S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Szansa na zysk z podziału akcji: dlaczego warto zainwestować w Teslę przed podziałem akcji?

Wielu inwestorów wciąż nie jest zdecydowanych, kiedy wejść w pozycję w spółce Tesla $TSLA-1.4%. Od początku roku cena nieco się odbija i powoli przynosi zyski, przynajmniej dla tych, którzy od czasu tych spadków byli regularnie wykupywani. Następnie mamy długo oczekiwany split, który wprowadza pewne zamieszanie wśród inwestorów: kupować teraz, kupować po spadku kursu, czy czekać do czasu po podziale?

Wiele wiadomości i pozytywnych informacji sprawia, że cena Tesli rośnie.

WokółTesli $TSLA-1.4% pojawiło się wiele wiadomości, których z pewnością nie muszę opisywać, ale wspomnę o nich dla porządku: mamy długo oczekiwany podział akcji w stosunku 5:1, który przybliży cenę do mniejszych inwestorów. W grę wchodzi także otwarcie dużej fabryki w Niemczech oraz potencjalna rozbudowa fabryki w Szanghaju.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest ujawnienie kolejnej części super planu Elona Muska, który stoi za budową Tesli $TSLA-1.4%, jaką znamy dzisiaj. Wszystkie te informacje oraz oczywiście świetne dane z Tesli $TSLA-1.4% powodują, że cena akcji wzrasta do poziomów, z którymi czujemy się bardziej komfortowo.

Pozostaje jedno pytanie: czy warto inwestować w Teslę $TSLA-1.4% właśnie teraz, gdy firma publikuje jeden dobry raport za drugim? A może czekać na spadek cen lub podział akcji?

Więcej o super planie Elona Muska można przeczytać tutaj: Elon Musk pracuje nad tajnym planem nr 3 dla Tesli, poprzednie 2 części planu przyniosły ponad 30 000% zysku | Bulios

Co mówi nam historia?

$TSLA-1.4%

Niewiele wiadomo na temat potencjalnego podziału akcji, ale cena akcji Tesli ( $TSLA-1.4% ) gwałtownie wzrosła od czasu ogłoszenia tego pod koniec marca. Po ostatnim podziale akcji w sierpniu 2020 r. akcje firmy wzrosły o około 80%.

Nie można powiedzieć, czy potencjalnie zbliżający się podział akcji spowoduje tak imponujące zwroty. Czy zatem jest sens kupować teraz, wiedząc z historii, co się dzieje z akcjami, które są bliżej większej liczby inwestorów (dzięki splitowi)?

Co podział akcji oznacza dla firmy Tesla?

Czy możemy się spodziewać, że historia się powtórzy?

Podział akcji to sytuacja, w której spółka dzieli swoje akcje na mniejsze części, obniżając przy tym ich cenę. Jeśli akcje Tesli $TSLA-1.4% są obecnie warte około 1000 dolarów za akcję, a firma zdecyduje się przeprowadzić split akcji w stosunku 2 do 1, oznacza to, że dostępnych będzie dwa razy więcej akcji po cenie o połowę niższej, czyli 500 dolarów za akcję.

W rzeczywistości podział akcji nie zmienia wiele w akcjach. Wartość rynkowa firmy pozostaje bez zmian. Ci, którzy już posiadają akcje, będą mieli ich więcej po podziale, ale całkowita wartość akcji nie ulegnie zmianie.

Jednak podziały akcji mogą sprawić, że drogie akcje staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów o ograniczonym budżecie. Płacenie 1000 USD za akcję jest dla wielu inwestorów nierealistyczne. I, co może dziwić, wielu inwestorów nadal nie ma brokera, który oferuje udziały ułamkowe. Jeśli jednak cena po podziale akcji spadnie do poziomu, powiedzmy, 200 USD za akcję, może to być cena bliższa budżetowi przeciętnego inwestora.

Czy inwestować teraz, czy czekać?

Jeśli chodzi o prawdziwą wartość akcji, nie ma znaczenia, czy kupujemy je teraz, czy czekamy do czasu po podziale. Również w tym przypadku podział akcji nie zmienia wyceny spółki, więc inwestując po niższej cenie, niekoniecznie zyskujesz, po prostu posiadasz mniejszy udział w spółce.

Zaletą inwestowania teraz jest to, że można by czerpać zyski, gdyby podział akcji spowodował wzrost kursu akcji, podobnie jak miało to miejsce w 2020 r. Podział akcji może czasem wywołać ponowne zainteresowanie spółką, co zachęca inwestorów do zakupu akcji po niższej cenie. Jeśli tak się stanie, inwestując teraz, przed podziałem, można osiągnąć znaczne zyski.

Trudno jednak przewidzieć, czy cena Tesli ( $TSLA-1.4% ) wzrośnie. Nikt nie wie, kiedy dojdzie do potencjalnego podziału, a klimat ekonomiczny jest obecnie inny niż w 2020 roku podczas ostatniego podziału akcji. Dlatego trudno powiedzieć, jak podział wpłynie na cenę akcji Tesli $TSLA-1.4%.

Na koniec chciałbym dodać, że inwestowanie teraz lub po podziale nie ma żadnego znaczenia, jak napisano w artykule: Od strony finansowej nic się nie zmienia. Jedyne, co może się zdarzyć, to że historia się powtórzy i ewentualny podział spowoduje napływ dużej liczby małych i dużych inwestorów w jednym czasie, co może spowodować, że cena po podziale znacznie wzrośnie.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet