Dominik Petrnoušek

Stanley Druckenmiller kritizuje kroky Fedu dlouhodobě. Nyní ale tvrdí, že chování centrální banky by mohlo znamenat naprostou tržní apokalypsu.

Stanley Druckenmiller je čím dál skeptičtější

Miliardář a investor Stanley Druckenmiller se domnívá, že snaha Federálního rezervního systému rychle odstranit nadměrné výdaje, které vytvořil po desetiletí uvolněnou měnovou politikou, nedopadne pro americkou ekonomiku dobře.

"Předpokládáme, že do konce roku 2023 přijde opravdu tvrdé přistání," řekl Druckenmiller. "Budu ohromen, pokud v roce 23 nedojde k recesi. Načasování neznám, ale určitě do konce roku 23. A ani nebudu překvapen, pokud to bude recese, kterou jsme ještě nikdo nezažili."

Je to děsivé, když něco takového říká člověk, který dosahoval v letech 1986-2010 průměrného ročního výnosu 30 %. Je dokonce za nejlepšího z "neznámých investorů na Wall Street".

https://www.youtube.com/watch?v=BtMNls7O3FY

Druckenmiller se domnívá, že mimořádné kvantitativní uvolňování a nulové úrokové sazby v uplynulém desetiletí vytvořily bublinu na trzích aktiv. "Všechny tyto faktory, které poháněly býčí trh, se nejen zastavily, ale každý z nich se dokonce začal úplně obracet," řekl Druckenmiller. "Máme obrovský problém problémech."

Úrokové sazby největší světové ekonomiky byly dlouhou dobu opravdu extrémně nízké. Zdroj

Fed se nyní nachází uprostřed nejagresivnějšího tempa zpřísňování od 80. let minulého století. Centrální banka několikrát v řadě zvýšila sazby o tři čtvrtiny procentního bodu a přislíbila další zvýšení, aby porazila inflaci, což vyvolalo velký výprodej rizikových aktiv. Index S&P 500 se topí v krvi investorů.

https://www.youtube.com/watch?v=PB-D4KDifJM

Investor uvedl, že Fed udělal politickou chybu, když přišel se "směšnou teorií o přechodnosti", když si myslel, že inflace je poháněna faktory dodavatelského řetězce a poptávky, které jsou do značné míry spojeny s pandemií.

"Když uděláte chybu, musíte přiznat, že jste se mýlili, a přejít k tomu, že devět nebo deset měsíců jen tak seděli a nakoupili dluhopisy za 120 miliard dolarů," řekl Druckenmiller. "Myslím, že následky toho nás budou provázet ještě hodně dlouho."

Index se noří hlouběji a hlouběji

Druckenmiller kdysi řídil fond Quantum George Sorose a proslavil se tím, že v roce 1992 uzavřel sázku ve výši 10 miliard dolarů proti britské libře. Později dohlížel na 12 miliard dolarů jako prezident společnosti Duquesne Capital Management, než v roce 2010 svou firmu uzavřel.

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@ladkonecny 2M

Drahé akcie  se hezky propadnou. Ale ty měli spekulanti prodat 10 % pod maximem v Korona-Korekci-2020. Nebo prodat na počátku Krachu-2021. To jsou kromě různých MEME-akcií od Kateřiny z Arku = ARK ETF, také populární předražené akcie: AbbVie, Adobe, Airbnb, Align Tech., Altria, Amazon, AMD, Apple, Applied Materials, ASML, Beyond Meat, Biontech, Block, Boeing,Coca-Cola, Coinbase, Diageo, Ferrari NV, Hermes Intern., Intuit, Intuitive Surgical, Lam Research, Lockheed Martin, Lululemon Athletica, Mastercard, McDonald's, Microsoft, Moody's, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, Palantir, PayPal, Philip Morris, Qualcomm, Sartorius, ServiceNow, Sherwin-Williams, Snap, Snowflake, Starbucks, Tesla, Visa, Xero Ltd, Zoom Video Com.

Ale i dnes je vhodné koupit akcie. To jsou akcie levné a lidé musí být spokojeni s dividendami. Allianz, Anglo American PLC, AXA, AT&T, BASF, BHP Group, BMW, BNP Paribas, British American Tobacco, Enbridge, Engie, Erste Bank, Fortescue Metals, Ing Groep, Legal & General, Mercedes Benz, Munich Re, Orange, Rio Tinto, Stellantis, Takeda Pharmaceutical, Totalenergies, Verizon, Vodafone, Volkswagen.

Hlavně by nikdo neměl dnes kupovat dosud předražené akcie: Adobe, Airbnb, Apple, Coca-Cola, Hermes int., Intuit, Intuitive Surgical, Mastercard, Microsoft, Moody's, Novo Nordisk, Nvidia, ServiceNow, Snowflake, Tesla, Visa.

@martinlonek1 2M

Už by se měli dohodnout kdo tenkrát stál proti té ,,Libře" (-čí to bylo dítě). Soroše, nebo tohohle týpka...

@tomaskocour 2M

Něco pravdy na tom určitě bude, ale že by to byl až takový armagedon si nemyslím. Cílem každého podniku je zisk. Ať už menší, díky krizi, inflaci, politice FED,…..Nebo vyšší, když se daří. Dříve nebo později ta krize opět pomyne, jako v každém cyklu. Ikdyby jen z hlediska nabídky/poptávky. V každém období se na trhu objeví nový investoři, kteří ceny mohou rozhýbat a když ceny klesnou dostatečně, aby byly atraktivní, přidají se i ti velcí investoři. Ale jen můj názor.

@dominikpetrnousek 2M

Já osobně taky nevidím důvod, proč by graf sap, který jde nahoru už 100 let neměl pokračovat dál. Ale z dlouhodobého hlediska. Pravda je ta, že se teď sešlo tolik negativních faktorů, že by to před obratem mohlo ještě nějaký ten patek bolet. A to je víceméně asi to, čeho se všichni tihle manageri bojí.