Miliarda za kosmické skafandry? Podle Elona Muska nesmysl - nabízí vlastní alternativu

Elon Musk nabídl služby jeho společnosti SpaceX, aby pomohl NASA s výrobou nové generace kosmických skafandrů poté, co úterní zpráva kontrolního orgánu uvedla, že současný program agentury má zpoždění a bude stát více než neuvěřitelnou 1 miliardu dolarů.

 

"SpaceX by to mohla udělat, kdyby bylo potřeba," napsal Musk nenápadně na Twitteru.

 

 

Muskova společnost vyvinula a vyrobila letecké skafandry pro astronauty, kteří startují na oběžnou dráhu v jejich kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX. Letové obleky jsou primárně určeny k ochraně astronautů v případě požáru uvnitř kosmické lodi nebo v případě, že dojde k odtlakování kabiny. Sestrojení skafandrů by bylo složitější a náročnější záležitostí vzhledem k nutnosti přežít mimo kosmickou loď v drsném prostředí vesmíru, ale SpaceX si na daný úkol věří a údajně ho zvládne mnohem levněji, než by stálo NASU momentálně.

 

Mluvčí NASA Monica Wittová ve vyjádření pro CNBC k Muskově nabídce poukázala na žádost agentury z minulého měsíce adresovanou společnostem z kosmického průmyslu o zpětnou vazbu ohledně "nákupu komerčních skafandrů, hardwaru a služeb". Vypadá to totiž tak, že Elon o zprávě a možnosti podílet se na vývoji pravděpodobně dávno věděl, jen potřeboval zase na Twitteru ukázat možnosti SpaceX a zpochybnit pohled na myšlenkové pochody NASA, která by byla jinak ochotná za vývoj zbytečně zaplatit až 1 miliardu dolarů.

 

žádost z 27. července 

 

SpaceX

Muskův návrh přišel v reakci na zprávu generálního inspektora NASA což je vyšetřovací úřad, který kontroluje agenturu kvůli podvodům a špatnému hospodaření s penězi, v reakci na zrovna vyvíjené skafandry.

 

Zpráva uvádí, že astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice používají skafandry "navržené před 45 lety pro program Space Shuttle". Kancelář generálního inspektora rovněž zdůraznila, že tyto skafandry byly v uplynulých desetiletích "renovovány a částečně přepracovány", aby mohly nadále fungovat.

 

Podle zjištění generálního inspektora zahájila kosmická agentura od roku 2007 tři různé programy kosmických skafandrů a od té doby vynaložila na jejich vývoj 420,1 milionu dolarů. Zpráva navíc uvádí, že NASA "plánuje investovat dalších přibližně 625,2 milionu dolarů" do vývoje, testování a kvalifikace, aby dokončila skafandr pro demonstrační misi na ISS a dva skafandry pro misi s posádkou na Měsíc celkem za "více než 1 miliardu dolarů" do roku 2025.

 

Úřad NASA generálního inspektora - https://oig.nasa.gov/docs/IG-21-025.pdf 

 

Kromě prudce rostoucích nákladů generální inspektor uvedl, že zpoždění "způsobená nedostatkem finančních prostředků, dopady koronaviru a technickými problémy" eliminovala šanci, že skafandry budou připraveny včas. Skafandry "nebudou připraveny k letu dříve než v dubnu 2025", uvádí se ve zprávě. NASA původně uváděla, že skafandry budou připraveny do března 2023.

 

NASA potřebuje nové skafandry pro svůj program Artemis, který vyhlásila administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa a který pokračuje i za prezidenta Joe Bidena. Očekává se, že program Artemis bude v následujících letech sestávat z několika misí na oběžnou dráhu a povrch Měsíce, přičemž NASA chce na měsíčním tělese vysadit astronauty do roku 2024. Přestože se NASA cíle 2024 držela, generální inspektor opakovaně varoval, že harmonogram je ohrožen několika významnými programy, které jsou pro úspěch Artemis klíčové.

 

Musk začátkem tohoto roku označil časový plán na rok 2024 za "skutečně splnitelný" poté, co se SpaceX stala jednou z rozhodujících součástí programu Artemis, když získala kontrakt v hodnotě 2,9 miliardy dolarů na využití své rakety Starship k dopravě astronautů na povrch Měsíce.

 

Skafandry mají množství různých součástí, které, jak poznamenal generální inspektor, dodává 27 různých společností. To je bod, který zdůraznil i Musk, když na Twitteru uvedl, že to "vypadá jako příliš mnoho kuchařů v kuchyni".

 

 

SpaceX prozatím nezareagovala a nevyjádřila se, jestli už na vlastních skafandrech začala pracovat. Minimálně zůstává jednou z téměř 50 společností, které projevily zájem o program NASA na nákup soukromě vyvinutých skafandrů a služeb pro výstupy do vesmíru, takže jí konkurence rozhodně chybět nebude.

 

zdroj 

By člověk neřekl, že budou skafandry stát tolik...

Někdo by už mohl přijít s nějakým cool moderním designem skafandrů. Dal bych Elonovi šanci, v rámci SpaceX předvádí urputnost, bez které se do Vesmíru lidstvo dál nedostane nikdy.