S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Porsche jako zachránce burzovních nováčků v Evropě

Dominik Guzdek
3. 10. 2022
4 min read

Na své si v minulém týdnu mohli přijít milovníci Porsche, když ve čtvrtek mateřská společnost Volkswagen úspěšně uskutečnila primární emisi akcií Porsche na německou burzu Xetra.

Prodávané akcie Porsche byly upsány na horní straně stanoveného cenového pásma a investoři tak mohli nakupovat za 82,5€ za akcii. Mnozí právě vidí Porsche jako zachránce burzovních nováčků v Evropě.

Měsíc září se ale pro akcie jasně prokázal jako ztrátový, když americké akciové indexy odepsaly okolo 9 %. Tím se hodnoty indexů posunuly na letošní minima a mohou se opět rovnat úrovním z listopadu 2020. Během předešlého týdne hlavní zámořský index S&P 500 klesnul o 2,64 %. Dokonce i známý Dow Jones index odepsal již od začátku roku přes 20 %, a tím už ho lze řadit do medvědího trhu.

Uplynulý týden byl zejména nepříjemný pro technologické společnosti. K nejvíce prodávaným titulům patřil Apple, který velmi dlouho odolával ztrátám a negativnímu sentimentu na trhu. Poptávka po nových modelech iPhone 14 je výrazně nižší, než se očekávalo.

Graf: Porovnání akcií Apple a indexu S&P500 za poslední rok. Zdroj: fool.com

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za poslední týden klesl a tím se mohlo potvrdit, že trh práce ve Spojených státech je stále silný. To může vést investory k přesvědčení, že Fed bude pokračovat v navyšování úrokových sazeb. To bude mít opět za následek pokles růstových společností na burze, neboť zejména ty jsou nejvíce zadlužené a peníze se jim opět zdraží.

Velmi těžké období prožívá Spojené království. Plán nové vlády se zavedením daňových škrtů a zvýšení výdajů financovaných půjčkami vyvolal další výrazné oslabení britské měny. Centrální banka na to reagovala spuštěním programu na odkup státních dluhopisů. To rozpohybovalo a zapříčinilo extrémní volatilitu na trzích.

Inflace v eurozóně nadále roste. Hodnoty z minulého měsíce, kdy inflace byla ještě 9,1 %, se tento měsíc vyšplhala o 0,9 % výše na nynější hodnotu 10 %. Příčinou prudkého růstu inflace jsou navyšující se náklady na energie. Německo vykázalo ještě strmější nárůst, kde se inflace posunula z 8,8 % na 10,9 %.

Uprostřed náročných ekonomických podmínek analytici snížili svá očekávání k hospodářským výsledkům firem za třetí kvartál, které začnou vycházet v polovině října. Konsensuální prognóza zisků pro index S&P 500 se v porovnání posledních tří měsíců snížila o 6,6 %.

Investoři se na začátek nového čtvrtletí mohou těšit na důležité zasedání zemí OPEC+ o těžbě ropy nebo také na zveřejnění průzkumu volných pracovních míst a fluktuace práce v USA. O měnové politice bude také rozhodovat Australská centrální banka. Z makrodat mohou také zaujmout indexy nákupních manažerů (PMI), které ukáží sentiment v jednotlivých sektorech nebo i celé ekonomice.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.