@pavelbotek

Ray Dalio je zakladatelem největší světové firmy Bridgewater Associates, která spravuje až 154 miliard dolarů. V tomto článku se zaměříme na to, co americký miliardář, investor a manažer hedgeových fondů nově zařazoval do portfolia a čemu se naopak snažil vyhnout. Inspirace není nikdy dost, což v podání velice úspěšného investora může splnit svůj účel.

Ray Dalio

Tento článek je součástí série, která poskytuje průběžnou analýzu změn provedených v portfoliu 13F společnosti Bridgewater Associates na čtvrtletní bázi. Přestože je Bridgewater v čele s Rayem Daliem velice uznávaná, tak ani v tomto případě se nedá říct, že by je letošní propady nezasáhly a neovlivnily jejich strategii. V uplynulém čtvrtletí Bridgewater ztratil téměř 1 miliardu (nerealizované ztráty = propady akcií), což je také jeden z důvodů, proč se přiklonili ke změnám, kde se výrazně změnil jejich pohled a strategie.

Jednu z největších změn jsem rozebíral také v článku, kde jsem se zaměřil na gigantické shorty vůči akciím z Evropy, kde byl Dalio skeptický - odkaz zde.

Ray Dalio, jeden z ředitelů Bridgewater opravdu v uplynulém čtvrtletí nelenil a využil mnoha zajímavých propadů k navýšení řady pozic 👇

Navyšování pozic

iShares Core S&P 500 ETF $IVV:

IVV je jeden z několika ETF, které sledují index S&P 500 - poskytuje vynikající expozici s velkou kapitalizací. Navzdory obecnému dojmu, že index S&P 500 poskytuje americké ekonomice čistou expozici tržní kapitalizace, může jeho výbor uplatnit diskreční pravomoc a vyloučit konkrétní společnosti.

 • Bridgewater drží nově až 2,73% portfolia právě v $IVV.

Poměrně velký podíl v IVV byl postaven během časového období v letech 2017-2018 za ceny mezi 245-295 $. Během dvou čtvrtletí až do Q1 2021 byl prodán za ceny mezi 325-400 USD. Zdá se tak, že aktuální cena okolo 375$ je pro Bridgewater zajímavá a opět se zde nebojí investovat.

CVS Health $CVS 

 • CVS poskytuje pohodlný přístup k maloobchodním a poštovním službám, které vám pomohou zajistit, že obdržíte zdravotní recepty, které potřebujete. 
 • CVS je 1,24% podíl v portfoliu primárně postavený v tomto čtvrtletí za ceny mezi  89-107 USD a akcie se v současné době obchodují za 100 USD.

Costco Wholesale $COST 

 • Costco je největší členský velkoobchodní řetězec ve Spojených státech amerických, který je založen na systému cash and carry. 
 • Podíl COST ve výši 2,46 % v portfoliu byl vybudován během čtyř čtvrtletí až do 2. čtvrtletí 2021 za ceny mezi 305-395 USD. V posledním čtvrtletí došlo k nárůstu podílu o 30% za ceny mezi  477-577 USD, což ukazuje vysokou důvěru, když nakupuje s takovým rozdílem oproti počátečním investicím. 

Target Corp. $TGT 

 • Target je síť diskontních supermarketů v USA, která je opravdovou stálicí na trhu, jelikož její kořeny sahají až k roku 1902.
 • TGT je 0,93% podílu v portfoliu založeném ve 2. pololetí 2020 za ceny mezi 119-180 USD. Ve 2. čtvrtletí 2021 došlo k nárůstu podílu o 55 % za ceny mezi 200 -245 USD. Následoval pak další nárůst o 50% za poslední dvě čtvrtletí za ceny mezi 139-249 $. 

Walmart $WMT 

 • Walmart je americká značka prodejen obchodní společnosti Wal-Mart Stores, provozující řetězec velkých diskontních obchodních domů. 
 • Pozice 2,42% WMT byla zakoupena během čtyř čtvrtletí do Q2 2021 za ceny mezi 119-152 USD. Ve 4. čtvrtletí 2021 byl podíl prodán, ale nejnovější podání ukazuje, že v posledních dvou čtvrtletích došlo k přikupování při cenách mezi 118-160 USD.

Medtronic $MDT

 • Medtronic je irská společnost zabývající se výrobou lékařských zařízení, která ovšem sídlí v USA.
 •  MDT představuje 0,95 % pozice v portfoliu vybudované za poslední dvě čtvrtletí za ceny mezi  87-113 USD.

