S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Můžete jí milovat či nenávidět, její úspěch na poli investování však popřít nemůžete. Podívejte se na její top 2 akcie

Cathie Woodová je zakladatelkou a generální ředitelkou společnosti ARK Invest, která se zaměřuje na správu aktiv v oblasti převratných technologií. Investičním počinům Woodové se v poslední době dostává velké pozornosti, vzhledem k tomu, jakých výsledků její fondy dosahují. Dlouhodobý přístup Woodové k akciím pomohl investicím její společnosti v posledních letech s velkým náskokem překonat širší trh, někteří by to označili i za naprosté rozdrcení širšího trhu. Ve skutečnosti fond ARK Innovation ETF $ARKK-2.1% , který je ze skupiny fondů ARK Invest snad nejznámější vzrostl od roku 2017 o neuvěřitelných 510 %, čímž překonal 98% výnos indexu S&P 500 za toto stejné období.

 

Přesněji řečeno, společnosti Teladoc $TDOC-1.5%  a Tesla $TSLA-1.9%  nadále představují největší podíly v ETF ARK, které zahrnují celkovou investici ve výši 6,29 miliardy dolarů a byly to právě tyto dvě akcie, které se na značné části zmíněného zhodnocení podílely. Vzhledem k tomuto přesvědčení by se investoři měli na tyto dvě růstové akcie podívat blíže. Zde jsou důvody, proč si jak já, tak i Cathie myslíme, že by se Teladoc a Tesla mohly jednou stát opravdovými giganty ve svých odvětvích a proč byste do nich možná měli zvážit investici.

 

 

Teladoc $TDOC-1.5% 

 

Poprvé nakoupen Cathie – Q3 2017

Momentálně drženo – 2,41 miliardy dolarů v akciích  

 

Cena akcií společnosti Teladoc v roce 2020 prudce vzrostla o 138 %, protože pandemie koronaviru podpořila rozšíření telemedicíny jako služby takové. S nárůstem úsilí o vakcinaci však cena akcií prudce klesla a z únorového 52týdenního maxima se nakonec propadla o více než 50 %. Tradiční názor je, že jakmile pandemie skončí, poptávka po telemedicíně zmizí, což je i důvod tohoto propadu.

 

Tato úvaha je však mylná. Digitalizace mění odvětví po celém světě bez ohledu na pandemii a zdravotnictví není výjimkou. Z výzkumu Americké psychiatrické asociace totiž vyplývá, že 43 % lidí chce i po pandemii využívat telemedicínu a 34 % uvedlo, že by upřednostnilo virtuální návštěvy před osobními schůzkami.

 

V tom má $TDOC-1.5%  výhodu. Její platforma je komplexnější než jakékoliv jiné řešení virtuální zdravotní péče, což znamená, že její klienti (tj. zdravotní plány, zaměstnavatelé a pacienti) mají přístup k širšímu spektru služeb, od všeobecného zdraví a wellness po specializovanou péči, jako je kardiologie, dermatologie a léčba bolesti.

 

V loňském roce společnost Teladoc $TDOC-1.5% tuto výhodu posílila akvizicí společnosti Livongo, která je lídrem v oblasti digitální správy chronických onemocnění. Tento krok přinesl do sítě poskytovatelů společnosti Teladoc specialisty na cukrovku, hypertenzi, regulaci tělesné hmotnosti a duševního zdraví, čímž se dále rozšířily její odborné znalosti nad rámec akutní péče.

 

Společnost $TDOC-1.5% má nyní v řešeních pro chronickou péči zapsáno 715 000 pacientů, což je jen malý zlomek z 52 milionů placených členů telehealth. To vytváří pro Teladoc významnou příležitost pro širší prodej a investoři by měli očekávat, že v příštích čtvrtletích bude počet registrovaných klientů v oblasti chronické péče narůstat.

 

Telemedicína je mnohem rychlejší, pohodlnější a méně nákladný způsob řešení neurgentních onemocnění, jako je chřipka, a účinnější způsob léčby chronických onemocnění. Společnost $TDOC-1.5%  proto odhaduje své tržní příležitosti na 250 miliard dolarů což je více než 150násobek jejích obratů za posledních 12 měsíců a ponechává tak dostatek prostoru pro budoucí růst. Proto byste měli zvážit zařazení této akcie v oblasti zdravotní péče do svého portfolia.

 

Tesla $TSLA-1.9% 

 

Poprvé nakoupeno Cathie – Q4 2016

Momentálně drženo – 3,88 miliard dolarů v akciích

 

Výkony společnosti Tesla $TSLA-1.9% v roce 2021 byly působivé. Navzdory problémům v Číně a celosvětovému nedostatku čipů se společnosti podařilo za první pololetí prodat celkem 386 100 vozů. Tesla tak nadále vede v odvětví elektromobilů (EV) s 15% podílem na trhu.

 

Tento výkon je ještě působivější, když vezmeme v úvahu věk společnosti. $TSLA-1.9% byla založena teprve před 18 lety, zatímco konkurenti jako Ford Motor a General Motors vyrábějí automobily již více než sto let. Jak se tedy Tesle podařilo překonat tyto automobilové titány?

 

Výraznou výhodou je mimo jiné to, že společnost byla na trhu první. Tesla pracovala na technologii elektromobilů už v době, kdy se většina automobilek této myšlence ještě smála. A dnes se podnikání společnosti Tesla rychle a efektivně rozšiřuje, zatímco její soupeři ji teprve dohánějí.

 

K tomu investoři často přehlížejí jeden aspekt výhody prvního hráče na trhu, kterou Tesla má a to síť superchargerů. Společnost má nainstalováno více než 25 000 nabíječek na více než 2 700 místech po celém světě. Pro srovnání, dalším nejbližším konkurentem je společnost Electrify America, která plánuje do roku 2025 instalovat 10 000 nabíječek. To je méně než polovina současné infrastruktury společnosti $TSLA-1.9%.

 

A co je ještě důležitější, generální ředitel Elon Musk nedávno uvedl, že superchargery Tesly se ještě letos otevřou i ostatním výrobcům automobilů. To se může zdát jako banalita, ale tento krok by se mohl firmě velmi dobře zhodnotit, pokud se na něj podíváme s odstupem dlouhodobě.

 

Za prvé, rozšíření přístupu k dobíjecím stanicím by mohlo urychlit přijetí elektromobilů obecně. Zadruhé, majitelé jiných vozů, než Tesla si budou muset stáhnout aplikaci Tesla, což znamená, že Tesla by mohla zákazníkům svých konkurentů poskytovat cílené reklamy a která společnost by takovou výhodu nechtěla? A konečně, Tesla nyní bude moci vydělávat na majitelích jiných vozidel než $TSLA-1.9% a podle analytiků Goldman Sachs by tento výdělek mohl činit až 25 miliard dolarů ročně. Ve všech případech je to pro společnost a její akcionáře dobrá zpráva. A je to také další důvod, proč byste měli teoreticky akcii přidat do svého portfolia.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

zdroj

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Partner

No hele četl jsem její investiční historii a tohle tříleté období je jejím prvním větším úspěchem. Uvidíme za deset nebo víc let.

Přesně, je to semetrika

Partner

To jsem neřekl 😅