S&P 500 ^GSPC
4,975.57
-0.60%
Nvidia NVDA
$694.52
-4.35%
Tesla TSLA
$193.76
-3.10%
Amazon AMZN
$167.08
-1.43%
Apple AAPL
$181.56
-0.41%
Meta META
$471.75
-0.33%
Microsoft MSFT
$402.79
-0.31%
Alphabet GOOG
$142.20
+0.31%

Możliwa droga Fed do ustabilizowania gospodarki: Czy na horyzoncie jest obniżka stóp procentowych?

Witek Dubicki
9. 1. 2024
2 min read

Analitycy JPMorgan przewidują, że Rezerwa Federalna (Fed) może podjąć kroki w celu utrzymania gospodarki na stałym miękkim lądowaniu. Stopy procentowe mogą spaść poniżej 3%, aby wyeliminować trudną sytuację. Jaki scenariusz kryje się za tymi przewidywaniami?

Eksperci JPMorgan sugerują, że Rezerwa Federalna może podjąć historycznie znaczący krok obniżenia stóp procentowych poniżej 3% w 2024 r. w celu utrzymania miękkiego lądowania. Bob Michele, globalny szef działu instrumentów o stałym dochodzie w JPMorgan, powiedział, że ruch ten może być kluczowym elementem utrzymania stabilności gospodarczej w warunkach spadającej inflacji.

Oczekując, że inflacja będzie nadal spadać, Michele uważa, że Fed może obniżyć stopy procentowe nawet o 250 punktów bazowych do 2024 r. Obniżka ta może doprowadzić do obniżenia stopy procentowej poniżej progu 3%.

Michele twierdzi, że utrzymanie miękkiego lądowania jest wyzwaniem dla gospodarki, choć docenia dotychczasowe sukcesy Rezerwy Federalnej. "Chylę czoła przed Fedem. Stworzyli miękkie lądowanie. Jedynym sposobem na jego utrzymanie będzie stopniowe obniżanie stopy funduszy federalnych; w przeciwnym razie realne stopy procentowe będą zbyt silnym czynnikiem hamującym" - powiedział Michele.

Podczas gdy stopa procentowa pozostaje w przedziale 5,25%-5,5%, proponowana obniżka o 250 punktów bazowych może obniżyć stopę procentową poniżej 3%. Michele twierdzi, że byłoby to zgodne z zakładaną przez Fed neutralną stopą procentową na poziomie 2,5%, co zapewniłoby odpowiednie dostosowanie do gospodarki.

Michele ostrzega jednak, że Fed powinien dokładnie rozważyć swoje podejście, aby uniknąć przedwczesnego odwrócenia polityki, co mogłoby przyspieszyć inflację. "Patrząc na ryzyko ogona, wyższa inflacja jest bardziej problematyczna dla rynków" - ostrzegł. "Firmy i gospodarstwa domowe po prostu absorbują środowisko wysokich stóp procent owych i nagle sprzedaż domów zaczyna ponownie rosnąć, sprzedaż samochodów rośnie, a firmy inwestują, co powoduje wyższy poziom inflacji".

Zastrzeżenie: na Bulios znajdziesz wiele inspiracji, ale wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, więc zawsze przeprowadzaj dokładną analizę we własnym zakresie.

Źródło.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.