Tesla není naceněna na 10 let dopředu a tady 👇 je proč

Ocenění Tesly je v posledních letech pravděpodobně jedním z nejžhavějších témat mezi investory po celém světě. S tržní kapitalizací přes 1 bilion dolarů se společnost zdá opravdu dobře ohodnocena, přesto se názory v tom, jak moc do budoucna firma oceněna reálně je, liší. Rozhodl jsem se proto sám pokusit Teslu ocenit a přijít na kloub tomu, jaký ze dvou táborů (býků a medvědů) má pravdu...Doufám, že se text dostane i ke @kevinporters, protože to byl právě jeho příspěvek (ve kterém se nakonec dostal na valuaci 3 bilionů dolarů), který mě donutil následující řádky sepsat...😄 

 

 

Metoda

Ačkoli čísla trailing P/E jsou u společností, které rostou tak rychle jako Tesla $TSLA-0.5%, obecně zcela bezvýznamná, můžeme extrapolovat jejich současný růst a určit, jaké by bylo jejich trailing P/E v příštích několika letech, pokud by jejich tržní kapitalizace dále nerostla. Přestože jejich tržní kapitalizace mírně vzrostla, použijme tržní kapitalizaci ve výši 1 bilionu dolarů, abychom určili, zda si společnost Tesla $TSLA-0.5% skutečně zaslouží být bilionovou společností.

 

Trendy

Pokud jde o tržby (LTM), společnost Tesla $TSLA-0.5% vzrostla z 28 176 milionů dolarů na konci 3. čtvrtletí 2020 na 46 848 milionů dolarů na konci 3. čtvrtletí 2021. Meziročně jde o 66% nárůst. Z hlediska provozní marže vzrostla společnost Tesla z 9,2 % ve 3. čtvrtletí 2020 na 14,6 % ve 3. čtvrtletí 2021. Pokud jde o čistý zisk (LTM), vzrostl společnosti Tesla z 556 milionů dolarů po 3. čtvrtletí 2020 na 3 468 milionů dolarů po 3. čtvrtletí 2021. Meziroční nárůst činí 524 %.

 

Budoucnost

Je zřejmé, že společnost Tesla nebude schopna udržet tak vysoké tempo růstu. Údaj o čistém zisku je silně zkreslen jejich nízkou ziskovostí v roce 2020 a jejich marže mohou poněkud utrpět, protože začnou rozjíždět dvě nové továrny, které staví.

 

Přesto jsou tyto dvě nové továrny každá větší než jejich dvě současné továrny dohromady a jsou mnohem efektivněji rozmístěny. Kromě toho budou používat nové technologie, což by mělo marže o dost zvýšit. 

 

Kromě toho se procento prodejů Modelu 3 (jejich nejlevnějšího vozu) sníží, protože v těchto nových továrnách budou rozšiřovat výrobu Modelu Y a znovu uvádět osvěžené modely S a X, takže by se měly zvýšit ASP.

 

Čísla

Když jsem dal dohromady všechny informace z předchozí části, vytvořil jsem nejhorší a nejlepší scénář pro čísla společnosti Tesla $TSLA-0.5% do roku 2024. V nejhorším případě předpokládám, že dojde k významným nepředvídaným komplikacím, které způsobí, že těchto čísel nedosáhnou, v nejlepším případě očekávám, že je splní nebo dokonce mírně překročí. To nás přivádí k následující projekci:

 

Tržby

 

Příjmy


Provozní marže

Vzhledem ke kombinaci pozitivních a negativních vlivů na marže díky novým továrnám ponechám marže v roce 2022 na stejné úrovni a od roku 2023 obnovím rostoucí trend.

Čistý příjem

Vynásobením celkových příjmů provozní marží získáme následující čistý příjem:


P/E

Vydělíme-li naši tržní kapitalizaci ve výši 1 bilion dolarů předpokládaným čistým ziskem, získáme následující trailing hodnoty P/E v případě, že akcie zůstanou na stejné úrovni kolem této tržní kapitalizace:


Závěr

Pokud se společnost Tesla $TSLA-0.5% bude obchodovat bez změny na úrovni tržní kapitalizace kolem 1 bilionu dolarů a bude pokračovat ve své současné trajektorii, bude se do konce roku 2024 obchodovat s trailing P/E mezi 30 a 48. 

 

V závislosti na tom, který scénář se naplní (nejlepší nebo nejhorší), a na tom, co považujete za spravedlivé ocenění pro společnost, jejíž tržby a marže rostou tak rychle, jako je tomu u Tesly $TSLA-0.5%, mají akcie v ceně zahrnuty 1 až 3 roky růstu.

 

Závěrem lze tedy říci, že oblíbený názor, že "Tesla má v ceně desetiletí růstu", je falešný.

 

Důležitá poznámka

Pro zjednodušení jsem se zabýval pouze automobilovým průmyslem společnosti Tesla $TSLA-0.5%, protože ten tvoří naprostou většinu jejích příjmů a téměř veškerý čistý zisk v době psaní tohoto článku. Je zřejmé, že všechny budoucí obchodní modely společnosti Tesla, zejména energetický a softwarový, si zaslouží, aby byly při přiřazování ocenění společnosti zohledněny.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @emil333 má karmu 799 a je členem této skupiny od 16/08/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

DYOR samozřejmě

přesně tak 😎

@emil333 Jsem rád, že vás můj text takto inspiroval 😂. Dobře jsem si početl a přesně jak píšete...energetický a softwarový potenciál je u $TSLA-0.5% extrémně důležitý. Třeba se taky dostanete na 3 biliony, když je zahrnete 😁