S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Druhý srpnový týden proběhl na finančních trzích v pozitivním světle. Náladu na burze zvedla snižující se inflace v USA. Po červnových číslech, kdy inflace byla na hodnotách 9,1 %, nastal pokles na 8,5 %.

To pro investory může znamenat, že FED nebude tak rychle tlačit na další zvyšování úrokových sazeb.

Dobrým výhledem se ale bohužel nemohou pochlubit ostatní západní země, kde inflace neustále narůstá a centrální banky se nadále snaží zkrotit rekordní hodnoty spotřebitelských cen. To odráží celkový sentiment na obchodníky a byznys, kde negativní nálada může působení vysoké inflace prodloužit.

ČNB v novém složení bankovní rady pozměnila strategii původní sestavy a úrokové sazby ponechala na stejných hodnotách i přes rostoucí míru inflace. Zároveň se snaží udržet sílu koruny vůči euru tím, že na trzích ve velkém prodává své devizové rezervy a zvyšuje tak poptávku po domácí měně.

Od začátku třetího kvartálu tohoto roku akciové trhy pomalu, ale jistě rostou a zámořský index S&P 500 připsal více než 12 %. Tím se roční ztráta tohoto indexu snížila skoro na polovinu. Technologický Nasdaq 100 narostl o 17%.

Nelze však očekávat, že by kapitálové trhy pokračovaly v rostoucím tempu až do konce roku, neboť pořád panuje vysoká volatilita a citlivost na vnější podněty. Investory čekájí historicky nejvíce volatilní měsíce roku, jimiž jsou vždy září a říjen. Predikce mnoha analytiků předpovídají obrovský burzovní pád, tak jak tomu historicky bylo během minulých světových krizí.

Cena lehké americké ropy WTI po dvoutýdenním poklesu opět vzrůstá a překonala hranici 90 dolarů za barel. Na konci minulého týdne se obchodovala za cenu 92 dolarů. Obchodníci s ropou totiž vyhlížejí vyšší poptávku v rámci přípravy na zimu.

Index pražské burzy nezaostal za zahraničními trhy a také ukončil obchodní týden v plusových hodnotách a připsal 2,3 %. Hlavní zprávou bylo zveřejnění hospodářských výsledků ČEZ, kde se čistý zisk vyšplhal na 6,9 miliardy korun, a akcie v týdnu vzrostly o 5 %. Hodnoty akcií ČEZ jsou v současnosti velmi citlivé na jednání o zavedení daně z mimořádných zisků. Velkou událostí bylo také schválení fúze české bezpečnostně-kybernetické společnosti Avast s americkým NortonLifeLock. Po zveřejnění zprávy akcie Avast vzrostly během jediného dne o 40 %.

Následující týden nabídne pokračování výsledkové sezóny za předešlý kvartál, ve kterém se hospodářskými reporty pochlubí další světové firmy. Za zmínku stojí sledovat technologický Sea Limited, řetězec velkoobchodních domů Walmart nebo strojírenský koncern vyrábějící zemědělské stroje John Deere.

Negativním výhledem do dalších týdnů je pro investory rostoucí konflikt mezi Tchaj-wanem a Čínou, do kterého vstoupila i americká delegace. V ohrožení jsou tím i další světové ekonomiky, kterých by se dotklo opětovné omezení největšího dodavatelského řetězce, a tím by se prohloubila současná ekonomická krize, nehledě na to, jak fatální dopad to může mít na akciové trhy a retail investory.

A co myslíte vy? Půjde trh nahoru nebo nás čeká prudký propad?

Graf: Porovnání indexu S&P 500 v letech 2008 (žlutá osa) a 2022 (bílá osa), zdroj: Michael J. Kramer

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @investhy má karmu 14 a je členem této komunity od 08/03/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Hore, hore a vyššie, platí pre US Európa dole.

příští měsíc očekávám návrat propadů

Já spíše až v říjnu, ale babo raď 😇

nebo třeba tento rok nepřijde nic 🤷‍♂️ ale nedávalo by mi to smysl