Nio, XPeng a Li Auto: Co způsobilo včerejší masivní výprodej

Včerejší trh byl poměrně brutální, proto není překvapením, že zaznamenal například NASDAQ v jednu chvíli poklesl až o 3,24 %. Čínští výrobci elektromobilů Nio $NIO-0.9%, XPeng $XPEV-5.2% a Li Auto $LI-1.5% však dostali dvojitou ránu. Jak již včera psal @almighty, stalo se tak poté, co čínská společnost Didi $DIDI oznámila, že pod tlakem čínské vlády stahuje své akcie z newyorské burzy. 

 

Včerejší propady:
$NIO-0.9%     -11,19 % 
$XPEV-5.2%  -9,20 %
$LI-1.5%         -15,96 %


Co bude podle mě dál 

Navzdory nedávným makro faktorům, které ovlivnily ceny akcií společností Nio, XPeng a Li Auto, každá ze společností ve svém posledním kvartálním reportu dodávek ohlásila silný růst pokud si ještě vzpomínáte. 

Společnost Nio $NIO-0.9% dodala v listopadu rekordních 10 878 vozů, čímž se její celoroční bilance zvýšila na téměř 81 000 vozů. To představuje nárůst o 120,4 % oproti předchozímu roku. 

To však relativně bledne ve srovnání s 285% meziročním nárůstem XPengu $XPEV-5.2% v dosavadním roce 2021. A stejně jako Nio, i Li $LI-1.5% vykázala rekordní listopadové dodávky ve výši téměř 13 500 kusů.

Ačkoli tito výrobci elektromobilů zatím dobře zvládají omezení v globálním dodavatelském řetězci, nejsou imunní vůči obavám investorů souvisejícím s pandemií a čínskými regulačními orgány. 

Nejistota ohledně omikronové varianty a toho, jaké dopady by mohla mít na oživení světové ekonomiky, vede investory obecně k odmítání rizika. A oznámení společnosti DiDi $DIDI přilévá podle mě akorát olej do ohně pro akcie čínských společností obchodovaných v USA.

Investoři, kteří se dívají na úroveň společnosti, však mohou pokles akcií považovat za příležitost. Společnost XPeng uvedla v září na trh svůj nový chytrý sedan P5. V listopadu dodala 2 154 vozů P5 a uvedla, že si udržuje "solidní počet nevyřízených objednávek" nové nabídky. 

V červenci 2021 uvedla XPeng $XPEV-5.2% na trh také nové SUV smart a minulý měsíc dodala více než 5 500 vozů G3i. Li $LI-1.5% se zaměřuje zase na jinou část zákazníků než Nio i XPeng. Prodává totiž SUV Li One, které obsahuje malý benzinový motor, jenž pomáhá zajistit větší dojezd se schopností dobíjet baterie.

Poptávka v Číně stále roste a Nio již zahájilo prodej v Evropě, přičemž dodávky do Norska začaly loni v létě. Společnost plánuje pokračovat v expanzi na velkém evropském trhu s elektromobily i v příštím roce. 

Přestože makroprostředí jde nyní proti těmto konkrétním jménům, dlouhodobí investoři by mohli podle mě zjistit, že je vhodná doba k nákupu, protože tyto firmy pokračují ve své výkonnosti.

*PS: Nejedná se o investiční doporučení

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @emil333 má karmu 1169 a je členem této skupiny od 16/08/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

15. prosince se vyjádří FED k inflaci a 18. prosince jsou dny NIO. Vidím to že 16 a 17 prosinec budou ideální dny k investici. 😎

Určitě ano, 15 a 18 budou pro $NIO-0.9% hodně důležité. Včerejší propad mě pěkně naštval, tak uvidíme, jak se situace ještě vyvine 😁

Nedokážu si představit jak velký by musel být strach z čínských akcií, aby po 18. prosinci nešly akcie $NIO-0.9% vzhůru.

👌

Zrovna minulý týden jsem zainvestovala do $NIO-0.9% a o pár dní později tohle ach jo 😭