Shrnutí
Satrix RAFI 40 ETF je ETF, tedy fond obchodovaný na burze jako akcie. Spravuje ho Satrix. Pozic uvnitř: 40. Deset největších tvoří 54 % fondu.
- Roční náklady
- 0,52 %
- Majetek fondu
- ZAX 1,87B
- Pozic
- 40
- Dividendový výnos
- 2,22 %
- Funguje od
- 2008
Co mluví pro
- Průměrný roční růst za posledních deset let: 11 %.
- Funguje už od roku 2008.
Na co si dát pozor
- Deset největších pozic tvoří 54 % fondu, výsledek tak stojí na několika titulech.
- 42 % fondu je v jednom sektoru (Základní materiály).
- Náklady 0,52 % ročně jsou nad středem srovnatelných fondů (0,44 %).
Fond nemá vlastní Bulios Score ani Fair Price - obojí se počítá z výsledků jedné firmy. Tato stránka místo toho ukazuje, co ve fondu je a kolik stojí.
Cena
Výkonnost
- 1 měsíc
- -2,3 %
- 3 měsíce
- -4,0 %
- Letos
- -2,4 %
- 1 rok
- +9,2 %
- 3 roky
- +60 %
- 5 let
- +87 %
- 10 let
- +191 %
- Prům. market cap
- $32,2B
- P/E
- 10,0x
- Forward P/E
- 8,4x
- P/S
- 0,9x
- P/B
- 1,7x
- P/FCF
- 8,9x
- EV/EBITDA
- 5,0x
- Dividend yield
- 2,98 %
- ROIC
- 14,5 %
- ROE
- 21,1 %
- Hrubá marže
- 35,7 %
- Provozní marže
- 22,7 %
- Čistá marže
- 16,6 %
- Payout ratio
- 29,7 %
- Čistý dluh/EBITDA
- 1,1x
- Beta
- 0,99
Vážený průměr 35 největších firem, které tvoří 85 % fondu. Banky a pojišťovny se nepočítají do hrubé marže, ROIC a ukazatelů s EBITDA.
Co ve fondu je?
Koncentrovaný- 1 SOSasol Limited SOL.JO 6,8 %
- 2 VAValterra Platinum Limited VAL.JO 6,7 %
- 3 ANGLO 6,7 %
- 4 GLGlencore plc GLNCY 6,0 %
- 5 FSFirstRand Limited FSR.JO 5,3 %
- 6 NPNaspers Limited NPN.JO 5,2 %
- 7 SSSibanye Stillwater Limited SSW.JO 4,5 %
- 8 MTMTN Group Limited MTN.JO 4,2 %
- 9 GFGold Fields Limited GFI.JO 4,2 %
- 10 BRITISH AMERICAN TOBACCO PLC 4,0 %
Pozic ve fondu: 40. Deset největších tvoří 54 % majetku.
Složení k 31. 10. 2026.
Kam je fond rozložený?
Převažuje jeden sektorPodle sektorů
- Základní materiály 42 %
- Finance 21 %
- Nezbytné spotřební zboží 11 %
- Komunikační služby 11 %
- Nemovitosti 1,5 %
- Ostatní 13 %
Podle zemí
- Jihoafrická republika 68 %
- Spojené království 14 %
- Švýcarsko 7,6 %
- Spojené státy 2,7 %
- Ostatní země 5,7 %
Podle velikosti firem
- Mega cap 2,8 %
- Large cap 69 %
- Mid cap 25 %
- Small cap 0,9 %
- Micro cap 2,2 %
Podle tržní hodnoty firmy: Mega cap od 200 mld. $, Large cap od 10 mld. $, Mid cap od 2 mld. $, Small cap od 300 mil. $, Micro cap pod 300 mil. $. Počítáno z firem, které tvoří 85 % fondu.
Největší sektor: Základní materiály (42 %). Největší země: Jihoafrická republika (68 %). Největší skupina podle velikosti: Large cap (69 %).
Kolik mě to stojí?
Drahý- Ročně z ZAX 10 000
- ZAX 52,00
- Za 20 let
- ZAX 2 508
Z každých investovaných ZAX 10 000 si fond vezme ZAX 52,00 ročně. Neplatíte to zvlášť - strhává se to z hodnoty fondu. Za 20 let při růstu 5 % ročně to dá dohromady zhruba ZAX 2 508.
Jak se mu dařilo?
Dlouhodobě roste- Průměrně ročně za 10 let
- +11 %
- Nejhlubší propad
- -17 %
- Roční kolísavost
- 22 %
Průměrný roční růst za posledních deset let: 11 %. Nejhlubší propad v těchto letech: 17 % pod předchozí maximum.
Vyplácí dividendy?
Ano, vyplácí- Výnos
- 2,22 %
- Poslední výplata
- ZAX 50,75
Za posledních 12 měsíců vyplatil ZAX 75,90 na podíl, tedy 2,22 % z dnešní ceny. Poslední výplata byla ZAX 50,75 dne 21. 10. 2026.
Dá se snadno koupit a prodat?
- Denně se zobchoduje
- ZAX 179,4M
- Podílů denně
- 52K
V průměrný den se zobchoduje zhruba ZAX 179,4M tohoto fondu.
Jak drahé jsou firmy uvnitř?
Spíš levnější- P/E firem uvnitř
- 10,0
- Průměrné Bulios Score
- 71 ze 100
Váha podle Bulios Fair Price
- Podhodnocené 32 %
- Férově oceněné 31 %
- Nadhodnocené 37 %
Firmy uvnitř se v průměru obchodují za 10,0násobek ročního zisku.
Počítáno z největších firem (35), které tvoří 85 % fondu. Každá firma se počítá svou vahou. Vycházíme z metrik, Bulios Score a Fair Price jednotlivých firem.
Podobné fondy
Fondy, které drží z velké části totéž. Překryv říká, jakou část váhy mají s tímto fondem společnou.
| Fond | Sídlo | Majetek | Změna za 1 rok | Dividendy | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
ST STX40.JO Satrix 40 ETF | Jihoafrická republika | 0,10 % | $1,26B | +0,8 % | Vyplácí | 66 % |
SY SYGT40.JO Sygnia Itrix Top 40 ETF | Jihoafrická republika | 0,15 % | $48,4M | +1,1 % | Vyplácí | 60 % |
FN FNBT40.JO FNB Top 40 ETF | Jihoafrická republika | 0,12 % | $233,7M | +1,1 % | Vyplácí | 58 % |
IB IBC4.DE iShares MSCI South Africa UCITS ETF USD | Irsko | 0,65 % | $231,2M | +12 % | Reinvestuje | 57 % |
EZ EZA iShares MSCI South Africa ETF | Spojené státy | 0,59 % | $532,0M | +2,5 % | Vyplácí | 56 % |
ST STXDIV.JO Satrix DIVI Plus ETF | Jihoafrická republika | 0,44 % | $60,8K | +2,5 % | Vyplácí | 31 % |