S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Warren Buffett radzi, jak radzić sobie z ciągle rosnącą inflacją w inwestowaniu

Na sobotnim dorocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway $BRK-B-0.7% ojcowie duchowi firmy, Warren Buffett i Charlie Munger, rozmawiali o inflacji. Drażliwy temat, który powinien przyprawić każdego o ból głowy. Przyjrzyjmy się bliżej radom, o których wspomniały te dwie legendy inwestowania, oraz radom, które stosuje ich firma.

Rady Warrena Buffetta nigdy się nie marnują.

Nieunikniona konsekwencja

Zarówno Buffett, jak i Munger negatywnie wypowiadali się o stanie gospodarki z powodu inflacji i o tym, że jest ona w dużej mierze wynikiem luźnej polityki fiskalnej i monetarnej. Polityka ta sztucznie zawyżała popyt i w efekcie doprowadziła do zachwiania równowagi między podażą a popytem - środkiem zaradczym było podniesienie cen w celu ograniczenia popytu. Obecnie lekarstwem na to wydaje się być podniesienie stóp procentowych, co ma ograniczyć popyt. Widzimy, że coraz mniej rozumiemy, że po prostu wysłaliśmy mnóstwo pieniędzy w tę czy inną stronę" - powiedział Buffett.

Jednak Buffett i Munger postrzegają inflację jako konieczny skutek, który pozwoli USA wyjść z kryzysu, który mógł być wywołany przez kowidy.

Mieliśmy dużą inflację i było prawie niemożliwe, aby jej nie mieć, jeśli chciało się rozdawać tak dużo pieniędzy, jak my. W pewnym momencie, gdy Rezerwa Federalna tworzyła pieniądze, myślę, że gdyby tego nie robiła, nasze życie byłoby o wiele gorsze. Była to więc ważna decyzja" - powiedział Buffett.

Znajdź wartość wszędzie tam, gdzie jest ona dostępna

Jednym ze sposobów zwiększania majątku w czasach inflacji jest szukanie możliwości, które w innych warunkach nie byłyby dostępne. Sztuką jest posiadanie wystarczającego doświadczenia, aby znaleźć takie okazje w innych warunkach gospodarczych. "Uzależniamy się od słabo wycenianych firm dzięki mechanizmom, w których nie ponosimy odpowiedzialności za ich niską wycenę" - powiedział Buffett.

Buffett zaskoczył inwestorów, zamykając pakiet około 9,5 proc. akcji Activision Blizzard. Wartość tego pakietu na piątkowym zamknięciu sesji giełdowej wynosiła około 6,2 mld USD. Zanim Microsoft ogłosił, że kupi Activision za 95 dolarów za akcję, Buffett posiadał około 1 miliarda dolarów.

https://www.youtube.com/watch?v=xr2dHU8ElwQ&ab_channel=CNBCTelevision

Gra Buffeta z firmą Activision Blizzard to po prostu staroświecki sposób na znalezienie wartości na trudnym rynku. Zwykli inwestorzy powinni jednak unikać takich inwestycji, ponieważ transakcja nie jest oparta na podstawach i może zakończyć się niepowodzeniem. Nie chcesz w końcu stać się właścicielem firmy, której nie rozumiesz i której tak naprawdę nie chciałeś.

Wyciągnij wnioski z działań Buffetta

Dobrze i słusznie mówi się, że inflacja jest nieunikniona. Jednak prawdziwym pytaniem, które prawdopodobnie zadaje sobie wielu inwestorów, jest to, jak skonfigurować swój portfel pod kątem długoterminowej inflacji.

Działania Berkshire wskazują na zwiększony apetyt na zakupy, jakiego nie widzieliśmy od kilku lat, co sugeruje, że Berkshire znajduje wartość - zwłaszcza w sektorze energetycznym. W ciągu niecałego roku ropa naftowa i gaz ziemny przeszły drogę od niewielkiej alokacji do dużej. Udziały Chevronu wspięły się na trzecią pozycję, a Occidental Petroleum przesunął się do pierwszej dziesiątki po tym, jak Berkshire zwiększył swoje udziały w lutym i marcu. W tym roku Berkshire nabyło również udziały w HP, a przejęcie ubezpieczyciela Alleghany świadczy o klasycznym nastawieniu na akcje wartościowe.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZvAjT_TMFM&ab_channel=CNBCTelevision

Chevron znany jest z wiodącego w branży bilansu i niskich kosztów produkcji, które pozwalają mu osiągać rentowne wolne przepływy pieniężne nawet przy cenie ropy naftowej wynoszącej 40 USD za baryłkę. Z kolei Occidental Petroleum wydaje znacznie bardziej agresywne środki i ma wyższą rentowność niż Chevron. Jednak stosunkowo wysokie nakłady inwestycyjne przyniosły korzyści teraz, gdy ceny ropy naftowej i gazu ziemnego osiągnęły ośmioletnie maksima. Tymczasem inne znaczące pozycje Berkshire znajdują się w zdywersyfikowanych dużych spółkach, takich jak Apple i Coca-Cola, które stanowią jedno z najtrwalszych i najbardziej wiarygodnych źródeł pasywnego dochodu na rynku.

Ostrożne stąpanie po trudnym rynku

Ogólnie rzecz biorąc, posunięcia Buffetta pokazują, że Berkshire znajduje na rynku więcej wartości niż w ostatnich latach. Ale Berkshire nie tylko kupuje spadki w każdej spółce. Selektywnie kupuje spółki, które przyczyniają się do wzrostu inflacji (spółki wydobywcze, takie jak Occidental) lub mają stosunkowo pewne przepływy pieniężne i niskie wyceny (takie jak Chevron i HP).

W sieci można znaleźć wiele nagrań wideo z zebrania akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Zdecydowanie polecam ich obejrzenie. Jak zawsze Warren Buffett i Charlie Munger mają dużo do powiedzenia 😉 .

Zastrzeżenie: Inspiracją do napisania tego artykułu był wpis Daniela Foelbera.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet