S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Zakład o jedną kartę. Ten prosty człowiek stał się miliarderem tylko dzięki akcjom Berkshire Hathaway. Jak tego dokonał?

Rob Lewa
13. 5. 2023
4 min read

Często mówi się, że inwestorzy powinni dywersyfikować swoje portfele. Cóż, jak pokażemy dzisiaj, czasami dobrze jest pójść pod prąd i po prostu unikać np. dywersyfikacji. Przyjrzyjmy się historii pewnego inwestora, który wzbogacił się właśnie dlatego, że wiedział jak dobrze wybrać i nie przejmował się zbytnio dywersyfikacją.

Stewart Horejsi jest jednym z dzisiejszych odnoszących sukcesy miliarderów. Ale swoją ogromną fortunę zdobył dzięki jednej mądrej inwestycji. Według najnowszego rankingu Forbesa jego majątek szacowany jest na 2,8 mld dolarów. Ale jak stał się tym, kim jest dzisiaj? I jaka jest jego droga do bogactwa?

Historia Horejsi zaczęła się w latach 60. w Kansas w USA. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Kansas, dołączył do rodzinnej firmy spawalniczej, Brown Welding Supply LLC. W tym czasie firma przeżywała okres stabilności i wzrostu. Jednak w latach 80-tych wszystko zaczęło się zmieniać i biznes zaczął podupadać z powodu rosnącej konkurencji.

Aby poradzić sobie z nowymi realiami rynkowymi, Horejsi zwrócił się do literatury. Przeczytał książkę "Mistrzowie pieniądza" autorstwa Johna Traina i zainteresował się inwestowaniem. Ta decyzja, jak się okazało, miała na zawsze zmienić jego życie.

Jego pierwszą inwestycją były akcje Berkshire Hathaway Inc, które były wówczas warte 265 dolarów za akcję. Wydawało się to ryzykowne, ale Horejsi zaufał swojej intuicji i kontynuował inwestowanie w Berkshire Hathaway, nawet poprzez ryzyko związane z tym jednym kierunkiem inwestycyjnym.

https://www.youtube.com/watch?v=Fk0GQCZbF0k

Decyzja Horejsi o zainwestowaniu w Berkshire Hathaway nie była przypadkowa. Był on wielbicielem Warrena Buffeta, prezesa i dyrektora generalnego Berkshire Hathaway. W wywiadzie dla Wealth Estates opisał Buffetta jako jedną z dwóch osób, które emanują "aurą uczciwości". Ta cecha, w połączeniu ze zdolnością Buffeta do tworzenia wartości dla akcjonariuszy, zainspirowała Horejsi do dokonania pierwszej inwestycji w Berkshire Hathaway.

Jego wiara w zdolność Buffetta do prowadzenia firmy została ostatecznie nagrodzona. W ciągu następnych kilku lat kupił łącznie 5.800 akcji Berkshire Hathaway. Dziś każda z tych akcji, które kupił za mniej niż 500 dolarów, jest warta około 500 000 dolarów. Dzięki temu Horejsi stał się miliarderem i jednym z najbardziej skutecznych inwestorów na świecie.

BRK-A
$616,300.50 -$12,629.50 -2.01%
1 Day
-0.02%
5 Days
+2.88%
1 Month
+10.88%
6 Months
+16.45%
YTD
+13.77%
1 Year
+36.17%
5 Years
+106.23%
Max.
+215,593.1%

Historia Horejsi jest przykładem tego, jak jedna przemyślana inwestycja może zmienić losy jednostki i całej rodziny. Jego decyzja o zainwestowaniu w Berkshire Hathaway, mimo obaw i ryzyka, była kluczowym momentem, który wyprowadził go z finansowych tarapatów do świata miliarderów.

O czym opowiada ta historia?

Chociaż jego historia jest wyjątkowa, oferuje kilka ważnych lekcji dla potencjalnych inwestorów.

  • Pierwszą z nich jest wartość dokładnego badania i zrozumienia, w co się inwestuje. Horejsi nie zainwestował w Berkshire Hathaway przez przypadek lub z powodu kaprysu; zrobił to, ponieważ dokładnie rozumiał biznes firmy i miał głębokie zaufanie do jej kierownictwa.
  • Drugą lekcją jest wartość cierpliwości. Horejsi nie wzbogacił się z dnia na dzień. Jego bogactwo było wynikiem dziesięcioleci cierpliwości i zaufania do swoich decyzji inwestycyjnych. W ciągu tych lat musiał stawić czoła wielu wyzwaniom i niewątpliwie pokonać wiele wątpliwości dotyczących jego strategii inwestycyjnej.

W końcu historia Horejsi przypomina, że inwestowanie może być skuteczną ścieżką do bogactwa. Chociaż istnieje wiele dróg do osiągnięcia bogactwa, inwestowanie w akcje takie jak Berkshire Hathaway może być jedną z najbardziej efektywnych.

Wniosek

Horejsi jest jednym z najbardziej udanych inwestorów w dzisiejszym świecie, ale jego historia rozpoczęła się jako rodzinny biznesmen z Kansas szukający sposobów na zarządzanie konkurencją i osiągnięcie stabilności finansowej. Jego droga do miliardów była pełna wyzwań i ryzyka, ale także odwagi, pewności siebie i cierpliwości. Jego historia może być inspiracją dla wszystkich, którzy marzą o finansowym sukcesie i niezależności.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.