S&P 500 ^GSPC
5,090.15
+0.40%
Nvidia NVDA
$794.01
+2.24%
Alphabet GOOG
$139.35
+1.40%
Meta META
$490.71
+1.38%
Amazon AMZN
$175.18
+1.17%
Microsoft MSFT
$409.45
+0.42%
Tesla TSLA
$202.25
+0.11%
Apple AAPL
$181.61
+0.10%

BlackRock: Investiční kolos, kterému patří celý svět

Vyhledejte si nejlepší firmy pro správu investic na světě a najdete Blackrock na prvních místech všech žebříčků. Je možné, že jste o firmě ještě neslyšeli, protože ji lidé mimo investiční sektor příliš neznají, přesto je pravděpodobné, že drží podíl ve značné části největších společností na světě, jejichž produkty dennodenně používáte. 


BlackRock

Společnost BlackRock $BLK+0.2% se sídlem v New Yorku je americká nadnárodní firma zabývající se správou investic. Firmu založili Larry Fink a Rob Kapito v roce 1988 a za posledních 33 let se masivně rozrostla do takových rozměrů, že dnes spravuje ohromujících 9,5 bilionu dolarů, což by z ní (kdyby byla zemí) letos udělalo v rámci HDP třetí největší zemí na světě, hned za USA a Čínou.

Kdysi začínala od samostatné společnosti pro správu investic zaměřené na poskytování služeb v oblasti správy aktiv a řízení rizik klientům až po firmu, která sdružuje odborné znalosti napříč odvětvím kapitálových trhů a zabývá se také alokací aktiv, správou portfolia, finančním modelováním a řízením rizik. Pojďme se tedy podívat na pár důvodů, proč společnost BlackRock prakticky vlastní celý svět...


Druh majetku, který spravují

Jak jsem již říkal, společnost dnes spravuje aktiva ve výši 9,5 bilionu dolarů. Tato částka není jejich vlastní, ale jedná se o aktiva, která spravují jménem svých klientů. Jedná se o aktiva, která patří klientům, zejména penzijním fondům obyčejných lidí, jako jsou policisté, zdravotní sestry, učitelé a mnoho dalších, o hotovost, akcie, alternativy, nemovitosti atd. Téměř 60 % všech spravovaných aktiv je určeno pro institucionální investory, převážně jde o produkty spojené s akciovými trhy. 

Jen tak abyste získali představu o tom, jak velké pozice BlackRock $BLK+0.2% v těchto největších společnostech na světě zaujímá, tak níže v tabulce 👇 je jeho 5 momentálně největších pozic v portfoliu. V tabulce najdete nejen aktuální hodnotu těchto pozic, ale také % podíl, který $BLK+0.2% v dané společnosti drží. 

SpolečnostHodnota pozice % Podíl ve firmě
Apple $AAPL+0.1% $145,210,694,0006,20 %
Microsoft $MSFT+0.4% $142,966,433,0006,74 %
Amazon $AMZN+1.2% $92,408,079,0005,55 %
Google $GOOG+1.4% $54,488,946,0006,76 %
Tesla $TSLA+0.1% $40,968,213,0005,33 % 


Celkově tvoří portfolio BlackRocku 5454 pozic, z čehož 385 z nich bylo přidáno jen za posední čtvrtletí. Podle údajů agentury Bloomberg vlastní BlackRock $BLK+0.2%, Vanguard Group a State Street Corp. dohromady přibližně 22 % společností z indexu S&P 500 $SPX.

Klienti a zaměstnanci jsou na prvním místě

Odpověď na otázku, proč společnost BlackRock vlastní svět, by se dala vysvětlit jednou větou: "jejich klienti jsou pro ně na prvním místě". Právě díky tomu zastiňují a vítězí nad svými konkurenty. Jádrem firmy je klient všude tam, kde tomu tak u jiných firem není...

Společnost BlackRock neřídí jednotlivci, ale tým více než 16 000 zaměstnanců ve více než 35 různých zemích. Firma věří v honbu za dokonalostí, která se dosahuje, když se práce vykonává v týmu a každý přispívá tím nejlepším, co umí. Podle provedeného průzkumu je tak 72 % zaměstnanců společnosti s prací spokojeno.

No a tady je to kouzlo. Firma nabízí spokojenost s prací, což znamená, že zaměstnanci jsou zapálení pro práci, kterou dělají, a na oplátku se společnosti Blackrock daří jistý úspěch, který z ní dělá světovou jedničku.

BlackRock je ale velmi chytrý také v jiném ohledu, přijímá na vyšší pozice totiž docela pravidelně vládní úředníky. Najímání již zkušených lidí, a to i z vládních firem, je totiž geniální tah, který jej odlišuje od konkurence. 

