodobně dosáhne vrcholu tento týden a od této chvíle představuje dobrý short.

 

V neděli se let společnosti Virgin Galactic "Unity 22" uskutečnil s generálním ředitelem Richardem Bransonem a třemi členy posádky na 90minutovém letu, který probíhal více než 50 mil nad povrchem Země, kde zažili asi čtyři minuty beztíže. Společnost z této události připravila přímý přenos na internetu a čas ve vesmíru začíná přibližně v 1:10. Doporučuji shlédnout několik minut videa, abyste si udělali představu, o čem je řeč, když se řekne, že Unity 22 "vyletělo do vesmíru".

 

Kde vlastně začíná vesmír?

Konkurent Virgin Galactic, společnost Blue Origin, kterou vlastní předseda představenstva Amazonu $AMZN+3.4%  Jeff Bezos, skutečně zpochybňuje, že Unity 22 vstoupil do vesmíru, a na Twitteru společnost vyzval s tím, že by skutečnou hranicí vesmíru měla být považována takzvaná Kármánova linie, tedy hranice 100 km nad zemí.

 

Závod začíná a konkurence už je tady

Jak již bylo zmíněno výše, zdá se, že Blue Origin má v přípravě lepší nabídku, která má zamířit hlouběji do vesmíru, než jakou nabízí Virgin Galactic. Nejsou však jediní. SpaceX (vlastněná předsedou společnosti Tesla $TSLA-1.1%  Elonem Muskem) je další společností, která připravuje nabídku vesmírné turistiky. V příštím roce plánuje SpaceX vyslat do vesmíru tři lidi, každého za 55 milionů dolarů. Tento výlet je zcela odlišný, protože zahrnuje osmidenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici.

Analýza jakéhokoli trhu s luxusním zbožím a zážitky může být složitá. Na trendech popularity a pověsti záleží stejně jako na kvalitě a bylo by bláhové snažit se předvídat, že některé výlety budou považovány za cool, žádoucí nebo výnosné, zatímco jiné ne. Jak již bylo řečeno, nyní, když Virgin Galactic nebude jedinou možností pro lidi, kteří buď chtějí zažít cestování do vesmíru kvůli němu samotnému, nebo se jen chtějí pochlubit, že tento vzácný zážitek zažili, se zdá nepravděpodobné, že by si vytvořila exkluzivní značku vedoucí k vysokým ziskům. Navíc oba zde popsaní konkurenti mají mnohem působivější, exkluzivnější a dražší nabídky. Existuje tedy dokonce riziko, že let do vesmíru se společností Virgin namísto Blue Origin se nakonec stane jakýmsi znakem toho, že nejste elita!

 

Kdybych byl dlouhodobým investorem (naštěstí už nejsem) této společnosti, také bych se velmi obával budoucích vyhlídek. Vydat se do vesmíru je jistě obtížná věc, ale nyní, když to dělají tři známé soukromé společnosti, se zdá, že to není nemožné zopakovat. Jak se uvádí v posledním reportu společnosti (strana 6), Virgin Galactic má kumulovaný deficit ve výši 770 milionů dolarů. Tolik společnost od svého založení utratila, aby se dostala do tohoto bodu. Je těžké si představit bohatého člověka v Rusku, Číně, Spojených arabských emirátech nebo jiném podobném místě, který se rozhodne utratit půl miliardy dolarů za rozvoj vlastní vesmírné společnosti. Ještě nepravděpodobnější se zdá, že by taková věc mohla získat nějakou vládní podporu. Z těchto důvodů se zdá, že musíme říct, že ještě předtím, než Virgin Galactic získá nějaké příjmy, začíná v nevýhodné konkurenční pozici.

 

Instituce se již akcií zbavily

Virgin Galactic se stala veřejně obchodovanou společností v roce 2019, více než rok předtím, než se rozjelo současné šílenství SPAC. Z níže uvedených důvodů si však myslím, že Virgin Galactic budeme vnímat jako průkopníka nebo předzvěst toho, co mělo přijít, a mělo by být jasné, že "chytré peníze" (insideři a sofistikovaní investoři) v tom vidí příležitost prodat aktiva veřejnosti výměnou za hotovost.

