Co by se stalo, kdybyste do těchto 3 akcií vložili jen 100 $ při jejich IPO ceně

Vstup nových společností na burzu je vždy zajímavý, ale kolikrát investorům naprosto unikají výjimečné společnosti u kterých časem litují, že do nich měli zainvestovat. Podívejme se společně na tři tech giganty a jakých zisků byste dosáhli, pokud byste jejich akcie nakoupili už při IPO cenně a pak se je rozhodli až do dnešního dne držet.   

 

 

Baidu $BIDU-2.0% - 1250%

Symbol: $BIDU-2.0% 

Momentální cena: 164,95 $

Kapitalizace: 58,33 mld. $

Předpokládaná potenciální cena dle Tipranks: 280,87 $ (+70,28 %)

 

Čínská technologická společnost Baidu $BIDU-2.0% , která vlastní největší vyhledávač v zemi, vstoupila na burzu v roce 2005. Pokud byste do jejího IPO investovali už tehdy, činil by váš dnešní profit krásných 1250 %. Vaše původní investice 100 dolarů by se tak ku dnešnímu dni proměnila v 1350 dolarů. V letech 2005 až 2010 rostly roční tržby společnosti Baidu neuvěřitelnou složenou roční mírou růstu (CAGR) 97,8 %.

 

Tento růst byl způsoben růstem čínské ekonomiky, zvyšující se úrovní příjmů a širší expanzí internetu. Společnost Baidu $BIDU-2.0% si tak už v roce 2010 upevnila pozici lídra v oblasti online vyhledávání poté, co se společnost Google ze skupiny Alphabet nadobro z Číny stáhla. Mezi lety 2010 a 2015 rostly roční příjmy společnosti Baidu tempem 53,6 %, protože rozšířila svůj ekosystém nad rámec čistě jen vyhledávače o nové mobilní aplikace a služby cloudových úložišť.

 

V letech 2015 až 2020 však příjmy společnosti Baidu rostly pouze tempem 9,9 %, protože její růst přiškrtila přísnější omezení týkající se online reklamy, rostoucí konkurence monolitických aplikací, jako je WeChat společnosti Tencent, a zpomalení čínské ekonomiky. Pandemie tuto bolest v loňském roce ještě prohloubila a Baidu je i nadále vystavena stupňujícím se zásahům čínské vlády proti předním technologickým společnostem.

 

V důsledku toho se cena akcií Baidu za posledních šest měsíců snížila přibližně o 40 % a vrátila se na cenu které dosáhla už pět let zpátky. Tento neradostný výnos naznačuje, že rychle rostoucí akcie typu, jako je $BIDU-2.0%  mohou jednoduše ztratit svou dynamiku a když na ně přijde řada budou najednou novými pravidly regulačních orgánů posunuty za novou konkurenci.

 

Shopify $SHOP+0.9% - 5146 %

Symbol: $SHOP+0.9% 

Momentální cena: 1485,23 $

Kapitalizace: 190,38 mld. $

Předpokládaná potenciální cena dle Tipranks: 1734,74 $ (+16,80 %)

 

Shopify $SHOP+0.9% , kanadská společnost poskytující služby v oblasti elektronického obchodu, která umožňuje podnikům vytvářet vlastní internetové obchody, vyřizovat vlastní objednávky a spravovat marketingové kampaně, vstoupila na burzu v roce 2015. Investice 100 dolarů do jejího IPO by dnes měla hodnotu téměř 5246 dolarů a dosáhla zhodnocení 5146 %.

 

Růst Shopify by se dal někdy přirovnat k plevelu, protože mnoho menších podniků se nechtělo vázat na velká online tržiště, jako je Amazon $AMZN+0.4% , která své prodejce omezují poplatky za inzerci a restriktivními pravidly. Tento přechod se v průběhu loňského roku značně urychlil, když se z důvodu pandemie spousta internetových obchodů na internet a vytvořilo si vlastní internetové stránky.

 

Tržby společnosti Shopify $SHOP+0.9% rostly v letech 2015 až 2020 tempem 70,2 %. Akcie letos vzrostly o více než 30 %, i když obavy ze zpomalení online výdajů na trhu po pandemii potrápily ostatní akcie e-commerce a investoři za růst společnosti Shopify nadále platí prémii ve výši více než 40násobku letošních tržeb.

 

Na rozdíl od Baidu se Shopify zatím nepotýká s žádnými existenčními problémy. Její decentralizovaný přístup k elektronickému obchodování nadále narušuje centralizovanou platformu Amazonu a v dlouhodobém horizontu má firma rozhodně ještě místo k růstu, z důvodu podle mě ještě nekončícího přesunu malých podnikatelů na internet.

 

Nvidia $NVDA - 47 946 %

Symbol: $NVDA+2.0% 

Momentální cena: 196,99 $

Kapitalizace: 496,81 mld. $

Předpokládaná potenciální cena dle Tipranks: 204,42 $ (+3,77 %)

 

Společnost Nvidia $NVDA+2.0% , největší světový výrobce grafických procesorů pro počítače, servery a herní konzole, vstoupila na burzu v roce 1999. Pokud byste tehdy investovali 100 dolarů do jejího IPO, vaše počáteční investice by nyní měla hodnotu 48 000 dolarů a dosáhla zhodnocení 47 946 %.

 

Společnost Nvidia zažila v posledních pěti letech obrovský růst, protože poptávka po jejích grafických procesorech pro hry a datová centra dosáhla rekordních hodnot. Nová generace počítačových her zvedla prodeje jejích herních GPU, zatímco nové aplikace umělé inteligence v datových centrech vyvolaly prudkou poptávku po jejích špičkových serverových GPU.

 

Vyšší ceny kryptoměn také pravidelně zvyšovaly prodeje herních GPU Nvidia $NVDA+2.0% pro účely těžby kryptoměn a firma také prodala více procesorů Tegra pro připojená auta a konzole Nintendo Switch. Tyto příznivé faktory spolu s akvizicí výrobce zařízení pro datová centra Mellanox v dubnu loňského roku zvýšily roční tržby společnosti Nvidia v období od fiskálního roku 2016 do fiskálního roku 2021 o 27,2 %.

 

Nvidia zůstává jedním z nejrychleji rostoucích výrobců čipů na trhu, i když její navrhovaná akvizice společnosti Arm Holdings zůstává nadále nejistá. Společnost zvyšuje svůj náskok před společností Advanced Micro Devices na trhu diskrétních grafických procesorů a zůstává solidní investicí do sekulárního růstu trhů s hrami, datovými centry a umělou inteligencí (AI).

 

Cena akcií společnosti Nvidia $NVDA+2.0% letos vzrostla o více než 50 %, přesto její akcie stále vypadají překvapivě levně při 12násobku forwardového zisku. Akcie společnosti Nvidia by proto mohly mít ještě spoustu prostoru k růstu i kdyby regulační orgány zamítly její ambiciózní převzetí společnosti Arm Holdings.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

zdroj

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Počty jsou to jistě zajímavé, ale kdo měl tady v roce 1999 možnost/know how investovat na americkou burzu?

Tyhle počty nemám rád, úplně je mi to potom líto 🥲