S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Energetické společnosti jsou na samém vrcholu. Ale rozhodně ještě nemusí být pozdě. Tady jsou 3 kandidáti

Před dvěma lety byly ropné společnosti globálními vyvrheli. Váha energetického sektoru v indexu S&P 500 klesla pod 2 %, což je u odvětví, které kdysi tvořilo více než 20 % tržní hodnoty indexu, velice překvapivý pokles. Někteří energetičtí giganti měli dokonce menší valuaci, než spekulativní pochybné firmy, které ani netvořily žádnou hodnotu.

Ropný a energetický sektor celkově zažívá renesanci

Obrat od té doby byl stejně překvapivý, ne-li ještě překvapivější. Exxon $XOM+1.2% právě dosáhl nového historického maxima. Akcie energetických společností letos vzrostly o 62 % poté, co v roce 2021 vzrostly o 48 %. Vypadá to, že se rozhodně blíží světlejší zítřky energetického sektoru.

Otázkou nyní je, jestli tohle není konec párty a energetika se opět nepřeváží do strmého pádu. V posledních měsících občas energetické akcie stagnovaly, i když ceny ropy rostly, což bylo známkou toho, že investoři na tento příběh plně nenaletěli. Retail se navíc sektoru vyhýbá kvůli obavám o životní prostředí. A myslím si, že i kvůli zřejmému nástupu EV.

Energetika má však ještě prý další prostor k růstu. Stále je čas na nákup akcií, zejména pro investory, kteří jsou ochotni uvažovat o pojmu "energetika" v širším slova smyslu. To znamená nakupovat také společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje energie a hodnotit společnosti částečně podle jejich úsilí o snižování emisí uhlíku, což je klíčový trend do budoucna - a v dlouhodobém horizontu bude přinejmenším stejně velkým ekonomickým faktorem, jako je dnes tradiční využití energie.

I po růstu akcií v posledních dvou letech je energetika stále nejlevnějším sektorem v indexu S&P 500, který se obchoduje za 9,8násobek očekávaných zisků v příštím roce - jediný sektor pod 10násobkem zisků. Energetika nyní tvoří 15 % zisků indexu a přibližně 5 % jeho tržní kapitalizace, což je "rozpětí, které podle našeho názoru pravděpodobně nepřetrvá", napsal analytik společnosti Truist Neal Dingmann. A rozvahy v tomto sektoru jsou zdravější než v posledních letech.

Dochází také k politickým změnám, které mohou být pro ropné a plynárenské společnosti výhodné. Nick Deluliis, generální ředitel pittsburské plynárenské společnosti CNX Resources $CNX+0.7%, říká, že politici, kteří vyzývali energetické společnosti k omezení těžby, jsou nyní "přepadeni realitou", protože ceny benzínu rostou a Evropa se snaží zbavit ruských fosilních paliv.

SHELL

Velké nadnárodní ropné společnosti zeštíhlují a omezují nevýkonné provozy. Všechny akcie vzrostly a jejich finanční výsledky jsou stejně dobré jako kdykoli předtím.

Společnost Shell $SHEL+1.2% , která má nejvyšší tržby z evropských ropných a plynárenských společností, se po pandemii stala více všestranným podnikem a přidala rostoucí větrnou a solární divizi. Dne 7. června oznámila, že v Texasu začne prodávat energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů. 

Jednou z velkých výhod společnosti Shell je její podnikání v oblasti zkapalněného zemního plynu, které je největší na světě. Poptávka po zkapalněném zemním plynu prudce vzrostla, protože Evropa se snaží zbavit ruského zemního plynu a ceny v USA se za posledních šest měsíců více než zdvojnásobily. Společnost Shell se obchoduje za méně než sedminásobek očekávaného zisku v roce 2023, což je méně než u srovnatelných společností, a má nižší dividendový výplatní poměr, což znamená, že má větší prostor pro zvýšení dividendy v následujících čtvrtletích.

Jedním z kandidátů je jednoznačně SHELL

Enel

Oživení ropných a plynárenských společností neznamená, že země opouštějí environmentální cíle. Ve skutečnosti Evropa zřetelně urychluje rozvoj své infrastruktury obnovitelných zdrojů a nedávno oznámila plány na zdvojnásobení solární kapacity do roku 2025 a zvýšení svého cíle pro množství energie z obnovitelných zdrojů na 45 % do roku 2030. 

Mimochodem - docela solidní dividenda

Jedním z příjemců je italská energetická společnost Enel $ENEL.MI , jejíž dceřiná společnost Enel Green Power je špičkovým výrobcem energie z obnovitelných zdrojů, což jí umožňuje využívat vládní financování přechodu na zelenou energii. Inovační fond EU například zaplatí 20 % nákladů na rozšíření sicilské továrny na solární panely. Enel se obchoduje za méně než desetinásobek odhadu zisku na příští rok a banka J.P. Morgan jej označuje za "nejlevnější způsob, jak hrát na růst obnovitelných zdrojů".

Sunrun

Spojené státy přijímaly zelené politiky pomaleji než Evropa, ale v poslední době je regulace přívětivější. Prezident Joe Biden nedávno oznámil, že osvobodí některé dovážené solární panely od navrhovaného cla, které poškodilo toto odvětví, a využije zákon o obranné výrobě k urychlení výroby solárních panelů v USA. 

Solární energie zažívá velký boom. Sunrun nyní ovšem potrestal pád trhu

Kongres rovněž projednává prodloužení daňových úlev na solární energii. Jedním z příjemců těchto opatření je společnost Sunrun $RUN+1.2% , která vyvíjí solární projekty pro obytné domy a pronajímá vyrobenou energii majitelům domů. Sunrun je největším americkým developerem solárních zařízení pro domácnosti. Podle analytika banky Credit Suisse Maheepa Mandloie má společnost vzhledem ke svému rozsahu a nákladové struktuře nejlepší pozici, ze které může těžit, a její akcie mohou z nedávných 27 USD vzrůst na 70 USD.

Sázka na energetiku se tudíž opravdu stále může vyplatit. Je to ovšem dost ošemetné - záleží totiž na úhlu pohledu.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 501 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Obnovitelné zdroje, zachytávání CO2 atd. určitě. Z dlouhodobého hlediska výborný sektor. Nakupovat teď na vrcholu ropáky je ale blbost

Přesně tak :)

Tak když se podívám třeba na ten Shell, tak je zhruba na úrovni kde byl před tím pádem 2020. Aktuálně to nevypada, že by tento druh energii řekl své poslední slovo, nehledě na to že se většina snaží přeorientovat na nové zdroje příjmů.