S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Apple Pay Later może zniszczyć te dwie znane na całym świecie spółki wzrostowe

Największa firma na świecie oficjalnie wchodzi w branżę "kup teraz, zapłać później". Chociaż firma jest najbardziej znana ze swoich znanych na całym świecie produktów, to jednak segment usług był największym źródłem jej wzrostu w ciągu ostatnich kilku lat. Po zdobyciu przyczółka w branży rozrywkowej dzięki platformom do strumieniowego przesyłania muzyki i wideo, firma skierowała część swojej uwagi na stworzenie ekosystemu płatności cyfrowych.

Apple wprowadza nową usługę, która może przetasować karty.

Z usługi $AAPLPay-0.7%firmyApple korzysta ponad 500 milionów osób na całym świecie, a podczas konferencji Worldwide Developers Conference, która odbyła się na początku tego tygodnia, firma ujawniła nowy dodatek do ekosystemu: Apple Pay Later. Od połowy 2021 roku firma wprowadziła koncepcję pożyczek ratalnych, znanych pod nazwą "kup teraz, zapłać później" (BNPL).

Apple, dzięki swojemu iPhone'owi, ma w kieszeni ponad 1,2 mld ludzi, ma więc realną szansę zakłócić postępy obecnych liderów BNPL, takich jak Affirm $AFRM-4.6% i Block $SQ+0.9%.

BNPL wstrząsa światem

Kup teraz, zapłać później to najszybciej rozwijający się segment globalnego sektora płatności o wartości 10 bilionów dolarów. Jest on popularny wśród młodych, obeznanych z technologią konsumentów, ponieważ jest mało formalny i całkowicie cyfrowy, a w wielu przypadkach stanowi dla nich tańszą formę pożyczania pieniędzy niż tradycyjne formy niezabezpieczonego kredytu, takie jak karty kredytowe.

Na przykład w ramach usługi Apple Pay Later konsumenci nie będą obciążani żadnymi odsetkami ani opłatami, jeśli użyją jej do dokonania zakupu. Nabywcy zapłacą należną kwotę w czterech równych ratach w ciągu sześciu tygodni. Wygląda na to, że te terminy zostały już ustalone. Jest to model podobny do stosowanego przez firmę Afterpay, która była obecnie największym na świecie dostawcą usług pay-later, zanim w 2021 r. firma Block przejęła ją za 29 mld dolarów.

Z drugiej strony, Afirm oferuje bardziej elastyczne warunki. Klienci mogą spłacać swoje kredyty w czterech równych, nieoprocentowanych ratach w odstępach dwutygodniowych lub wybrać okres do 36 miesięcy z rocznym oprocentowaniem od 0% do 30%, w zależności od ich zdolności kredytowej. Affirm udziela również pożyczek do 17 500 USD, natomiast Afterpay koncentruje się bardziej na drobnych zakupach konsumenckich z limitem kredytowym w wysokości 2000 USD.

Apple Pay Later wyróżnia się przede wszystkim swoim zasięgiem. Możliwość korzystania z usługi w każdym miejscu, w którym akceptowane jest Apple Pay, może być kluczowym wyróżnikiem nowej usługi. Affirm i Afterpay w przeszłości opierały się na bezpośredniej integracji ze sklepami internetowymi swoich partnerów handlowych. Obie firmy wprowadziły niedawno karty cyfrowe w aplikacji, które umożliwiają korzystanie z usług BNPL w wielu miejscach. Jednak w przypadku Afterpay klienci są nadal ograniczeni do wybranych firm, ponieważ platforma pobiera od sprzedawców opłatę, dzięki której może oferować klientom pożyczki o zerowym oprocentowaniu.

Rosnący model

Kiedy Afterpay kupił Block, Affirm stała się największym na świecie dostawcą BNPL notowanym na giełdzie. Tytuł ten zdobyła dzięki kluczowym integracjom z platformą e-commerce Shopify i globalnym liderem e-commerce, firmą Amazon. Affirm jest obecnie opcją płatności przy kasie w 207 tys. sklepów internetowych, obsługując ponad 13,5 mld USD płatności w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a liczba wspomnianych sklepów stale rośnie.

Zajmowanie się tą branżą przez handlowców jest jednak zarówno czasochłonne, jak i kosztowne. Z perspektywy klienta korzystającego z Apple Pay, gdyby robił zakupy w Amazon, powstaje pytanie, czy wypróbowałby Affirm BNPL zamiast korzystać z Apple Pay Later, które będzie już wbudowane w jego urządzenie. Czy wejście Apple w tę przestrzeń może okazać się przeszkodą dla Affirm i Afterpay w pozyskiwaniu stamtąd nowych klientów i skutecznym omijaniu ich rynków akceptantów? Jest to z pewnością prawdopodobne.

Affirm, na przykład, ma obecnie 12,7 mln użytkowników. Afterpay, który jest teraz zintegrowany z ekosystemem Block's Cash App, ma ponad 44 miliony aktywnych użytkowników. Obie liczby to kropla w morzu w porównaniu z 500 milionami użytkowników Apple Pay, którzy już teraz praktycznie kwalifikowaliby się do ubiegania się oApple Pay w późniejszymterminie.

Problemy związane z tą koncepcją na korzyśćApple

Niefortunną cechą koncepcji"kup teraz, zapłać później" jest to, że w międzyczasie jej dostawcy tracą pieniądze. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku finansowego 2023 (który kończy się 30 czerwca) spółka Affirm poniosła stratę 520 mln USD przy przychodach 985 mln USD. A przed przejęciem Afterpay również stale wykazywał straty.

W miarę wzrostu stóp procentowych koszt finansowania tych krótkoterminowych pożyczek będzie stopniowo wzrastał, podobnie jak odsetek konsumentów, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań, co może prowadzić do jeszcze większych strat. Ponieważ BNPL opierają się na stosunkowo niewielkich opłatach lub odsetkach (w przypadku Afirm), będą musiały rozwinąć skalę działalności, zanim ich modele biznesowe zaczną przynosić zyski.

Apple może mieć przewagę także w tej dziedzinie. Po pierwsze, wskaźnik rezygnacji może być wyższy niż u konkurencji, ponieważ usługa jest powiązana ze smartfonami klientów. Po drugie, biorąc pod uwagę bilans firmy, w którym znajduje się 51 mld USD w gotówce, ekwiwalentach i zbywalnych papierach wartościowych, teoretycznie mogłaby ona sama sfinansować wiele kredytów Apple Pay Later, eliminując potrzebę finansowania i związane z nim koszty.Jedno jest jednak pewne. Dotychczasowi gracze, którzy kupują teraz, płacą później, nie będą mogli spać spokojnie, gdy największa firma świata wkroczy na ich teren.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet