S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Britská premiérka Trussová rezignovala. A co se děje na trzích?

Dominik Guzdek
24. 10. 2022
4 min read

V Británii panuje politický a ekonomický chaos. Ten se ještě prohloubil po rezignaci předsedkyně vlády Liz Trussové, která se stala nejkratším úřadujícím premiérem v historii země. Vládla pouhých 45 dní.

Její vláda se zhroutila v důsledku turbulentního prostředí na trhu vyvolaném jejími návrhy na snížení daní a zvýšení zadluženosti a výdajů. Konzervativní poslanci parlamentu budou hlasovat o novém premiérovi 28. října. Mezi možnými kandidáty byl i bývalý lídr Spojeného království Boris Johnson, ten ovšem uvedl, že o tuto funkci již nestojí. Kancléř státní pokladny Jeremy Hunt přesto pokračoval s novým rozpočtem splatným 31. října, který se bude snažit zrušit většinu Trussových daňových závazků a zároveň snížit státní výdaje.

Trhy minulý týden vykazovaly záblesky optimismu. I přes trvání zvýšené volatility, některé známé indexy dosahovaly zisku až 4 %. Přitom obvykle říjen bývá pro výkonnosti trhu náročným měsícem. Každopádně aby trhy dosahovaly udržitelných vzestupů, pravděpodobně bychom museli být svědky splnění několika makroekonomických podmínek, včetně zmírnění inflace a vrcholu výnosů státních dluhopisů. Například výnos 10letého státního amerického dluhopisu v pátek zastínil rekordních 4,20 %.

Pozitivnímu sentimentu mohly pomoct výsledky hospodaření za třetí kvartál, neboť právě ty do značné míry překonávají očekávání. Zatím jsme mohli vidět několik společností, které byly nad predikcemi analytiků.

Výsledky velkých bank, jako například JP Morgan nebo Bank of America dokazují, že američtí spotřebitelé zůstávají odolní navzdory hrozícím ekonomickým potížím. Kromě toho odolnou poptávku domácností zaznamenal Netflix nebo United Airlines. Mějme však na paměti, že vyšší úrokové sazby mají tendenci ovlivňovat reálnou ekonomiku se zpožděním.

Vzhledem k tomu, že se potenciálně USA dostává do závěrečného cyklu zvyšování úrokových sazeb a může se blížit vrchol výnosů státních dluhopisů, na trhu se mohou tvořit příležitosti pro akciový růst. Pokud se skutečně stabilizují výnosy státních dluhopisů a pohnou se negativním směrem, bude to znamenat pro růstové sektory, zejména technologie, příznivější podmínky a prostředí.

Plánované čtvrteční zveřejnění amerického vládního odhadu HDP za třetí čtvrtletí ukáže, zda se po dvou po sobě jdoucích kvartálech hospodářského poklesu vrátí ekonomický růst. Ve druhém čtvrtletí HDP klesalo meziročním tempem 0,6 %. A v prvním čtvrtletí dokonce o 1,6 %.

V pátek americká vláda aktualizuje svůj cenový index osobních spotřebitelských výdajů. To je preferovaný ukazatel Fedu pro sledování inflace. Pokud vyjde dobrá zpráva, může to naznačovat, že by americká inflace mohla v dohledné době začít mírně klesat.

Týdenní kalendář: přehled firem výsledkové sezóny v USA za 3. čtvrtletí, zdroj: Earning Whispers

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.