S&P 500 ^GSPC 5,318.44 -0.06%
Tesla TSLA $179.84 -3.62%
Alphabet GOOG $176.82 -1.51%
Meta META $469.93 +1.14%
Nvidia NVDA $948.40 -0.57%
Apple AAPL $191.31 -0.54%
Microsoft MSFT $429.71 +0.16%
Amazon AMZN $183.19 +0.02%

Oto 3 fundusze ETF, które mogą zapewnić regularny dochód pasywny

Filip Czudny
22. 6. 2023
4 min read

Fundusze ETF mogą pełnić wiele ról. Jedną z nich jest zapewnienie pasywnego dochodu - poprzez wypłatę dywidend lub sprzedaż części akumulacji. Dziś przyjrzymy się 3, które rozpieszczają swoich inwestorów jedynie tłustą dywidendą.

iShares Stoxx Global Select Dividend 100 UCITS ETF $SDGP

iShares Stoxx Global Select Dividend 100 UCITS ETF $SDGP to jeden z najpopularniejszych globalnych dywidendowych funduszy ETF z europejską rejestracją. Inwestuje w 100 spółek o najwyższej oczekiwanej stopie dywidendy na rozwiniętych rynkach Europy i Ameryki Północnej według indeksu STOXX Global Select Dividend 100 Index.

Ten ETF ma na celu generowanie stosunkowo stabilnych długoterminowych stóp dywidendy w wysokości około 3,5 do 5 procent rocznie. ETF jest wystarczająco zdywersyfikowany ze względu na jego globalne ukierunkowanie, co daje mu niższy profil ryzyka. Kolejnym bardzo dobrym czynnikiem tego funduszu są jego niskie opłaty, które wynoszą zaledwie 0,4% aktywów rocznie, czyli poniżej rynku.

Tak więc, pomimo globalnego zasięgu, może on niezawodnie generować pasywny dochód w postaci dywidend, co może pomóc inwestorom zdywersyfikować ich portfel. Jego wyniki w ostatnich latach były solidne, radząc sobie nawet z sytuacjami gospodarczymi, takimi jak kryzys pandemiczny.

SPDR MSCI Europe Dividend Growers UCITS ETF $EUDG-0.5%

EUDG
$33.18 -$0.17 -0.50%

SPDR MSCI Europe Dividend Growers UCITS ETF to pasywny europejski dywidendowy fundusz ETF skupiający się na spółkach notowanych na giełdzie. Inwestuje w 100 największych europejskich spółek dywidendowych mierzonych indeksem MSCI Europe Dividend Masters Index. Do jego najważniejszych spółek należą Nestle, AstraZeneca, TotalEnergies i inne.

Fundusz ten koncentruje się na spółkach, które zwiększają wypłaty dywidend w perspektywie długoterminowej. W rezultacie jest w stanie generować stosunkowo stabilną stopę dywidendy na poziomie około 3-4% rocznie.

Ze względu na koncentrację na Europie kontynentalnej, fundusz jest mniej skorelowany z rynkami globalnymi, pomagając zdywersyfikować obciążenie zachodnimi akcjami. Inne interesujące cechy tego funduszu ETF obejmują opłaty w wysokości 0,58% rocznie i dobre wyniki historyczne, które w długim okresie są na równi z indeksem MSCI Europe.

Główną wadą może być jego wąskie ukierunkowanie, ale jeśli szukasz europejskiego ETF-u dywidendowego, EUDG jest jedną z najlepszych opcji. Może on pomóc w stworzeniu pasywnego źródła dochodu w postaci trwale rosnących dywidend w regionie europejskim.

Amundi MSCI Europe High Dividend Factor ETF $EHDG

Amundi MSCI Europe High Dividend Factor ETF to dywidendowy fundusz ETF skoncentrowany na rynku europejskim. Inwestuje w 100 spółek o najwyższej stopie dywidendy na rozwiniętych rynkach europejskich według indeksu MSCI Europe High Dividend Yield Index. Wśród spółek znajdują się Nestlé, Novartis, Royal Dutch Shell, TotalEnergies, BASF itp.

Jego strategia polega na generowaniu wysokiego i stabilnego strumienia dywidend. Obecnie wynoszą one od 4 do 4,5% rocznie.

Inne cechy tego funduszu ETF obejmują:

  • Niskie opłaty na poziomie 0,23% p.a., co stanowi świetną wartość.
  • Wystarczająca dywersyfikacja z ekspozycją na 100 spółek w regionie europejskim
  • Pokrycie wszystkich sektorów rynku europejskiego, w tym opieki zdrowotnej, konsumenckiego, użyteczności publicznej, przemysłowego itp.
  • Dobre wyniki, które odzwierciedlają lub przewyższają indeks MSCI Europe.

Główną zaletą tego funduszu jest zatem generowanie pasywnego dochodu w postaci wysokich i stabilnych dywidend. Jego wąskie ukierunkowanie na rynek europejski oferuje inną ekspozycję niż globalne fundusze dywidendowe. Wady obejmują mniejszą dywersyfikację w regionie i możliwe wahania dywidend w zależności od sytuacji gospodarczej.

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.