Tohle bylo pouze kratší shrnutí největších přírůstků do portfolia, kde jde jasně znát zaměření Bridgewater. Zdravotnictví, velkoobchodníci a maloobchodníci , kteří jasně dominují v současném tržním prostředí a při aktuálních cenách. Kdybych se ale zaměřil i na menší zvětšení pozic, tak zde nalezneme i jména jakou jsou například:

Baidu (BIDU), Berkshire Hathaway (BRK.B), Chipotle Mexican Grill (CMG), Dollar General (DG), Exxon Mobil (XOM), General Mills (GIS), Intuitive Surgical (ISRG), Mastercard (MA), Merck Inc. (MRK), Monster Beverage (MNST), NIO Inc. (NIO), Stryker Corp. (SYK) a Sysco Corp. (SYY): Tyto malé (méně než 0,75% portfolia každý) sázky byly v tomto čtvrtletí zvýšeny.

Snižování pozic

Pokud bych se ve stručnosti zaměřil i na jednotlivé prodeje či snižování jednotlivých pozic, tak zde vede - Procter & Gamble (PG), Johnson & Johnson (JNJ), Coca-Cola (KO) a PepsiCo (PEP), McDonald's Corp. (MCD) a Starbucks Corp. (SBUX).

 • Jedná se o jedny z největších pozic v portfoliu Bridgewater, kde ve všech případech realizoval Dalio zisky, pozice ovšem pouze snižoval, neprodal je kompletně.

Prodeje

Jako další skeptik na straně Číny se nově řadí už i Ray Dalio, který kompletně vyřadil Alibaba Group Holding (BABA) a JD.com (JD): Poměrně velký 3,28% podíl BABA byl založen v časovém rámci 2018-2020, zatímco JD byla jen menší krátkodobá pozice.

Bohužel nebo bohudík to také potvrzuje i mou teorii, že velikáni prchají z Číny a zbavují se ve velkém tamních akcií. Ostatně jsem vám o tom psal i v tomto článku: Směřuje čínská ekonomika do záhuby? Velikáni v čele s Warrenem Buffettem prodávají čínské akcie ve velkém.

Závěr

Myslím si, že tento článek poslouží především pro uklidnění řady investorů, na které se poslední dobou chrlí pouze zprávy ve smyslu - krach se blíží, bublina praská, vše spadne o 50% a podobně. Přeci jen to může poskytnout trochu klidu, že tak obří fond rozšiřuje své portfolio v tak náročném tržním prostředí, což potvrzuje i starou dobrou klasiku, kterou všichni znáte - kup levně, prodej draze. Dalio očividně věří v prosperitu zdravotnictví a řady obchodních řetězců, což se dá považovat za takové defenzivnější a trochu i dividendové volby. Naopak na straně prodejů máme čínské akcie, kde už to vážně začíná vypadat beznadějně, jelikož řada velkých investorů bere nohy na ramena a prodávají ve velkém.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@patrikdrozen 6h

nakupuje v dobrách slevách 👍

@dominikpetrnousek 3d

Sakra... další co prodal $BABA. ZAčínají mě trochu nahlodávat :D

@pavelbotek 3d

Ona by to byla tak skvělá společnost a investice, ale to prostředí a věčné překážky kterým čelí 🤐 Ale zase to ber tak, že dokud Munger neprodal, tak v tom nebudeš sám 😄

@dominikpetrnousek 3d

Yes, jsme v tom s chábrem Mungerem spolu až do poslední chvíle! :D

@patrikdrozen 6h

jinak Aleš Vávra zmiňoval zajímavé důvody, proč by do Baby nikdy neinvestoval 😅

@michalsnobl 3d

to jono a co někdo kdo ji nakupuje? je někdo takový :d

@michalsnobl 3d

Dalio to hraje na save a nakupuje defenzivní společnosti

@michalsnobl 3d

tím pravděpodobně nic nezkazí a navíc dostane pěknou divi.

@sooskristian 3d

pekne vymyslene

@dominikpetrnousek 3d

Skoro bych řekl až trapně jednoduché na jednoho z nejlepších portfolio managerů na světě :D

@pavelbotek 3d

V jednoduchosti je krása 🤗 Zase proč nakupovat tam big tech společnosti, když ještě nemusí být na dně a budoucnost je nejistá. Tamhle zdravotnictví a potraviny pofrčí nonstop a máš z toho i lepší divi 😄

@sooskristian 3d

Dobrý výber spoločností

@pavelbotek 3d

Řekl bych, že osvědčené klasiky 😎

@sooskristian 3d

ano taka istotka

@michalsnobl 3d

je to tak

@michalsnobl 3d

Která tě oslovila nejvíce?

@sooskristian 3d

za mna $CVS

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