S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Morgan Stanley obniża cenę docelową dla akcji Altria Group, które natychmiast reagują spadkiem

Akcje Altria Group $MO+0.0% są notowane o ponad 6% niżej po tym, jak Morgan Stanley obniżył ich rating. Wielu innych analityków przyłączyło się do nich i również obniżyło swoją ocenę spółki, wyznaczając cenę docelową na poziomie 50 dolarów, co stanowi znaczną redukcję w stosunku do pierwotnie przewidywanej ceny 54 dolarów. Co się za tym kryje? Czy problemy firmy mogą być długotrwałe?

Główne powody obniżenia ratingu👇

Jako jedną z przyczyn obniżki ceny docelowej analitycy podają rosnące ceny gazu i ropy. Na dzień dzisiejszy średnia cena galonu benzyny w kraju wynosi 4,96 USD, podczas gdy rok temu wynosiła 3,06 USD. Analityk wyjaśnia:

"Przewidujemy niższą konsumpcję papierosów, ponieważ konsumenci szukają oszczędności, przy czym szczególnie narażone są produkty sprzedawane na stacjach benzynowych".

  • Ogólnie rzecz biorąc, przewiduje się, że zwykłe gospodarstwa domowe będą bardziej oszczędne i będą poszukiwać miejsc, w których można dokonać cięć, aby zaoszczędzić pieniądze.

Innym ważnym zagadnieniem jest konkurencja

Tymczasem przejęcie spółki Philip Morris (PM) przez spółkę Swedish Match (SWMA) może oznaczać kłopoty konkurencyjne dla akcji spółki $MO+0.0%. Po tym zakupie Philip Morris będzie oferował szereg alternatywnych produktów tytoniowych, takich jak ZYN i IQOS. Analityk Morgan Stanley uważa, że akcjonariusze Altrii "nie doceniają ryzyka" związanego z tym przejęciem. Firma Philip Morris będzie mogła wejść na rynek amerykański ze swoim produktem IQOS już w 2024 roku.

  • Z perspektywy inwestora (PM) nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie firmie rynek amerykański.

Ponadto, Altria $MO+0.0% zyskuje ponad 12% w ujęciu rok do roku przed obniżeniem ratingu przez Morgan Stanley. W rezultacie, analityk twierdzi, że prognozy Altrii są bardziej skierowane w dół, co zostanie potwierdzone przez presję fundamentalną.

Mając na uwadze tę niedźwiedzią opinię, przyjrzyjmy się, jak inni analitycy postrzegają firmę tytoniową wartą 90 mld USD.

Analitycy mają następujący pogląd na temat akcji spółki $MO+0.0%:

  • Goldman Sachs wyznaczył cenę docelową na poziomie 100 USD. Analityk Bonnie Herzog postrzega akcje spółki $MO+0.0% jako atrakcyjną inwestycję ze względu na silne wolne przepływy pieniężne, stabilne marże i rentowność dywidendy. Analityk faworyzuje Philip Morris i uważa, że spółka obniży prognozę zysku na akcję na rok fiskalny 2022 ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i presję walutową. Ponadto firma IQOS może mieć problemy z pozyskiwaniem klientów ze względu na niedobory półprzewodników.
  • Cena docelowa dla spółki według RBC Capital wynosi 53 USD. Analityk Nik Modi, powołując się na dobre wyniki spółki od grudnia, uważa, że przestrzeń do dalszego wzrostu jest ograniczona. Podobnie jak Morgan Stanley, ostrzega on, że rosnące ceny benzyny mogą zmniejszyć wydatki konsumentów na wyroby tytoniowe.
  • Wreszcie, średnia cena docelowa Altrii wśród 16 firm, które firma obejmuje, wynosi 56,83 USD.

Wnioski są do oceny przez Ciebie. Z mojego punktu widzenia obniżka ratingu może być dość mocna i przedwczesna. Z mojego punktu widzenia firmy tytoniowe są dobrym wyborem dla inwestora. Nie mówię, że wszystkie, ale duża część z tych spółek ma dłuższą historię na rynku, jeśli chodzi o wypłaty dywidend i podwyżki, wzrost, a co najważniejsze - większą ilość wolnej gotówki. Mojej opinii na temat sektora nie da się łatwo obalić - mówię to prawie cały czas, ale uważam, że nawet jeśli paczka papierosów podskoczy o kolejne 10 koron, palacz nie zamierza jej sobie odmówić (co najwyżej rozejrzy się za tańszymi alternatywami - tytoń, e-papierosy). Jest to jeden z powodów, dla których uważam, że przemysł tytoniowy będzie istniał jeszcze przez kolejne 5, 10, 20 lat (czy to w formie wyrobów tytoniowych, czy elektronicznych).

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet