S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Indie už je 7. největším akciovým trhem na světě, nastal správný čas zvážit investici?

Lukáš Anděl
14. 12. 2023
4 min read

Všichni dneska ubíráme zrak na USA. V tomto příspěvku si ale odskočím na východ, protože o tom se letos, respektive o Indii, začalo mluvit hodně také a potenciál to rozhodně má.

Hodnota indického akciového trhu předstihla Hongkong a stala se sedmým největší na světě. Podle údajů Světové federace burz činila ke konci listopadu celková tržní kapitalizace indické národní burzy 3,989 bilionu dolarů oproti 3,984 bilionu dolarů v Hongkongu. Indický index si zatím připisuje letos krásné 15% zhodnocení a směřuje k osmému růstovému roku za sebou.

Indický index 

Zatímco index Honkongu se propadá o necelých 20 %. Nejlidnatější země světa Indie také míří do všeobecných voleb v příštím roce, které by podle analytiků mohly být dalším vítězstvím vládnoucí nacionalistické strany Bharatiya Janata Party. Vláda vedená BJP si může zajistit vítězství, což by mohlo v prvních třech až čtyřech měsících roku spustit bull run na očekávání kontinuity politiky, uvedli stratégové.

Dodali, že banky, zdravotnictví a energetika jsou sektory s nejlepší pozicí pro příští rok. Sektory, jako jsou automobily, maloobchody, nemovitosti a telekomunikace, mají pro rok 2024 také relativně dobrou pozici, zatímco rychloobrátkové spotřební zboží, veřejné služby a chemikálie patří mezi ty, které kategorizují jako nepříznivé.

Index Hongkong

Hongkongský index Hang Seng je připraven zaznamenat čtvrtý rok poklesu a je na tom nejhůře mezi hlavními asijsko-pacifickými akciovými trhy. Minulý týden agentura Moody’s snížila svůj výhled pro Hongkong ze stabilního na negativní s odkazem na finanční, politické, institucionální a ekonomické vazby města s pevninskou Čínou. Toto snížení ratingu přišlo brzy poté, co Moody’s snížila svůj výhled úvěrového ratingu čínské vlády na negativní až stabilní.

Hongkongská vláda uvedla, že ekonomika v roce 2023 poroste o 3,2 %, čímž se sníží výhled růstu HDP ze srpnové předpovědi 4 % na 5 %. Jsou připraveni na měkké přistání v roce 2024, protože roční růst reálného HDP se zmírní na přibližně 2 % z 3,5 % v roce 2023,“ uvedli ekonomové z DBS. Čína si pro rok 2023 stanovila cíl růstu ve výši 5 %. Její HDP ve třetím čtvrtletí dosáhl 4,9 % , čímž se zvýšily naděje, že druhá největší ekonomika světa splní nebo dokonce překročí očekávání.

srovnání indexů, Indie, Anglie, Japonsko, Německo, Honkong

Zde jsem uvedl jen malý výběr příkladů za letošní rok 2023. Nešlo mi více jak 5 indexů dát do jednoho grafu. Dále tím aby se mi vešly trhy jiné, než USA, tak SP500, Nasdaq100 atd. jsem vynechal, dále třeba index na Čínu jsem nedal.

Co je taky třeba říct, stejně jako v USA, i zde indexy dost táhne jejich top výběr, co tím myslím je, že S&P500, jak jistě víme, netáhne všech 500 akcií, ale max 7-10 top firem. Tady je to podobné.

Závěrem chci říci a ptát se, jak se díváte vy přátelé mimo USA? Investujete třeba na východě či na jiných burzách? A v neposlední řadě, co říkáte na tu Indii? ...já ETF sleduji, ale zatím neinvestuji a zůstávám jen v USA, plus u pár titulů z Evropy.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.