S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Jaký názor má tento známý investor z Wall Street na regulační kroky čínského režimu?

Obchodník a trader investující především pomocí short pozicí Carson Block se proslavil hlavně odhalením podvodných účetních praktik čínských společností kótovaných na burze v USA. Zakladatel společnosti Muddy Waters Capital se však nyní domnívá, že dny, kdy čínské společnosti využívaly americké kapitálové trhy, jsou pryč. Podívejme se společně na jeho rozhovor pro Yahoo Finance.

 

Carson Block

 

V rozhovoru pro Yahoo Finance Live Block připisuje nedávný regulační zásah proti největším čínským firmám tomu, že vedení Pekingu konečně uznalo, že vyřazení firem kótovaných na americkém trhu je "nevyhnutelné".

 

"Myslím, že Si Ťin-pching (generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Číny) říká, že společnosti kótované na americkém trhu musí pochopit, že musí najít alternativní způsob přístupu na kapitálové trhy. Vraťte se radši na pevninu (zpátky do Číny), přijďte na burzu do Hongkongu, ale věřte, že jsou vaše dny v USA sečteny," řekl Block. "Pokud se čínské společnosti z velké části dostanou z USA dříve, než začne platit mandát k jejich stažení z americké burzy, pak to pro čínské domácí publikum bude tak trochu vypadat, že čínské společnosti opustily USA z donucení, na rozdíl od toho, že byly vyhozeny."

 

Kongres už loni přijal zákon, který zahraničním společnostem zakazuje kótovat své cenné papíry na amerických burzách, pokud tři roky po sobě nedodržují americká regulační pravidla. Zákon „Holding Foreign Companies Accountable Act“ byl podepsán v reakci na obavy, že čínské firmy obcházejí finanční audity prováděné Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB) (Rada pro dohled nad účetnictvím veřejných společností), neziskovou korporací, kterou Kongres vytvořil v roce 2002, kvůli čínskému odporu k zahraničním kontrolám auditů svých společností.

 

Tříletá odkladná lhůta stanovená zákonem přiměla čínské firmy, aby znovu zvážily své možnosti: splnit požadavky na zveřejňování informací, které by je mohly dostat do rozporu s regulačními orgány doma, nebo raději přesunout své cenné papíry mimo americké burzy.

 

"Vždycky jsem si myslel, že Čína v otázce kontrol auditorů nakonec ustoupí. A důvodem, proč jsem si to myslel, bylo to, že mnoho představitelů (Komunistické strany Číny) má v těchto čínských společnostech kótovaných na americkém trhu nezveřejněné značné podíly," řekl Block. "Ale myslím si, že Si Ťin-pching se rozhodl, že v otázce kontrol auditorů neustoupí. A myslím si, že je to proto, že právě teď musí hrát na domácí publikum, které se nenechá šikanovat Spojenými státy."

 

Podle Blocka jsou toho důkazem nedávné zásahy proti některým z největších čínských firem. Po červnovém IPO společnosti Didi Chuxing $DIDI  v hodnotě 4,4 miliardy dolarů zahájily čínské regulační orgány pro kybernetickou bezpečnost vyšetřování této firmy a zakázaly aplikaci firmy přijímat nové uživatele, což způsobilo propad jejích akcií kótovaných na americkém trhu.

 

Deník Wall Street Journal uvedl, že pekingští úředníci vyzvali Didi, aby odložila vstup na burzu kvůli obavám, že dokumenty k IPO vyžadované americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) by mohly obsahovat citlivé informace a údaje.

 

Minulý měsíc se čínské doučovací firmy New Oriental Education & Technology Group $EDU-1.9% , TAL Education Group $TAL-0.8%  a Gaotu Techedu Inc. $GOTU+4.5% . zaznamenaly pokles svých akcií o více než 40 %, protože se regulační orgány pokusily vykonávat kontrolu nad tímto odvětvím tím, že vyzvaly firmy k tomu, aby se staly neziskovými.

 

Začátkem tohoto týdne byla společnost Tencent $TCEHY  na krátkou dobu sesazena z pozice nejhodnotnější asijské společnosti poté, co státní média uveřejnila článek, v němž označila online hraní za "duchovní opium".

 

Dohromady tyto regulační otřesy vymazaly z tržní hodnoty čínských akcií kótovaných v USA více než 1 bilion dolarů.

 

Regulační tlak

"Myslím, že z pohledu Wall Street, z pohledu bank a správců aktiv, se jim to definitivně nelíbí, protože chtějí nadále prodávat čínské akcie americkým investorům a vydělávat na poplatcích s tím spojených," řekl Block. "Osobně si myslím, že je zdravé, když se do těchto věcí vloží méně peněz amerických retailových investorů a penzijních fondů."

 

Kontrola v Číně přišla, protože SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů) se snaží zpřísnit pravidla, aby ochránila americké investory. Minulý týden komisař SEC Gary Gensler zastavil všechny IPO čínských firem, dokud nebudou zveřejněny další informace o rizicích.

 

Block uvedl, že regulační tlak pravděpodobně přiměje více čínských firem, aby v příštích třech letech usilovaly o vstup na burzu v Hongkongu a na pevninských trzích Číny namísto v USA. Mnoho firem, včetně Alibaba $BABA+2.1% , JD.com $JD+2.9%  a NetEase $NTES+0.7% , již požádalo o sekundární kotaci na hongkongské burze. Block však uvedl, že se nedomnívá, že hongkongský trh má dostatečnou likviditu, aby podpořil velkoobchodní opětovné kótování čínských cenných papírů v USA, což by vedlo ke konsolidaci.

 

"Myslím si, že největší čínské společnosti kótované v USA budou schopny najít rozumné trhy v Hongkongu, což znamená určitou likviditu atd. Nebude to sice nic podobného jako likvidita v USA, ale společnosti to až menší společnosti budou mít podle mě problémy" řekl. "Myslím, že možná časem začneme pozorovat nějaké akvizice těchto menších čínských společností s těmi většími, protože pro ně v Hongkongu prostě jednoduše nebude dostatek kapitálu pro růst.  

 

ZDROJ: YAHOO FINANCE

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Čínu odříznout a hotovo. Jenže se trochu obávám, že tahle chobotnice už má chapadla tak roztažená po celém světě, že to je vlastně nemožný úkol...tak snad se zničí sama zevnitř.

Souhlasim, oni napujcovali penize vsude mozne, je to meduza jako blazen. Ale zase o to vic by je mohlo bolet useknuti chapadel.

Partner

Sledovat Čínu bude ještě hodně zajímavý, fakt těžko odhadovat, co komunisti vymyslí...

Má pravdu, předseda...