S&P 500 ^GSPC
5,069.54
-0.17%
Alphabet GOOG
$137.66
-1.75%
Tesla TSLA
$203.15
+1.71%
Nvidia NVDA
$775.04
-1.52%
Apple AAPL
$181.14
-0.82%
Meta META
$485.38
-0.34%
Microsoft MSFT
$406.94
-0.13%
Amazon AMZN
$173.49
-0.03%

Historyczny moment: SEC zatwierdza bitcoinowe fundusze ETF

Jaczek Vodiczka
11. 1. 2024
3 min read

Środowy werdykt SEC zezwalający na uruchomienie bitcoinowych funduszy ETF był znaczącym krokiem. Otwiera to drogę dla inwestorów głównego nurtu do dywersyfikacji swoich portfeli bez bezpośredniego posiadania kryptowaluty. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak ten przełom może zmienić dynamikę rynku i co oznacza dla przyszłości bitcoina.

Środa stała się historycznym dniem dla świata kryptowalut, kiedy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC ) dała zielone światło dla uruchomienia 11 nowych bitcoinowych spotowych funduszy ETF. Decyzja ta pozwoli zwykłym inwestorom uzyskać dostęp do największej na świecie kryptowaluty bez koniecznościposiadania samego bitcoina.

Jednak emocje związane z tym ruchem zostały zakłócone przez fałszywy post społecznościowy twierdzący, że zgoda została już udzielona. Ten nieautoryzowany post wywołał chaos na Wall Street i zwrócił uwagę SEC, która wydała oficjalne potwierdzenie zatwierdzenia około 24 godziny później.

Przewodniczący SEC Gary Gensler podkreślił w oświadczeniu, że zatwierdzenie ETF nie oznacza poparcia dla samego bitcoina i ostrzegł inwestorów przed ryzykiem związanym z kryptowalutą. Pomimo tych ostrzeżeńrynek kryptowalut zareagował jednak pozytywnie, a cena bitcoina osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat w 2024 roku.

Poparcia te obejmowały niektóre z największych nazwisk na Wall Street, od BlackRock po Franklin Templeton, a także szereg firm działających w świecie kryptowalut. Emitenci ci konkurują ze sobą, aby utrzymać opłaty na jak najniższym poziomie, aby przyciągnąć jak najwięcej inwestorów, gdy ETF rozpocznie handel.

W miarę jak te nowe fundusze ETF wchodzą do gry, duzi gracze, tacy jak JPMorgan Chase i Goldman Sachs, również dołączają do walki , oferując pomoc w tworzeniu i umarzaniu udziałów w nowych funduszach.

Przełom ten nastąpił po dekadzie oczekiwań, odkąd bracia Winklevoss po raz pierwszy złożyli wniosek o utworzenie bitcoin spot ETF w 2013 roku. Od tego czasu SEC odrzuciła ponad 30 podobnych wniosków, ale sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy gigant BlackRock złożył wniosek o utworzenie ETF. Następnie pojawiły się kolejne wnioski od innych zarządzających pieniędzmi.

Kolejnym kluczowym momentembyło zwycięstwo prawne Grayscale Investments nad SEC w sierpniu ubiegłego roku. Zwycięstwo to zmieniło zasady gry i skłoniło SEC do ponownego rozważenia swojego stanowiska w sprawie bitcoinowych spotowych funduszy ETF.

Wraz z pojawieniem się tych nowych produktów ponownie rozgorzała debata na temat ich wpływu na cenę bitcoina. Eksperci szacują, że produkty finansowe przyciągną setki miliardów dolarów inwestycji w ciągu dwóch lat, co może jeszcze bardziej podnieść cenę bitcoina. Bernstein, dyrektor generalny firmy, przewiduje nawet, że do 2025 r. wartość bitcoina może osiągnąć 150 000 USD.

BTCUSD

Bitcoin USD

BTCUSD
$61,023.71 $3,952.61 +6.93%
1 Day
+0.07%
5 Days
-1.19%
1 Month
+15.26%
6 Months
-5.93%
YTD
1 Year
-45.61%
5 Years
+141.89%
Max.
+4,921.8%

Jednocześnie jednak nadal istnieją ostrzeżenia dotyczące ryzyka związanego z bitcoinem, a inwestorzy są zachęcani do zachowania ostrożności przy angażowaniu się w te nowe instrumenty finansowe. Wraz z nową erą spotowych bitcoinowych funduszy ETF otwiera się rozdział, który może kształtować przyszłość kryptowalut w głównym nurcie świata finansów.

Zastrzeżenie: Na Bulios można znaleźć wiele inspiracji, jednak wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, dlatego zawsze przeprowadzaj dokładną samoanalizę.

Źródło.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.