3 powody, dla których zalecam zamianę akcji Netflixa na akcje Disneya

Niszczycielskiemu-1.7% 37-procentowemu spadkowi Netflixa $NFLX-1.7% towarzyszy jedna zła wiadomość za drugą. Z jednej strony mamy kiepskie wyniki kwartalne, a z drugiej - bardzo niewielkie szanse na poprawę w kolejnym kwartale. Dziś przedstawię Ci powody, dla których wolałbym przenieść pieniądze z Netflixa do Disneya $DIS-0.1%.

Porównanie dwóch dużych konkurentów.

Zamknięcie kwartału było dla wielu inwestorów ogromnym rozczarowaniem, ale można się było tego spodziewać. Dlaczego? Napiszę Ci oświadczenie firmowe na ten temat i absolutnie podzielam ten pogląd, i to już od jakiegoś czasu: Duża utrata użytkowników i środków finansowych jest spowodowana upadkiem covid, ale głównie z powodu użytkowników pożyczających pieniądze na masowe konta, gdzie np. 5 osób korzysta z jednego konta (to właśnie powoduje straty).

 • Ponadto pewną rolę odgrywa spadek liczby użytkowników spowodowany niewielką i niezbyt często odnawianą ofertą filmów i seriali na platformie.

Czego można się spodziewać po $NFLX-1.7%?

Niesamowity upadek w ciągu jednego dnia.

Na początek powiem jedną rzecz: Ten drastyczny spadek na pewno nie będzie długotrwały, spodziewam się lekkiej poprawy w ciągu najbliższych tygodni, reakcja rynku wydaje mi się przesadzona.

Jeśli chodzi o perspektywy długoterminowe:

Firma spodziewa się, że w przyszłym kwartale sprzedaż wzrośnie jedynie o 2,4%, co jest naprawdę niewystarczające dla inwestorów. Dochód operacyjny również nieznacznie wzrasta (z kwartału na kwartał), a tendencja ta nie powinna ulec zmianie (tzn. niskie stopy zwrotu).

 • Nasze wyniki wskazują również na dalszy spadek marż operacyjnych.
 • Dochód netto jest niższy o prawie 100 mln USD w porównaniu z rokiem ubiegłym, co jest tendencją, która raczej nie ulegnie zmianie. Następnie mamy EPS, który spadł aż o 8%, co jest sporą wartością dla inwestorów i stanowi również sygnał ostrzegawczy.
 • Liczba płatnych członków zmniejszyła się nawet o 200 000.

Te fakty oraz silna konkurencja, która powoli rozszerza się na cały świat, będą moim zdaniem zgubą dla $NFLX-1.7%. Z pewnością nie odważyłbym się teraz twierdzić, że sytuacja się poprawi i wkrótce znów zobaczymy 500-600 USD za akcję.

Jednocześnie, $NFLX-1.7% nie wykazuje żadnych oznak postępu ani innowacji w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Fakt ten potwierdza spadek liczby użytkowników oraz "wymówka" Netflixa, że gospodarstwa domowe dzielą się rachunkami i w ten sposób tracą pieniądze. Jedyną pozytywną wiadomością jest możliwość wykorzystania reklam do dalszego rozwoju platformy.

 • Nawet sam Netflix uważa i twierdzi w raporcie, że spodziewa się dalszego spadku liczby subskrybentów i użytkowników, co samo w sobie jest sygnałem ostrzegawczym. Osobiście nie odważyłbym się utrzymać udziałów w najbliższym czasie, a nawet mogę być zadowolony, że sprzedałem je wcześniej po cenie około 500 USD za akcję.

Załączam film, z którego zaczerpnąłem informacje o Netflixie: (94) NETFLIX STOCK IS CRASHING - BUY OR SELL NOW? - YouTube

Dlaczego jednocześnie sprzedałem i wymieniłem akcje Netflixa na akcje Disneya?

Disney to wielki gracz na przyszłość, który nie skupia się tylko na platformie streamingowej

Kurs akcji znajduje się obecnie 36% poniżej ATH, co stanowi dla nas doskonały punkt wejścia.

Zacznijmy od podania przykładów, dlaczego $DIS-0.1% jest lepszy i lepiej zdywersyfikowany niż $NFLX-1.7%.

Naczym polega działalnośćfirmy Disney?

 1. Platforma streamingowa, która powoli rozszerza swoją działalność na cały świat. Duże przełomy firma notuje w Europie, gdzie zdobywa abonentów, ale przede wszystkim zamierza zdominować rynek w Indiach, gdzie wprawdzie na razie nie ma dużej liczby widzów, ale z pojemności 1 miliarda ludzi (obecnie więcej, piszę nieśmiało) na pewno znajdą się jacyś abonenci. W rzeczywistości rynek indyjski jest stosunkowo mało "przebojowy" dla jakiejkolwiek platformy streamingowej.
 2. Parki tematyczne - kto nie zna Disneylandu, który cieszył się ogromnym poparciem i popularnością jeszcze przed pandemią. Jeśli możemy uznać Covid za zamknięty rozdział, nie widzę problemu, aby parki rozrywki dobrze prosperowały.
 3. Być może o tym nie wiesz, ale jakiś czas temu pisałem o Disneyu jako potencjalnym graczu w metawersum, gdzie wykonuje on udane ruchy, którym w przyszłości będą towarzyszyć zyski.

Artykuł na temat Disneya i metawersum można znaleźć tutaj: Disney zaczyna tworzyć strategię wykorzystania metaverse | Bulios

Zakładając udaną ekspansję platformy streamingowej Disney+, tylko w tym sektorze spodziewany jest regularny roczny wzrost na poziomie znacznie przekraczającym 20%.

 • Firma co roku zwiększa swój majątek i zmniejsza zadłużenie.
 • W przyszłości, w ślad za zyskami, można spodziewać się wykupu akcji własnych oraz ewentualnego wprowadzenia bardziej regularnej dywidendy.

To tylko ułamek tego, czego możemy się spodziewać po firmie. Od dłuższego czasu śledzę losy $DIS-0.1% i od dawna ufam tej firmie, mimo znaczącej konkurencji ze strony streamingu.

Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze skłania mnie do inwestowania w Disneya, daj mi znać w komentarzach, a ja mogę napisać osobny artykuł na temat analizy Disneya.

 • Jakie są Twoje przewidywania na przyszłość? Czy Netflix wzrośnie/spadnie?
 • Czy Disney będzie i może być lepiej przygotowany do osiągnięcia sukcesu na rynku?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet