S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Sektorová daň versus ČEZ

Zatímco evropské i americké burzy zahajují týden opatrným růstem, česká burza se propadá. Hlavním viníkem je ČEZ - resp. nejnovější úvaha koaličních politiků ohledně zavedení nové sektorové daně ve výši až 25%! Zavedení takového daně by samozřejmě významně ovlivnilo ziskovost i celkovou hospodářskou situaci ČEZu a úvahy tohoto druhu jsou i hlavním důvodem dnešního výrazného propadu akcií ČEZu (celkově přes 10%, v jednu chvíli i přes 13%!).

Sekundárním důvodem jsou nejasnosti ohledně dividendy za r. 2021. Stále není stanovena její definitivní výše. Její návrhy navíc ukazují, že s ohledem na masivní nárůst ceny akcií z posledního roku výrazně klesne procentní poměr dividendy vůči ceně akcie (téměř jistě bude méně než 5% hrubého výnosu). Dalším negativem je vysoce pravděpodobné posunutí termínu jejího vyplacení.


Autor @dalibor007 má karmu 88 a je členem této komunity od 07/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Nevěřím státu vůbec v ničem. Proto bych nikdy to polostátního ČEZu nikdy nešel. No a jak píše @spritely22, víc peněz můžou dostat mnohem elegantněji a bez nějakých bláznivých daní

Ze strany vlády je tohle absolutní fuck up. Oni si prostě z ČEZu nemůžou vytáhnout vyšší divi, raději zavedou sektorouvou daň.🙄

Navíc snad úplně nejhorší je, jakým způsobem jsou tyto zprávy podávány a značná nejdenota koalice...

ČEZ "bohužel" většinově vlastnen státem a pak to takhle dopadá

ČEZ mi přijde jako určitá jistota, stát jej nikdy nenechá padnout. O něco horší jsou jeho úvahy o sektorové dani či o vytěsnění minorit. akcionářů. Vladě se ani nedaří toto téma dobře komunikovat, což jsme ostatně viděli včera na reakci akcií ČEZu.

padnout ho sice nenechá, za to ale shodí cenu akcie :/

Nápad na sektorové daně už tu byl, přišla s ním ČSSD. Naštěstí neuspěl. Je pro mne nepochopitelné, že teď se jej snaží vzkřísit středopravá vládní koalice.

V případě ČSSD se není čemu divit. Avšak od této vlády bych čekal jiný přístup.

Jaký očekáváte další vývoj akcií ČEZu? Způsobí úvahy o zavedení nové daně konec "spanilé" jízdy akcií ČEZu?

Jízda už skončila