S&P 500 ^GSPC
5,083.79
+0.28%
Nvidia NVDA
$791.23
+1.88%
Amazon AMZN
$174.86
+0.98%
Meta META
$488.33
+0.89%
Tesla TSLA
$200.56
-0.73%
Alphabet GOOG
$138.24
+0.59%
Apple AAPL
$180.38
-0.57%
Microsoft MSFT
$409.18
+0.36%

SpaceX Elona Muska použije strategii společnosti Google, jaký to bude mít dopad?

SpaceX je jedinečná společnost a jeden z nejzajímavějších korporátních podniků, které se za nějakou dobu objeví na trhu. Společnost SpaceX zahajuje strategii společnosti Google $GOOGL+0.6% a tou je rozdělení kmenových akcií. Co to svědčí o společnosti a její budoucnosti?

Zdroj:Canva

Nový hnací motor pro společnost?

SpaceX Elona Muska rozděluje hodnotu svých kmenových akcií 10 ku 1, zjistila CNBC. Vzhledem k tomu, že SpaceX má během posledního prodeje hodnotu 560 dolarů za akcii, rozdělení snižuje kmenové akcie SpaceX na 56 dolarů za akcii.

Rozdělení znamená, že za každou akcii SpaceX vlastněnou od čtvrtka má nyní držitel po konverzi 10 akcií. Vzhledem k tomu, že SpaceX má během posledního prodeje hodnotu 560 dolarů za akcii, rozdělení snižuje kmenové akcie SpaceX na 56 dolarů za akcii.

Rozdělení akcií je kosmetické a zásadně nemění nic na společnosti. Společnosti příležitostně provádějí štěpení akcií, jako jsou rychle rostoucí technologické společnosti, jako je Apple $AAPL-0.6% nebo mateřská společnost Google $GOOGL+0.6%, a tento krok je obvykle považován za způsob, jak učinit akcie dostupnějšími nebo zvládnutelnějšími.

Je to poprvé, co SpaceX provedla rozdělení akcií, podle několika lidí obeznámených se soukromou společností.

Ocenění společnosti v posledních několika letech prudce vzrostlo, protože SpaceX získala miliardy na financování práce na dvou kapitálově náročných projektech: raketě nové generace Starship a její globální satelitní internetové síti Starlink.

Dva projekty vyžadující velké investice

Starlink, první spotřebitelský produkt SpaceX, je vysokorychlostní internet poháněný sítí tisíců malých satelitů na nízké oběžné dráze.

Společnost již vypustila více než 2 000 satelitů Starlink s celkovým cílem vypustit asi 12 000.

Muskův plán přeměnit SpaceX na společnost schopnou přepravovat lidi na Měsíc a Mars spočívá v ziskovosti Starlinku.

SpaceX před několika týdny debutovala s Internetovou širokopásmovou službou Starlink Premium, která stojí pětinásobek své standardní služby. Standardní služba stojí 499 dolarů za hardware a 99 dolarů měsíčně.

V prosinci Musk Tweetoval, že společnost zahájila výstavbu orbitální odpalovací rampy v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě pro mise na Měsíc a Mars.

Tyto projekty pohlcují spoustu peněz a není jisté, že uspějí.

Podrobnosti o společnosti

Zdroj:Canva

SpaceX má více než 9 000 zaměstnanců a podle nedávné soukromé nabídky má hodnotu přesahující 100 miliard dolarů.

Společnost se zabývá čtyřmi hlavními obchodními liniemi, které zahrnují:

  • výroba raket a kosmických lodí
  • přeprava nákladu a personálu do vesmíru pro zákazníky, jako je NASA, nebo pro čirou zábavu (plus milion dolarů)
  • vytvoření satelitní sítě pro globální internetové služby
  • vykonávání práce v národní obraně pro americkou vládu.

SpaceX dosáhla řady prvenství ve svém oboru. Je to první společnost, která vypustila, obíhala, zotavila a znovu použila stejnou raketu, první, která přepravila cestující do vesmíru, a první podnik kdekoli, který dosáhl ocenění 100 miliard dolarů, zatímco je stále soukromou společností.

Jak nakupovat SpaceX se soukromými akciemi

SpaceX je stále soukromou společností a dosud neoznámila, kdy vstoupí na burzu. V určitém okamžiku budou podporovatelé podniků a soukromého kapitálu hledat východ a pravděpodobně postrčí společnost tímto směrem, ale neexistuje způsob, jak zjistit, kdy by se to mohlo stát. Právě teď se nezdá, že by společnost měla nějaký problém se získáváním kapitálu prostřednictvím rizikových a soukromých kapitálových fondů (dosud získala celkem 6,7 miliardy dolarů).

Mezitím je jediným způsobem, jak se investor může přímo účastnit, získat některé soukromé akcie. Nebude to snadné ani levné, ale není to nemožné.

Za prvé, investor bude muset být akreditován, aby byl právně způsobilý k nákupu soukromých akcií. Podle IRA to znamená mít buď:

  • Čistá hodnota více než 1 milion USD (bez bydliště)
  • Příjem 200 000 dolarů ročně (nebo 300 000 dolarů s manželem)
  • Platná licence na cenné papíry (FINRA Series 7, 65 nebo 82).

Dalším úkolem je identifikovat akcie k prodeji. Akcie soukromých společností budou obecně drženy zasvěcenými osobami, přednostními investory, firmami rizikového kapitálu, fondy soukromého kapitálu a dalšími korporacemi. Nejlepším řešením by bylo získat akcie od všech insiderů, kteří chtějí prodat, a nyní existují některé firmy, které se specializují na propojení insiderů soukromých společností s potenciálními investory.

Jednou z takových firem je EquityZen. EquityZen je registrovaná firma zabývající se cennými papíry, která se specializuje na propojení akreditovaných investorů s akcionáři soukromých společností, kteří chtějí prodat akcie.

Závěr

Společnost jako taková bude v budoucích měsících/letech žhavým kandidátem pro investory. O IPO společnosti se hovoří už poslední dva roky a odhaduje se, že pravý čas pro vstup na veřejně obchodovanou burzu se blíží. Výše zmiňovaný nákup akcií je pro běžného investora prakticky nereálný, proto si budeme muset ještě pár měsíců/let počkat. Společnost SpaceX se pomalu stává ziskovou a to je jeden z milníků, které Elon Musk chtěl pokořit než-li vstoupí na burzu se SpaceX. Společnost v sobě skrývá obrovský potenciál a je pouze otázkou času, kdy přední Investoři budou tlačit na společnost ať vstoupí na trh.

 

Zdroj: CNBC/SeekingAlpha

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Sám čekám na to IPO , budu hned nakupovat