Například Brian Deese dříve pracoval jako hlavní poradce prezidenta Baracka Obamy a dokonce byl zástupcem ředitele Národní ekonomické rady v USA než se objevil na pozici globálního vedoucího oddělení udržitelného investování ve společnosti BlackRock.

Aladdin

Aladdin, elektronický systém vybudovaný v roce 1999 společností BlackRock je považován za její mistrovský tah. Tento elektronický systém provádí analýzu rizik pro své klienty, přijímá citlivé údaje od bank, pojišťoven a dalších institucí. 

Aladdin pomáhá společnosti získat přehled o správě finančních aktiv v hodnotě dalších 21,6 bilionu dolarů a spravuje také 30 000 investičních portfolií. Vytváří hodnotu tím, že pomáhá umožnit informované rozhodování, efektivní obchodování a účinné řízení rizik.

Na systém Aladin spoléhají technologičtí giganti jako Apple $AAPL+0.1%, Microsoft $MSFT+0.4% atd. Tento systém používají ironicky i firmy, které jsou konkurenty společnosti BlackRock 😂, jako jsou Vanguard a State Street Global Advisors.

Skvělá obchodní strategie

Nechte mě vysvětlit, jak vyrostl BlackRock ze začínajícího podniku na tak velkou firmu, která vlastní prakticky celý svět. Společnost toho dosáhla hlavně tak, že má akcie a hlasovací práva v mnoha největších evropských a globálních společnostech v odvětvích, jako je energetika, ropa, plyn a samozřejmě finance. 

Společnost drží veřejné prostředky ve formě dluhopisů, má podíly v nemovitostech a je auditorem a poradcem vlád spolu s tím, že je také investorem do mnoha centrálních bank. Ano, čtete správně. Tato firma expandovala tak dobře a je tak spolehlivá, že dokonce i vlády po celém světě vyhledávají její pomoc.

Závěr 

Zdá se, že společnost BlackRock je stále větší a větší. Pokračuje ve skupování domů, podniků a dalších bank, čímž dále zvyšuje svůj růst. Jejich technologie a zdatnost v řízení rizik jim umožnily profitovat z nejtěžších finančních časů v lidské historii. Mnozí na tuto společnost ukazují prstem a nazývají ji stínovou bankou nebo "příliš velkou na to, aby padla". Jedno je ale jisté, BlackRock $BLK+0.2% spravuje tolik peněz a má takový vliv, že se dá s jistotou říci, že ovládá celý svět.

DISCLAIMER: Nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

BlackRock znám už spoustu let. Možná by byl zajímavý i samotný CEO Larry Fink, jak to všechno vybudoval.

BlackRock vlastni cely svet? Dost tezko, vlastni to jejich klienti v podobe ETF a BLK jako spravce tech fondu vlastni jejich akcionari;)

Vždyť já vím, byl to jen slovní obrat 😅. Jde spíš o tu sílu, kterou BlackRock získává tím, že mu jeho klienti svěřují peníze...Nebude to totiž ten klient, kdo získá nějakou zakázku nebo kontrakt díky tomu, že vlastní procento zde a procento tam. To ta kombinovaná síla, že vlastní BlackRock část skoro všeho a má skoro všude značná hlasovací práva z něj dělají společnost, která prakticky "vlastní" celý svět...😄

O téhle firmě mi říkal nějaký týpek na protestu proti covid opatření v Praze, haluz co ta firma má :D

jeho teorie byla že tahle firma chce udělat novou planetu pro svoje klienty a že celý proces koronaviru je jen jejich tah k vakcinaci a zabití mnoha lidí ve světě...

odvětil jsem mu na to že je to blbost, protože výše majetku investičních firem je právě na trhu a trh je o lidech, takže by tahle společnost přišla o všechnu svojí moc, kdyby lidé začali hromadně umírat na vakcínu, kdo by si od nich jejich akcie koupil, asi nikdo... Nedokázal na to odpovědět :D

Haha, to je naprostá kravina 😂

To jsou čísla 😳

pořádná co 😅

Partner

BlackRock 🖤

Páni, 6,2% podíl v $AAPL+0.1% je teda něco 😅

Koukám na to jako blázen 😅

Kdyby to byl jen ten $AAPL+0.1%, ale úplně to samé je v skoro každé jiné velké tech společnosti 😅

Co teprve 6.6% v GME? Náhoda? Nemyslím si. :D

Haha, to bych už vůbec nečekal 😂

wtf 9,5 bilionů dolarů 😲

někdy je tomu opravdu těžké uvěřit 😄

👏

Díky 🙏