Virgin Galactic sira Richarda Bransona se na veřejnost dostala prostřednictvím nabídky, kterou zprostředkovala společnost Social Capital Chamatha Palihapitiyi, a první zásadní problém se objevil, když byla transakce teprve ve fázi diskusí. Jak bylo uvedeno ve vynikajícím článku od Kerrisdale Capital a popsáno v prohlášení o fúzi Virgin Galactic (viz strany 112-122), původně chtěl tým Social Capital, aby jejich SPAC zahrnoval nejen podnikání Virgin Galactic v oblasti vesmírné turistiky, ale také komerční podnikání "Virgin Orbit". Na základě četby této diskuse a zkušeností s analýzou společností usuzuji, že Branson byl ochoten prodat podřadné aktivum turistického byznysu, ale nebyl ochoten prodat komerční byznys, protože se domníval, že je silnější a ziskovější.

 

Nyní má Branson zřejmě zájem o vstup Virgin Orbit na burzu. Zatím není jasné, zda tím využívá štědrého trhu pro financování, nebo nové publicity kolem Virgin Galactic, případně obojího. Veřejná nabídka akcií společnosti Virgin Galactic nabídla veřejnosti 53 milionů akcií za cenu 10 dolarů z téměř 200 milionů akcií s počáteční tržní kapitalizací téměř 2 miliardy dolarů (jak je popsáno ve výroční zprávě za rok 2019). Kromě toho byly za stejnou cenu vydány akcie společnosti Social Capital. Celkově společnost získala výnosy ve výši 630 milionů dolarů.

 

Po dobu bouřlivého roku a půl, kterému dominoval koronavirus, zažívaly akcie značnou volatilitu. V průběhu letošního růstu na burze prodal Palihapitiya v březnu všechny své akcie Virgin Galactic za cenu 35 dolarů za akcii. Tvrdil, že to bylo proto, aby "pomohl řídit svou vlastní likviditu".

 

Prodejcem akcií byl ale také sám zakladatel Sir Richard. V dubnu prodal více než 5,5 milionu akcií za cenu kolem 27 dolarů za akcii. Nyní, když se objevily zprávy, že se mu podařil úspěšný let a cena akcií je poměrně vysoká (mnohem vyšší, než když prodával posledně), měli bychom už dopředu počítat s tím, že bude zase v blízké době akcie prodávat.

 

Je těžké dělat předpovědi, zejména pokud jde o budoucnost. Neříkám tedy, že akcie $SPCE+3.1%  v blízké budoucnosti neporostou nebo nemohou růst, ale myslím si, že se potvrdí staré přísloví "kupuj fámy, prodávej zprávy" a akcie odtud čeká let střemhlav dolů. Tuto tezi bych teoreticky přehodnotil v případě, že by nastalo několika zásadních důvodů, včetně velkého počtu předprodejů ze strany Virgin Galactic (nikoliv jen "rezervací" za symbolický poplatek). Stejně tak, pokud by technické nebo bezpečnostní problémy zabránily jejich konkurentům ve startu a jednalo by se o exkluzivnější nabídku, nechtěl bych být short, dokud trh tuto zprávu nestráví. Jinak si myslím, že nadšení opadne, do popředí vystoupí realita nerentabilního a zaostávajícího podnikání a cena akcií $SPCE+3.1%  spadne.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Souhlas, taky bych se teď víc přikláněl k shortu. V neděli to sice vypadalo hezky (jak ta loď Unity po odpojení proletí vertikálně vzhůru před čumákem toho mateřského letadla, to se fakt neomrzí a rozhodně to vypadá cool), ale mám pocit, že Blue Origin a Musk nabídnou víc než jenom výstřel do stavu beztíže v 80 km, kde si člověk pár minut poplachtí a hned jde na přistání. Až ten byznys $SPCE+3.1% rozjede na pravidelné bázi, bude zase důvod růst.