2 popularne akcje dywidendowe o wysokiej stopie zwrotu, które można trzymać bez końca

Ponad połowa spółek, które regularnie wypłacają rosnące dywidendy z akcji własnych. Celem jest jednak poszukiwanie akcji, które mają długą historię wypłat, regularnie zwiększają dywidendę i mają niski wskaźnik wypłaty dywidendy; osobiście nie lubię przekraczać 60%. Oto 2 akcje dywidendowe, które są gotowe zarabiać na Ciebie do końca życia.

3M $MM+0.0%

Pierwszą akcją dywidendową o wysokiej jakości jest 3M $MM+0.0%. Ten gigant produkcyjny z siedzibą w Minnesocie wytwarza szeroką gamę produktów, od klejów, taśm i ceramiki po systemy filtracji i produkty papiernicze. Firma 3M stawia na innowacje i przeznacza 5% do 6% swoich przychodów na badania i rozwój, aby stale wprowadzać na rynek nowe produkty.

Jednocześnie firma wypłaca dywidendę nieprzerwanie od ponad stu lat, a wzrost dywidendy utrzymuje się od imponujących 64 lat, co stawia tę spółkę przemysłową w gronie królów dywidend. Stopa dywidendy z akcji wynosi 4%.

Podsumowanie dywidendy z 3M, Źródło: Seeking Alpha

Istnieją istotne powody, aby sądzić, że ten rekord może się utrzymać. Firma 3M odnotowała wzrost sprzedaży netto w latach 2019-2021, czyli w okresie, w którym na całym świecie szalały pandemie. Zysk operacyjny wzrósł w tym okresie z 6,2 mld USD do 7,4 mld USD, a dochód netto skoczył z 4,5 mld USD do 5,9 mld USD.

W ciągu tych trzech lat firma generowała również stałe wolne przepływy pieniężne, co więcej, wykazała zdolność do utrzymania i zwiększenia wypłaty dywidendy. Firma 3M szacuje, że w tym roku organiczny wzrost przychodów wyniesie od 2% do 5%, a konwersja wolnych przepływów pieniężnych będzie bliska 100%.

Firma 3M szacuje, że jej całkowity rynek adresowalny w takich sektorach, jak artykuły gospodarstwa domowego, produkcja, informatyka medyczna, leczenie ran, motoryzacja i materiały elektroniczne wynosi około 300 mld USD, co daje jej duże możliwości rozwoju przy obecnych przychodach w wysokości 35,4 mld USD.

Clorox $CLX-1.5%

Inną wiarygodną spółką wypłacającą dywidendę jest Clorox $CLX-1.5%. Firma jest znana z różnych środków czystości, do których należą tak znane marki jak Clorox, Glad, Kingsford i Pine-Sol.

Dzięki zdrowemu generowaniu wolnych przepływów pieniężnych firma Clorox wypłaca roczną dywidendę od ponad pięciu dekad i stale ją zwiększa od prawie 20 lat. Stopa dywidendy wynosi tu 3,2%.

Podsumowanie dywidendy firmy Clorox, Źródło: Seeking Alpha

Wskaźnik wypłaty jest w tym przypadku nieco wyższy, co wynika z malejących zysków spółki. Wynika to z faktu, że marże firmy mocno ucierpiały z powodu ciągłej presji kosztowej. Oczekuje się jednak, że w najbliższych kwartałach wskaźnik wypłaty ponownie spadnie i powróci do bardziej akceptowalnego poziomu.

FirmaClorox jest przekonana, że będzie nadal rosła dzięki swojej strategii, która obejmuje redukcję kosztów oraz wykorzystanie technologii i danych w celu lepszego zrozumienia zachowań konsumentów i wzorców zakupowych. Dzięki temu procesowi eksploracji danych firma Clorox ma nadzieję rozwijać swoją ofertę produktów, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom i dotrzymać kroku trendom i preferencjom konsumentów.

Firma zmieniła swój długoterminowy cel dotyczący wzrostu przychodów na 3% do 5% z pierwotnego przedziału 2% do 4%. Firma zamierza również poprawić marżę zysku operacyjnego o 0,25% do 0,5% oraz uzyskać marżę wolnych przepływów pieniężnych na poziomie około 12%. Inwestorzy mają więc powody, by wierzyć, że Clorox może kontynuować rozwój dzięki swojej strategii, a jednocześnie nadal wypłacać rosnącą dywidendę.

W artykule nie wspomniałem w ogóle o wycenach firm, ale są one również niezwykle ważne. Dlatego zdecydowanie zalecam przeprowadzenie własnej analizy, która będzie zawierała uczciwą wycenę obu akcji. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a jedynie moja opinia. Obie spółki zostały objęte analizą przez analityka Ricka Munarriza.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet