S&P 500 ^GSPC
5,026.98
-0.48%
Nvidia NVDA
$842.36
-3.64%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Meta META
$494.59
-1.03%
Apple AAPL
$168.24
-0.67%
Alphabet GOOG
$157.00
+0.64%
Microsoft MSFT
$412.10
-0.60%
Tesla TSLA
$156.25
-0.55%

Liczby są jasne: BYD detronizuje Teslę jako króla pojazdów elektrycznych

Chińska firma BYD, wspierana przez Warrena Buffetta, wyprzedziła Teslę $TSLA-0.5% w globalnej sprzedaży EV. Grupa producentów samochodów i baterii z siedzibą w Shenzhen przygotowuje się również do wejścia na rynki zagraniczne. Czy dominacja BYD może się utrzymać? Jak Warren Buffett ocenia firmę ? 👇


BYD, chińska grupa motoryzacyjna wspierana przez Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, zdetronizowała Teslę Elona Muska jako największego na świecie producenta pojazdów elektrycznych pod względem sprzedaży, sygnalizując rosnącą dominację Chin w sektorze.

BYD z siedzibą w Shenzhen sprzedał 641.000 pojazdów w pierwszych sześciu miesiącach roku, co stanowi ponad 300% skok w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, zgodnie z plikami firmy. To w porównaniu z 564 000 pojazdów sprzedanych przez Teslę, która winiła trudny drugi kwartał za zakłócenia łańcucha dostaw i sprzedaży w Chinach po tym, jak jej operacje zostały dotknięte ograniczeniami związanymi z koronawirusem i ograniczeniami podróży.

Wzrost BYD podkreśla umacniającą się pozycję Chin w dziedzinie energii odnawialnej, które mogą pochwalić się przewagą skali i kosztów w dużej części łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych, baterii oraz energii wiatrowej i słonecznej. "Wyniki wyglądają imponująco" - powiedział o wzroście sprzedaży BYD Jeff Chung, analityk rynku motoryzacyjnego w Citigroup.

Wiele modeli BYD to hybrydy typu plug-in, które podczas dłuższych podróży oprócz tradycyjnego silnika wykorzystują dużą baterię, ale zgodnie z chińskimi zasadami sprzedaży liczą się jako pojazdy "zeroemisyjne". BYD, który jest częściowo własnością Berkshire Hathaway Buffetta, wyprzedził również południowokoreański LG jako drugi na świecie producent baterii do EV, po chińskiej technologii Contemporary Amperex, znanej jako CATL.

BYD wyprzedził LG Energy pod względem miesięcznego udziału w rynku od kwietnia. Było to częściowo spowodowane zakłóceniami w fabryce Tesli w Szanghaju po tym, jak najludniejsze miasto Chin zostało zmuszone do dwumiesięcznego zamknięcia, aby powstrzymać falę przypadków koronawirusa Omicron. Tesla, wraz z grupą chińskich producentów samochodów elektrycznych, w tym Li Auto, Xpeng i Nio, została dotknięta blokadą bardziej niż BYD, który skorzystał na tym, że większość jego fabryk nie znajduje się w regionach i miastach, które ucierpiały z powodu najsurowszych ograniczeń.

Pod względem wzrostu BYD też radzi sobie znacznie lepiej ( w tym roku) $TSLA-0.5% jest na poziomie -41% YTD.


Analitycy widzą wzrost krajowego przemysłu motoryzacyjnego w Chinach jako prekursora tektonicznej zmiany na globalnym rynku motoryzacyjnym, ponieważ chińscy producenci pojazdów elektrycznych zaczynają kierować się na rynki eksportowe. W ubiegłym roku Chiny, największy na świecie rynek samochodowy, wyeksportowały ponad pół miliona pojazdów elektrycznych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Jednak około jedną trzecią chińskiego eksportu do Europy stanowiły europejskie marki będące własnością Chin, takie jak Volvo Cars i MG Motor, podczas gdy tylko 2 procent stanowiły marki chińskie. Blisko połowa pochodziła od Tesli, a pozostałe 14 procent od europejskich spółek joint venture w Chinach. BYD jednak "strzela na wszystkie cylindry", z produktami obejmującymi wiele krytycznych segmentów rynku EV. BYD ma też wkrótce rzucić wyzwanie zagranicznym producentom samochodów na ich rodzimym gruncie, zwłaszcza w USA. "Będą wykonywać naprawdę agresywne ruchy, aby przejść na arenę międzynarodową.

Czy Buffett nadal posiada udziały w BYD?

W 2008 roku firma Buffetta, Berkshire Hathaway, kupiła 225 milionów akcji BYD za 232 miliony dolarów. Z najnowszego listu Berkshire do akcjonariuszy wynika, że na dzień 31 grudnia 2020 roku nadal posiadał te akcje - z tym, że ich wartość rynkowa wzrosła do około 5,9 mld dolarów.

  • Gigantyczny zwrot w zaledwie 12 lat 👆 Prawie 30-krotny.
  • Na razie nie mamy żadnych aktualizacji na temat tej stawki Buffetta.

Dlaczego widzi w BYD ukryty skarb?

Wiceprezes Berkshire Charlie Munger jako pierwszy zwrócił uwagę Buffetta na firmę BYD i jej założyciela Wang Chuanfu.

"Charlie zadzwonił do mnie pewnego dnia i powiedział: 'Musimy kupić BYD, ten facet, który nim kieruje, jest lepszy niż Thomas Edison'" - Buffett powiedział CNBC w 2018 roku.

"Ten facet jest połączeniem Thomasa Edisona i Jacka Welcha - poniekąd jak Edison w rozwiązywaniu problemów technicznych i poniekąd jak Welch w robieniu tego, co trzeba" - powiedział. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego".

Będąc pod wystarczającym wrażeniem, Buffett i jego zespół rozpoczęli rozmowy z BYD i początkowo zaoferowali zakup 25 proc. udziałów w firmie. Wang chciał wsparcia amerykańskiego miliardera, ponieważ wiedział, że zwiększy to publiczny profil producenta samochodów i pomoże mu w penetracji rynku amerykańskiego. Odrzucił jednak Buffetta, ponieważ nie chciał rozstać się z ponad 10% akcji BYD.

"Był człowiekiem, który nie chciał sprzedać swojej firmy" - powiedział Buffett magazynowi Fortune. "To był dobry znak".

Berkshire ostatecznie zadowolił się pakietem 9,9%, który kupiła jego spółka zależna MidAmerican Energy. Udział ten stanowił około 25% akcji BYD notowanych w Hongkongu i 8,25% wszystkich akcji pozostających w obrocie.

"Krwawy cud"

Munger bronił nietypowego zakładu na chiński startup technologiczny podczas dorocznego spotkania Berkshire w 2009 roku.

"BYD nie jest jakąś firmą venture capital na wczesnym etapie rozwoju" - powiedział. Munger zwrócił uwagę, że Wang wyprowadził już przedsięwzięcie ze stabilnego startu do pozycji światowego lidera w produkcji akumulatorów litowych i komponentów do telefonów komórkowych.

Wang "nie był zadowolony z tego, że dokonał kilku cudów", powiedział Munger, więc przedsiębiorca następnie skierował swoją uwagę na przemysł motoryzacyjny. BYD mimo ograniczonego kapitału stawił czoła ostrej konkurencji, ale szybko wyprodukował najlepiej sprzedający się model samochodu w Chinach.

  • Jak to widzisz?
  • Czy BYD może udowodnić swoją jakość i z sukcesem rozszerzyć działalność na świat? Czy może też na dobre zdetronizować Teslę?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet