Microsoft i inwestycje w sztuczną inteligencję!
Amerykańskie organy regulacyjne przygotowują dochodzenie antymonopolowe w sprawie gigantów technologicznych Microsoft, OpenAI i Nvidia. Federalna Komisja Handlu (FTC) skupi się naMicrosoft i OpenAI,podczas gdy Departament Sprawiedliwości zbadaNvidię. Posunięcie to ma miejsce w czasie, gdysektorsztucznej inteligencjiszybko się rozwija i zyskuje na znaczeniu. Byłoby bardzo nieprzyjemne, gdyby istniały jakiekolwiek regulacje, które spowolniłyby ten rozwój.

OpenAI, twórca popularnego ChatGPT, nawiązał współpracę z Microsoftem, który zainwestował w firmę około 13 miliardów dolarów. Nvidia, lider rynku chipów AI, odnotowała wzrost ceny akcji o prawie 150 % a jej kapitalizacja rynkowa po raz pierwszy przekroczyła 3 biliony dolarów.

Pomimo dochodzenia ,Microsoft $MSFT-0.4%ogłosił inwestycję w wysokości3,2 miliarda dolarów w szwedzką infrastrukturę sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych dwóch lat. I nwestycja ta obejmuje szkolenia dla 250 000 obywateli Szwecji i zwiększenie pojemności centrów danych wGavle, Sandviken i Staffanstorp.Microsoft zapewni również ponad20 000 procesorów graficznych (GPU) do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.

MSFT

Microsoft

MSFT
$446.50 -$1.87 -0.42%

Według Electric Power Research Institute (EPRI), centra danych mogą zużywać do 9 % całej energii elektrycznej w USAdo 2030 roku. Roczna stopa wzrostu zużycia energii elektrycznej na potrzeby sztucznej inteligencji wynosi od 3,7 % a 15 %. To również może być powodem do regulacji!

Microsoft ogłosił podobne inwestycje w innych krajach, takich jak Francja (4 mld euro) a Japonia (2,9 miliarda dolarów). Według prezesa Microsoftu, Brada Smitha, szwedzka inwestycja umożliwi krajowi zbudowanie światowej klasy AI która będzie neutralna dzięki postępowej polityce energetycznej i podejściu do zielonej energii.

Ta ogromna inwestycja w AI mają potencjał do przyspieszenia rozwoju i utorowania drogi dla dalszych możliwości inwestycyjnych. Nie tylko Microsoft inwestuje w AI w infrastrukturę w Europie, ale także Amazon czy Google ogłosiły wielomiliardowe inwestycje.

Co sądzisz o przyszłości sztucznej inteligencji, czy zobaczymy surowsze zakazy lub ograniczenia?


Trudno powiedzieć, prawdopodobnie z czasem pojawią się pewne ograniczenia i zależy to od sposobu wykorzystania sztucznej inteligencji i możliwe, że w przyszłości ludzie będą jej nadużywać i wykorzystywać sztuczną inteligencję do wyszukiwania i robienia rzeczy, których nie powinni, ale powinni od razu zakazać i ograniczyć te platformy. Obecnie nie martwię się o żadne ograniczenia.

Nie sądzę, aby ograniczenia były jeszcze duże wokół sztucznej inteligencji. Wszyscy chcą ją zdobyć i chcą jej. Dopiero gdy jedna firma stanie się zbyt potężna i zacznie przeszkadzać niektórym rządom, zaczną się martwić. Ale zużycie energii, o którym wspomniałeś, jest interesujące...

Timeline Tracker Overview